Skip to main content
Home » Skóra » Trądzik – nie tylko problem nastolatków
skóra

Trądzik – nie tylko problem nastolatków

problem trądzik
problem trądzik

Jak leczyć trądzik i kiedy udać się do lekarza? Zmiany trądzikowe na twarzy, szyi, dekolcie i plecach mogą pojawiać się w różnym wieku. Coraz więcej dorosłych po 25. roku życia zmaga się z problemem trądziku na skórze.

Prof. dr. Jacek C Szepietowski

Head, Department of Dermatology, Venereology and Allergology, Wroclaw Medical University

Czym jest trądzik?

Trądzik jest najczęściej występującą dermatozą u osób dorosłych, pojawia się zazwyczaj po 25. roku życia i częściej dotyka kobiet niż mężczyzn. Prawie każdy z nas w jakimś okresie swojego życia zmaga się ze zmianami trądzikowymi. Trądzik dorosłych różni się od młodzieńczego trądziku lokalizacją zmian, występuje w dolnej części twarzy, głównie na brodzie oraz na plecach, szyi i dekolcie. U dorosłych pojawia się mniej zaskórników, powstają natomiast zapalne krostki i grudki, które często prowadzą do powstawania blizn i przebarwień.

Skąd bierze się trądzik u osób dorosłych?

Podobnie jak u młodzieży, u osób dorosłych dochodzi do nagromadzania się wydzieliny gruczołów łojowych i bakterii w mieszkach włosowych. W wyniku tego mieszek zostaje zamknięty i tworzy się zaskórnik w postaci małej grudki z czarną lub białą kropką. U dorosłych często także pojawiają się czerwone zmiany zapalne różnej wielkości, które mogą być bardzo bolesne. Trądzik u osób dorosłych jest problemem przewlekłym. Najczęściej rozwija się bardzo długo. Niestety nie jesteśmy w stanie obecnie podać dokładnej przyczyny powstawania trądziku. Mówi się o tym, że za powstawanie trądziku u dorosłych mogą odpowiadać stres i nieodpowiednia dieta. Życie w pośpiechu, brak snu i palenie tytoniu również mogą potęgować powstawanie zmian trądzikowych. W dzisiejszych czasach z każdej strony otacza nas przetworzona żywność, często jemy to, co mamy pod ręką, nie zwracając uwagi na skład produktów, które spożywamy. Jeszcze gorzej na kondycję naszego organizmu wpływają wszelkie dania typu fast food. Nieprawidłowy tryb życia, zaniedbanie prawidłowej diety mogą prowadzić do rozległych zmian w naszym organizmie, zachwiać pracę narządów i równowagę hormonalną, a w konsekwencji przełożyć się na pracę gruczołów łojowych i powstawanie zmian trądzikowych.

Czy trądzik jest niebezpieczny? Kiedy udać się do lekarza?

Trądzik to stan zapalny skóry, który zawsze powinien być leczony przez dermatologa. Niestety domowe sposoby i wizyty w gabinetach kosmetycznych nie są w stanie zażegnać tego problemu na dłużej. Osoby, które trafiają do dermatologa z problemem trądziku bardzo często testowały już na sobie wiele dostępnych w drogeriach kosmetyków, które nie przyniosły żadnego efektu i nie zmniejszyły zmian trądzikowych, a co gorsza – często podrażniły jeszcze bardziej wrażliwą skórę. Musimy pamiętać o tym, że trądzik jest poważnym defektem estetycznym. Zmiany pojawiające się w obrębie twarzy mogą być dla pacjenta nie tylko bolesne, ale także wpływać na jego komfort psychiczny i powodować problemy z samoakceptacją. Zmiany trądzikowe częściej pojawiają się u kobiet, które są aktywne zawodowo, chcą czuć się piękne i zawstydza ich zły wygląd twarzy. Dlatego należy pamiętać, że problemu trądziku nie można lekceważyć. Im szybciej udamy się do lekarza i wdrożymy odpowiednie leczenie, tym większa szansa na pożegnanie się z problemem bez większych konsekwencji. Musimy pamiętać o tym, że nieleczone zmiany trądzikowe często pozostawiają po sobie pamiątkę w postaci blizn, które później ciężko jest usunąć.

Jak leczy się trądzik u dorosłych?

Leczenie trądziku zaproponowane przez lekarza dermatologa jest zawsze dobrane do indywidualnych potrzeb pacjenta. W zależności od zaawansowania zmian, lekarz może zastosować leczenie miejscowe w postaci różnego rodzaju maści, kremów lub żeli, leczenie ogólnoustrojowe lub antybiotykoterapię. W przypadku bardzo zaawansowanych zmian lekarz może także zastosować u pacjenta foto- i laseroterapię. W leczeniu trądziku ważne jest także, aby wyeliminować czynnik, który powoduje zmiany na skórze. Jeśli jest to zła dieta, pacjent powinien zadbać o prawidłowe odżywianie, jeśli stres – powinien nauczyć się sobie z nim radzić.

Trądzik osób dorosłych nie jest zjawiskiem rzadkim, dotyka wielu z nas. Choć jest powszechną dermatozą, nie można jej lekceważyć. Nasz wygląd ma ogromny wpływ na nasze życie, poczucie własnej wartości i stan psychiczny. Dla niektórych błahe zmiany trądzikowe, u innych mogą okazać się powodem do braku samoakceptacji czy nawet depresji.

Next article
Home » Skóra » Trądzik – nie tylko problem nastolatków
skóra

Czy ja też będę łysy?

Alicja Gondek

Trycholog, Prezes Polskiego Stowarzyszenia Trychologicznego

To pytanie, które prędzej czy później zadaje sobie każdy mężczyzna. Nic dziwnego, bo jest to problem, który dotyka większość panów a ryzyko, że się pojawi wzrasta wraz z wiekiem. Mowa o łysieniu androgenowym (AGA). Jest to utrata włosów uwarunkowana genetycznie.

Panowie obserwują, że wraz z wiekiem zmienia się linia włosów, zaczynają powstawać tzw. zakola, włosy są coraz słabsze i dalej przerzedzają się również na szczycie głowy. Odpowiedzialne są za to męskie hormony i genetyka. Taką skłonność dziedziczymy jak kolor oczu, zwłaszcza po ojcu lub dziadku ze strony matki. Mieszki włosowe osłabia męski hormon DHT, który powstaje w wyniku działania enzymu 5-alfa reduktazy na testosteron. Statystyki podają, że problem ten może dotyczyć nawet 80 proc. mężczyzn. Zaczyna się już po okresie dojrzewania, nawet około 20 r.ż. W czasach kiedy wygląd zewnętrzny odgrywa tak dużą rolę już nie tylko w życiu osobistym ale również w życiu zawodowym mężczyzn często ma to przełożenie na poczucie własnej wartości i pewność siebie.

Łysienie androgenowe samo w sobie nie jest chorobą, chociaż może wiązać się z nadciśnieniem tętniczym, insulinoopornością czy łagodnym rozrostem gruczołu krokowego. Bardzo często łysina czy wzmożone wypadanie włosów i problem z akceptacją własnego wizerunku są przyczyną dużego stresu a czasem prowadzą nawet do depresji.

Na szczęście jest wiele metod, które mogą wzmacniać mieszki włosowe oraz znacznie spowalniać proces utraty bujności fryzury. Ważne aby jak najwcześniej trafić do specjalisty, trychologa albo dermatologa. Wiele procesów zachodzących w naszym organizmie przekłada się na problemy z włosami czy skórą głowy dlatego na początek specjalista przeprowadzi obszerny wywiad oraz przeprowadzi badanie trichoskopowe.

Łysienie o podłożu androgenowym rozpoznaje się na podstawie badania klinicznego włosów i skóry głowy. Badanie jest bezbolesne i daje natychmiastowy wynik.

Zdarza się, że konieczne jest wykonanie dodatkowych badań lub konsultacja u innego specjalisty, ponieważ bardzo ważne jest aby wykluczyć inne niż hormonalne przyczyny wypadania włosów takie jak choroby tarczycy, cukrzyca czy po prostu niedobory witamin lub minerałów.

 Spośród wielu możliwości terapii łysienia androgenowego na uwagę zasługują laseroterapie –LLLT. Skuteczność LLLT została udowodniona w badaniach klinicznych. Światło lasera wnika głęboko do skóry właściwej, stymulując ją. Poprawia przepływ krwi, działa na kapilary limfatyczne, mieszki i brodawkę włosa. Efekty terapii są bardzo dobre i widoczne dla klienta po ok. 6 miesiącach terapii. Koszt zabiegów nie jest wysoki jednak wymaga dużej systematyczności.

Do nowych metod stosowanych w łysieniu androgenetycznym należy też przeszczep komórek macierzystych. Podczas zabiegu lekarz pobiera niewielki wcinek skóry z obszaru karku i izoluje z pobranej od pacjenta tkanki komórki progenitorowe, komórki macierzyste i czynniki wzrostu, które mają zdolności regeneracyjne. W następnym etapie wprowadza je za pomocą iniekcji w miejsca dotknięte łysieniem. Minusem tej metody może być jej koszt – kilka tysięcy złotych.

Możliwe są też terapie farmakologiczne jednak należy pamiętać, że najważniejsza jest profilaktyka.

Żaden szampon nie wyleczy łysienia androgenowego ale ważne jest, żeby stosować właściwe środki do pielęgnacji, najlepiej jeśli są dobrane indywidualnie przez trychologa a nie zasugerowane np. w reklamie telewizyjnej.

 U osób dotkniętych łysieniem androgenowym dochodzi do znacznego powiększenia gruczołów łojowych, co może prowadzić do łojotoku a czasem do łojotokowego zapalenia skóry i nasilenia problemu wypadania włosów. Ważne aby reagować wcześnie.

Na szczęście coraz częściej do gabinetów trychologicznych trafiają mężczyźni, świadomi że profilaktyka może znacznie oddalić problem łysienia. Chcą dbać o swoje włosy, aby cieszyć się nimi jak najdłużej – Panowie, to się opłaca!!! 🙂

Next article