Home » Serce i krew » Cukrzyca – choroba, która postępuje
serce i krew

Cukrzyca – choroba, która postępuje

seniorzy z cukrzycą
seniorzy z cukrzycą

Anna Śliwińska

Prezes Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków

Cukrzyca niemal od momentu diagnozy stawia przed pacjentem spore wymagania. Jej leczenie to nie tylko przyjmowanie leków, ale także odpowiednie żywienie, kontrola masy ciała, monitorowanie poziomu cukru we krwi czy wizyty u specjalistów. Wraz z czasem trwania choroby obowiązki wynikające z cukrzycy mogą stanowić jeszcze większe wyzwanie. Pacjent staje się coraz starszy, a choroba postępuje. 

Seniorzy z cukrzycą często wymagają pomocy bliskich, nawet jeśli chorują długo i przez lata potrafili samodzielnie podołać obowiązkom. A te są codzienne i różnorodne. Na plan pierwszy wysuwa się odpowiednie żywienie, które pozwala utrzymać prawidłowe glikemie, ale także jest pełnowartościowe i odżywcze. Cukrzyca w starszym wieku to często jedna z wielu chorób przewlekłych, dlatego dieta musi uwzględniać także inne wymogi, np. nadciśnienie, miażdżycę czy osteoporozę. Zbilansowanie takiego jadłospisu może wymagać nie lada wprawy. Inną codzienną kwestią jest przyjmowanie wszystkich leków w odpowiednich dawkach. Jeśli do ustabilizowania cukrów wystarczają leki doustne, nie jest to duży problem.

Trudność pojawia się wtedy, gdy do leczenia trzeba włączyć insulinę. Insulinoterapia w starszym wieku wymaga dłuższego przygotowania pacjenta oraz wnikliwego monitorowania tego, jak sobie z nią radzi w praktyce. Szczególny niepokój budzi ryzyko ciężkich niedocukrzeń. Aby się przed nimi zabezpieczyć, warto korzystać z nowych technologii w postaci systemów do ciągłego monitorowania glikemii. Dużo się o nich mówi w kontekście dzieci, ale są one nieocenione także dla bezpieczeństwa pacjentów w zaawansowanym wieku.

Jak wspierać seniorów z cukrzycą?

Dostosuj pomoc do potrzeb chorego. Jeden pacjent będzie potrzebował pomocy w przygotowaniu posiłków, drugi w dostosowywaniu dawek leków i pamiętaniu o nich. Mając wśród bliskich osobę z cukrzycą należy się jej przyglądać i wspierać dopiero wtedy, gdy faktycznie sobie z czymś nie radzi albo poprosi o pomoc. Wyręczanie chorego awansem to działanie na jego niekorzyść. Dlatego tak ważne jest, by zarówno pacjent, jak i jego bliscy mieli świadomość zagrożeń wynikających z cukrzycy i umieli nad nimi umiejętnie zapanować.

Next article