Mgr Katarzyna Broda
Psycholog Centrum Edukacji Zdrowotnej
Pacjenci z podejrzeniem choroby nowotworowej oraz ci po diagnozie, często opisują swój stan jako oszołomienie, mętlik w głowie, natłok pytań… Potwierdzają wagę i znaczenie relacji z lekarzem prowadzącym, jednocześnie czując niedosyt. Z jednej strony pacjenci czują niedosyt wiedzy, zrozumienia swojej sytuacji, stanu i przyczyn choroby, postępowania, rokowań, odpowiedzi na trudne pytania. Z drugiej strony potrzebują wsparcia, uwagi, empatii, zaufania, nadziei oraz zrozumienia i opanowania myśli, emocji i potrzeb.
W ramach Programu prowadzone są dwie serie wydawnicze tj. „Razem zwyciężymy raka!” i „Co warto wiedzieć”. Łącznie dostępnych jest 28 bezpłatnych tytułów skierowanych dla pacjentów, jak również dla ich rodzin i bliskich. Rzetelne i konkretne opracowania, dotyczące najistotniejszych zagadnień z zakresu choroby onkologicznej. Publikacje te, będąc pod patronatem merytorycznym Polskiego Towarzystwa Onkologii Klinicznej oraz Fundacji Tam i z powrotem, służą za bezpieczne źródło edukacji oraz zaufane wsparcie merytoryczne. W natłoku medialnego, głównie internetowego chaosu informacji – są nieocenioną pomocą w poszukiwaniu wiedzy i rozumienia tej choroby. Publikacje dostępne są w ośrodkach onkologicznych, szpitalach, poradniach jak również fundacjach i stowarzyszeniach.
Warto rozmawiać
Dostęp do specjalistów to drugi bardzo ważny cel Programu Edukacji Onkologicznej. Pacjenci oraz osoby bliskie chorym (członkowie rodzin, partnerzy, przyjaciele) mogą skorzystać ze spotkań z psychologiem/psychoterapeutą, psychiatrą, dietetykiem, seksuologiem czy dermatologiem. Prowadzone są również terapie przez sztukę, muzykoterapia czy relaksacja. Wszystkie spotkania odbywają się w Centrum Edukacji Zdrowotnej na Warszawskim Ursynowie. Możliwość szybkiego dostępu do konsultacji i opieki specjalisty jest niezwykłą wartością w trudnym i długim procesie leczenia.
Poradniki usprawniają przebieg spotkań, uzupełniając edukację w kolejnych obszarach zainteresowań pacjenta. Dzięki możliwości konsultacji ze specjalistami sąsiednich dziedzin, pacjenci czują się bezpiecznie, a praca całego zespołu jest efektywna i satysfakcjonująca.
Stawić czoła rakowi
Zaburzenia lękowe i depresyjne, zaburzenia odżywiania, problemy z komunikacją w relacjach, poczucie osamotnienia to oczywiste konsekwencje mierzenia się z rakiem. Niezbędna jest wtedy pomoc. Przy dobrym wsparciu możliwe staje się rozpoznanie własnych potrzeb, nauka panowania nad myślami i świadome wyrażanie emocji. Mądrego towarzyszenia w cierpieniu także można się nauczyć. Jak skutecznie pomagać, jak motywować, jak się komunikować? To główne dylematy osób z bliskiego otoczenia chorego. Wsparcie osób opiekujących się wzmacnia ich samych. A korzyści są obopólne.
Program Edukacji Onkologicznej pomaga na każdym etapie
To już kolejny rok realizacji i rozwoju Ogólnopolskiego Programu Edukacji Onkologicznej. W ramach programu ursynowskie Centrum Edukacji Zdrowotnej oferuje pomoc w ujęciu holistycznym, wzbudzając i rozwijając świadomość. Dodatkowo miejsce to dedykowane jest wszystkim osobom, które zechcą dowiedzieć się więcej na temat choroby nowotworowej, otrzymać poradniki, spędzić miło czas w gronie osób, dla których głównym celem jest dostarczenie rzetelnych informacji w sposób zrozumiały i przystępny dla każdego. Poznanie choroby i dobry kontakt z samym sobą to niezwykle ważne aspekty w walce z nowotworem.
Więcej informacji na stronie www.programedukacjionkologicznej.pl.