Home » Innowacyjna medycyna » Kardiologia jutra już dziś
Innowacyjna medycyna

Kardiologia jutra już dziś

Do najbardziej obiecujących technologii nielekowych w kardiologii należą przezcewnikowe zabiegi leczące wady strukturalne serca. Tak dynamiczny medyczny postęp w dziedzinie wiąże się z szybkim wzrostem zapotrzebowania dyktowanym potrzebom starzejącego się społeczeństwa.

Prof.-dr-hab.-n.-med.-Maciej-Lesiak

Prof. dr hab. n. med. Maciej Lesiak

Kierownik I Kliniki Kardiologii w Szpitalu Klinicznym Przemienienia Pańskiego w Poznaniu

Ewelina-Zych-Myłek

Ewelina Zych-Myłek

W ramach projektu Pacjent ze Świadomością Kardiologiczną Instytut Świadomości

Oprócz stosunkowo powszechnej już wymiany zdegenerowanej zastawki aortalnej (TAVI), nowy obszar stanowią coraz bardziej złożone zabiegi naprawcze na zastawkach mitralnych, jak np. klipsowanie płatków przy niedomykalności. Jakie jeszcze technologie kardiolodzy wskazują dziś jako wiodące?

Innowacje i nowoczesność

Reperowanie wad strukturalnych metodami przezcewnikowymi to nowoczesne małoinwazyjne zabiegi będące nadzieją nawet dla pacjentów wysokiego ryzyka operacyjnego, dla których inne terapie mogłyby okazać się śmiertelne. Innowacją w tych terapiach stanowi w pełni przezcewnikowe wszczepienie protezy zastawki mitralnej, zabiegu podobnego do wykorzystywanej już implantacji sztucznej samorozprężalnej zastawki aortalnej. Jest nowością przeznaczoną dla pacjentów z dużą niedomykalnością czynnościową przy wadzie samej zastawki lub w przebiegu choroby lewej komory serca.

– Procedura polega na wprowadzeniu nowego pierścienia poniżej naturalnego pierścienia zdegenerowanej zastawki mitralnej, aby jej sztuczny odpowiednik mógł poprawnie się trzymać. Następnie w umocowaną instalację wszczepiamy zastawkę, z dostępu przez prawy przedsionek, przegrodę międzyprzedsionkową i lewy przedsionek – tłumaczy prof. Maciej Lesiak, Kierownik I Kliniki Kardiologii w Szpitalu Klinicznym Przemienienia Pańskiego w Poznaniu.

Od urologii do kardiologii

Litotrypsja to procedura dotąd stosowana w urologii przy leczeniu kamicy nerkowej. Dziś z technologii korzystają też kardiolodzy, rozbijając za pośrednictwem fal sonicznych prowadzące do zakrzepów zwapniałe zmiany naczyń wieńcowych. Dotychczas usuwano je za pośrednictwem rotablatora i mechanicznego rozwiercania diamentowym wiertłem, które poprzedzało implantację stentu do zwapniałej tętnicy wieńcowej. Prof. Lesiak tłumaczy, że litotrypsja nie zastąpi, co prawda, rotablacji, ale świetnie ją uzupełni.

– Jeśli naczynie nie jest bardzo ciasno zwężone, to wtedy jest to wyjątkowo prosty zabieg. Wystarczy kilkadziesiąt uderzeń fal, aby skruszyć zwapnienie w naczyniu, a następnie wprowadzić balon czy stent – dodaje ekspert.

Litotrypsja wewnątrznaczyniowa to skuteczna, a zarazem bezpieczna i bezbolesna procedura. Jej kolejną zaletą jest bardzo krótki czas hospitalizacji. Pacjent opuszcza szpital zazwyczaj następnego dnia po zabiegu. 

Technologia bliższa sercu

Wyjątkowo ekscytujące są też innowacyjne akcesoria z sektora medtech, które dzięki wykorzystaniu m.in. technologii maszynowego i głębokiego uczenia mogą odmienić życie pacjentów kardiologicznych. Jak podkreśla prof. Maciej Lesiak, do najbardziej oczekiwanych gadżetów technologicznych należy specjalny zegarek przeznaczony dla chorujących na arytmię.

– Urządzenie wykryje migotanie przedsionków u chorego i umożliwi stosowanie leków przeciwkrzepliwych tylko wtedy, kiedy wystąpi atak, który często wkrótce samoistnie ustępuje – tłumaczy. Dziś nie wiemy, czy wieloletnia, nieprzerwana farmakoterapia lekami przeciwzakrzepowymi jest faktycznie konieczna, trzeba bowiem pamiętać, że zwiększa ona ryzyko wystąpienia groźnych krwawień. Zegarek pomoże rozwiązać ten problem.

Next article