Skip to main content
Home » Skóra » Przewlekłe choroby skóry
Skóra

Przewlekłe choroby skóry

przewlekłe
przewlekłe
przewlekłe

Dr hab. n. med. Danuta Nowicka

Specjalista dermatolog

Choroby skóry, ze względu na specyfikę objawów, a także często na swą przewlekłość są jednym z czynników, które mają ogromny wpływ na psychikę pacjenta, zmieniają jego postrzeganie własnej osoby, a także co wynika z licznych przeprowadzonych badań naukowych obniża jego jakość życia i funkcjonowanie w społeczeństwie.


Z badań wynika między innymi, że od 30 do 80 proc. pacjentów klinik dermatologicznych zmaga się z problemami o podłożu psychicznym. Wiele chorób skóry modyfikowanych jest przez stres, każdego pochodzenia. Do tej grupy należą przewlekłe i nie w pełni uleczalne choroby skóry jak łuszczyca czy atopowe zapalenie skóry. Możliwa jest także sytuacja odwrotna, gdy reakcja skóry jest objawem zaburzenia psychicznego, np. trichotillomanii, obłędu pasożytniczego, dermatoz. Dokładnym wpływem chorób skóry na psychikę i psychiki na stan skóry zajmuje się stosunkowo nowa, ale już bogata w doświadczenia gałąź dermatologii – psychodermatologia.

To, w jaki sposób wygląda nasza skóra, jest, mimo iż często nie zdajemy sobie z tego sprawy, pierwszym komunikatem, jaki dajemy innym ludziom. Stan naszej skóry bywa dla napotykanych osób wyznacznikiem zdrowia, przeżywanych problemów, pozycji społecznej, a nawet poziomu napięcia czy relaksacji organizmu. 

Zwłaszcza przewlekłe choroby dermatologiczne sprzyjają napiętnowaniu, ponieważ nader często wywołują przykre objawy, wzbudzające w obserwatorach negatywne emocje. Na osobach chorujących nadal niestety ciąży stereotyp niehigienicznego trybu życia (złe odżywianie się, stosowanie używek, zaniedbywanie higieny osobistej, słabe radzenie sobie ze stresem). Osoba chorująca może doświadczać odrzucenia, pozornego niezauważania, lekceważenia objawów, jawnej niechęci, wyrzutów, pretensji, obarczania winą i poczuciem wstydu za wystąpienie choroby.

Nawet najbliżsi mogą być skłonni do odtrącenia, a często i wykluczenia z grona rodziny bez okazania koniecznej pomocy i wsparcia. Dla pacjenta rozpoznanie choroby skóry, zwłaszcza przewlekłej i nieuleczalnej jest najczęściej szokiem i wymaga akceptacji nowego wizerunku, co ze względu na spadek poczucia własnej wartości nie jest łatwe. Wzmagające się i nawracające zmiany skórne powodują lęk, niepewność własnej przyszłości, dezaprobatę, czasem nawet wstyd. Powodują kwestionowanie swojego miejsca w otoczeniu. Reakcjami obronnymi na wzmagające się trudności wewnętrzne są, wymieniane przez psychologów i psychiatrów: ironizowanie choroby, ukrywanie stanu zdrowia przed otoczeniem, zaprzeczanie istnieniu choroby, a z czasem częściowa lub całkowita izolacja społeczna, wycofywanie się z życia towarzyskiego, społecznego, co ma kolejny negatywny wpływ na jakość życia chorującego człowieka.

Dlatego też tak ważna jest edukacja pacjentów cierpiących na choroby skóry, ale również całego społeczeństwa dotycząca przyczyn danego schorzenia, ewentualnych możliwości jego transmisji, a także możliwości terapeutycznych. Pomoc specjalisty pomocna bywa nawet dla osób z banalnym, wydawałoby się trądzikiem pospolitym, ale przede wszystkim chorobami przewlekłymi, gdzie zmiany skórne obecne są w miejscach eksponowanych.

Next article
Home » Skóra » Przewlekłe choroby skóry
Skóra

Jakie są przyczyny i objawy powstawania trądziku?

powstawania trądziku

Dr hab. n med. Danuta Nowicka

Specjalista dermatolog

W etiopatogenezie trądziku pospolitego biorą udział różne czynniki. Podstawą wszystkiego jest nadmierny łojotok, czyli wzmożone wydzielanie łoju przez gruczoły łojowe na powierzchnię skóry. Najczęściej łojotok obserwujemy w miejscach bogatych w gruczoły łojowe, a więc czoło, nos, broda, okolica dekoltu, okolica międzyłopatkowa.

Wydzielanie łoju jest regulowane przez kilka czynników. Przede wszystkim są to czynniki genetyczne, a więc u osób, u których w rodzinie występował trądzik należy się spodziewać cięższego jego przebiegu. Prócz genetyki bardzo ważną rolę w wydzielaniu łoju odgrywają hormony. Adrogeny pobudzają produkcję łoju poprzez receptory umieszczone na gruczołach łojowych, podobnie działa progesteron i prolaktyna. Dlatego też największe nasilenie trądziku obserwowane jest u osób młodych w okresie dojrzewania, a także u mężczyzn.

Prócz zwiększonego wydzielenia łoju przyczyną pojawiania się zmian trądzikowych jest także nieprawidłowe rogowacenie ujść mieszków włosowych. Polega ono na zaleganiu nadmiernej liczby komórek rogowych oraz zahamowaniu ich złuszczania się w ujściu i na powierzchni naskórka. W efekcie dochodzi do „zaczopowania” ujścia mieszka włosowego i wytworzenia mikrozaskórnika, zmiany niewidocznej klinicznie, która jest początkiem wszystkich innych wykwitów spotykanych w omawianej chorobie.

Ogromną rolę w prawidłowym procesie złuszczania się komórek warstwy rogowej odgrywa witamina A, w przypadkach jej niedoboru zjawisko znacznie się nasila. U osób chorujących na trądzik pospolity nieprawidłowy jest również skład wytwarzanego łoju. Za mało jest w nim nienasyconego kwasu linolowego, czynnika odpowiedzialnego za działanie przeciwzapalne.

Zmiany w ilości i składzie łoju przyczyniają się do lepszej kolonizacji gruczołów łojowych przez bakterie Propionibacterium acnes. Są to bakterie beztlenowe, a ich obecność powoduje wzmożenie stanu zapalnego wokół gruczołu łojowego i całego mieszka włosowego oraz powstanie wykwitów zapalnych, takich jak krosty, guzy i cysty. W niektórych cięższych postaciach trądziku prócz P.acnes obecne są bakterie z rodzaju gronkowców, w tym również gronkowiec złocisty, a także lipofilne drożdżaki.

Jakie czynniki zaostrzają zmiany trądzikowe?

Zaostrzenie zmian trądzikowych najczęściej obserwowane jest w okresach stresu, napięcia psychicznego, po spożyciu pokarmów o wysokim indeksie glikemicznym i dużej ilości nabiału odkrowiego. Musimy również pamiętać, że niektóre leki mogą wywoływać lub nasilać trądzik, są to przede wszystkim doustne preparaty sterydowe, hormonalne, a także niektóre leki przeciwdepresyjne.

Jak powinna wyglądać codzienna pielęgnacja skóry z tendencją do trądziku oraz z niedoskonałościami, takimi jak pryszcze, zaskórniki, plamy?

Skóra tłusta, trądzikowa jest najczęściej gruba, barwy szarawej o znacznym wydzielaniu łoju, co pacjenci raportują jako „świecenie się”. Wymaga ona delikatnej pielęgnacji uwzględniającej jej potrzeby. Podstawą pielęgnacji jest zawsze łagodne mycie i demakijaż, na dzień powinny być stosowane lekkie kremy o właściwościach matujących, równocześnie chroniące przed słońcem. W nocy postawmy na składniki działające złuszczająco jak kwas azelainowy, salicylowy, lipohydroksykwasy, retinoidy, witaminę C.

Zabiegi, jakie warto wykonać to przede wszystkim złuszczania kwasem glikolowym w połączeniu z mikrodermabrazją, przy bardzo znaczącym łojotoku wybierajmy kwas pirogronowy, mający najsilniejsze działanie ograniczające wydzielenie sebum. Nie wyciskamy zmian ropnych!

Jakie są najczęściej stosowane metody leczenie? W jaki sposób można wspierać kondycję skóry?

Trądzik grudkowo-krostkowy, skupiony, guzkowo-cystowy, czyli ten o cięższym nasileniu, wymaga w pierwszej kolejności konsultacji lekarza dermatologa. Zabiegi kosmetyczne u osób leczonych mogą jednak bardzo wspomóc działanie leku, przyspieszyć efekty, zniwelować powstałe blizny czy przebarwienia.

W leczeniu trądziku stosujemy antybiotyki, nadtlenek benzoilu, kwas azelainowy oraz retinoidy, w najbardziej nasilonych przypadkach doustną izotretinoinę (również pochodną witaminy A). Leczenie takie wymaga ścisłej współpracy z lekarzem dermatologiem, dyscypliny pacjenta, wykonywania badań kontrolnych. W przypadkach zachwianej gospodarki hormonalnej możemy również wdrożyć kurację antyandrogenną, oczywiście po konsultacji lekarza ginekologa i endokrynologa.

Next article