Skip to main content
Home » Skóra » Trądzik – nie tylko problem nastolatków
skóra

Trądzik – nie tylko problem nastolatków

problem trądzik
problem trądzik

Jak leczyć trądzik i kiedy udać się do lekarza? Zmiany trądzikowe na twarzy, szyi, dekolcie i plecach mogą pojawiać się w różnym wieku. Coraz więcej dorosłych po 25. roku życia zmaga się z problemem trądziku na skórze.

Prof. dr. Jacek C Szepietowski

Head, Department of Dermatology, Venereology and Allergology, Wroclaw Medical University

Czym jest trądzik?

Trądzik jest najczęściej występującą dermatozą u osób dorosłych, pojawia się zazwyczaj po 25. roku życia i częściej dotyka kobiet niż mężczyzn. Prawie każdy z nas w jakimś okresie swojego życia zmaga się ze zmianami trądzikowymi. Trądzik dorosłych różni się od młodzieńczego trądziku lokalizacją zmian, występuje w dolnej części twarzy, głównie na brodzie oraz na plecach, szyi i dekolcie. U dorosłych pojawia się mniej zaskórników, powstają natomiast zapalne krostki i grudki, które często prowadzą do powstawania blizn i przebarwień.

Skąd bierze się trądzik u osób dorosłych?

Podobnie jak u młodzieży, u osób dorosłych dochodzi do nagromadzania się wydzieliny gruczołów łojowych i bakterii w mieszkach włosowych. W wyniku tego mieszek zostaje zamknięty i tworzy się zaskórnik w postaci małej grudki z czarną lub białą kropką. U dorosłych często także pojawiają się czerwone zmiany zapalne różnej wielkości, które mogą być bardzo bolesne. Trądzik u osób dorosłych jest problemem przewlekłym. Najczęściej rozwija się bardzo długo. Niestety nie jesteśmy w stanie obecnie podać dokładnej przyczyny powstawania trądziku. Mówi się o tym, że za powstawanie trądziku u dorosłych mogą odpowiadać stres i nieodpowiednia dieta. Życie w pośpiechu, brak snu i palenie tytoniu również mogą potęgować powstawanie zmian trądzikowych. W dzisiejszych czasach z każdej strony otacza nas przetworzona żywność, często jemy to, co mamy pod ręką, nie zwracając uwagi na skład produktów, które spożywamy. Jeszcze gorzej na kondycję naszego organizmu wpływają wszelkie dania typu fast food. Nieprawidłowy tryb życia, zaniedbanie prawidłowej diety mogą prowadzić do rozległych zmian w naszym organizmie, zachwiać pracę narządów i równowagę hormonalną, a w konsekwencji przełożyć się na pracę gruczołów łojowych i powstawanie zmian trądzikowych.

Czy trądzik jest niebezpieczny? Kiedy udać się do lekarza?

Trądzik to stan zapalny skóry, który zawsze powinien być leczony przez dermatologa. Niestety domowe sposoby i wizyty w gabinetach kosmetycznych nie są w stanie zażegnać tego problemu na dłużej. Osoby, które trafiają do dermatologa z problemem trądziku bardzo często testowały już na sobie wiele dostępnych w drogeriach kosmetyków, które nie przyniosły żadnego efektu i nie zmniejszyły zmian trądzikowych, a co gorsza – często podrażniły jeszcze bardziej wrażliwą skórę. Musimy pamiętać o tym, że trądzik jest poważnym defektem estetycznym. Zmiany pojawiające się w obrębie twarzy mogą być dla pacjenta nie tylko bolesne, ale także wpływać na jego komfort psychiczny i powodować problemy z samoakceptacją. Zmiany trądzikowe częściej pojawiają się u kobiet, które są aktywne zawodowo, chcą czuć się piękne i zawstydza ich zły wygląd twarzy. Dlatego należy pamiętać, że problemu trądziku nie można lekceważyć. Im szybciej udamy się do lekarza i wdrożymy odpowiednie leczenie, tym większa szansa na pożegnanie się z problemem bez większych konsekwencji. Musimy pamiętać o tym, że nieleczone zmiany trądzikowe często pozostawiają po sobie pamiątkę w postaci blizn, które później ciężko jest usunąć.

Jak leczy się trądzik u dorosłych?

Leczenie trądziku zaproponowane przez lekarza dermatologa jest zawsze dobrane do indywidualnych potrzeb pacjenta. W zależności od zaawansowania zmian, lekarz może zastosować leczenie miejscowe w postaci różnego rodzaju maści, kremów lub żeli, leczenie ogólnoustrojowe lub antybiotykoterapię. W przypadku bardzo zaawansowanych zmian lekarz może także zastosować u pacjenta foto- i laseroterapię. W leczeniu trądziku ważne jest także, aby wyeliminować czynnik, który powoduje zmiany na skórze. Jeśli jest to zła dieta, pacjent powinien zadbać o prawidłowe odżywianie, jeśli stres – powinien nauczyć się sobie z nim radzić.

Trądzik osób dorosłych nie jest zjawiskiem rzadkim, dotyka wielu z nas. Choć jest powszechną dermatozą, nie można jej lekceważyć. Nasz wygląd ma ogromny wpływ na nasze życie, poczucie własnej wartości i stan psychiczny. Dla niektórych błahe zmiany trądzikowe, u innych mogą okazać się powodem do braku samoakceptacji czy nawet depresji.

Next article
Home » Skóra » Trądzik – nie tylko problem nastolatków
Skóra

Leczenie łuszczycy i ŁZS w dobie pandemii COVID-19

Iga Rawicka

Koalicja na Rzecz Walki z Łuszczycą, ŁZS i AZS powołana została w 2016 roku przez Igę Rawicką i Ewę Godlewską. Celem Koalicji jest współpraca ze wszystkimi interesariuszami w celu zwiększenia świadomości społecznej na temat łuszczycy, łuszczycowego zapalenia stawów i atopowego zapalenia skóry oraz wprowadzenie najwyższych standardów opieki nad tymi chorymi w Polsce.

Pacjenci z łuszczycą i ŁZS leczeni w programach lekowych muszą w czasie epidemii zachować odpowiednie środki bezpieczeństwa i zminimalizować ryzyko zakażenia wirusem SARS-Cov-2. Na rozwinięcie ciężkiej postaci COVID-19 narażone są przede wszystkim osoby starsze, z obniżoną odpornością i te, którym towarzyszą inne choroby, w tym przewlekłe.

Należy podkreślić, że leczenie prowadzone w ramach programów lekowych powinno być kontynuowane, pomimo trwającego w kraju stanu pandemii. Nie powinno się przerywać terapii, ponieważ jej zaprzestanie, bądź nie podjęcie leczenia może mieć dla pacjenta nieodwracalne skutki. Każdorazowo o przebiegu leczenia decyduje lekarz i to on podejmuje decyzję, czy jest możliwość przełożenia terminu bądź udzielenia pacjentowi świadczenia w innej formie. Lekarz ocenia stan zdrowia pacjenta oraz ewentualne prawdopodobieństwo jego pogorszenia się.

Stan zagrożenia epidemicznego wprowadzony w Polsce nie wyklucza możliwości włączania nowych pacjentów do leczenia w programach lekowych. Lekarz ma możliwość udzielania konsultacji, wystawiania zleceń na badania diagnostyczne czy interpretowania wyników badań. Może to robić np. w formie teleporady, czyli poprzez rozmowę telefoniczną lub wideorozmowę przez komputer, czy tablet przez sieć komórkową lub Internet. Lekarz lub przychodnia medyczna decyduje w jakiej formie zostanie zrealizowana wizyta, mając na względzie bezpieczeństwo sanitarno-epidemiologiczne oraz możliwość wykonania czynności diagnostyczno-terapeutycznych bez osobistego kontaktu z pacjentem.

Lekarz może przesunąć termin badań diagnostycznych wykonywanych w trakcie monitorowania pacjenta w programie lekowym. Może też zlecić wykonanie badania blisko miejsca zamieszkania pacjenta. W takim przypadku lekarz wystawia e-skierowanie na badania z ośrodka prowadzącego program (jest to równoznaczne z tym, że koszt badania ponosi ośrodek prowadzący program, koszty badań nie mogą być ponoszone przez pacjenta). Wyniki badań zostaną przekazane przez podmiot, który je wykonał do ośrodka prowadzącego program i powinny być włączone przez lekarza prowadzącego do dokumentacji medycznej pacjenta. Jeśli jednak pacjent zdecyduje się wykonać badania na własna rękę, odpłatnie, wyniki tak wykonanych badań można przekazać lekarzowi za pomocą e-mail, faxem, kurierem lub pocztą.

Jeżeli wizyta w ośrodku prowadzącym leczenie w programie lekowym ma na celu wydanie leku, to leki mogą być wydane przez aptekę szpitalną. Wydanie leków jest bezpłatne. Warto podkreślić, że nie należy mylić wydania leków do leczenia w programie lekowym z apteki szpitalnej (znajdującej się w szpitalu), z zakupem leków w zwykłej aptece. Lekarz może zaordynować lek w programie lekowym na okres do 6 miesięcy, jeżeli aktualny stan zdrowia pacjenta na to pozwala. Decyzję za każdym razem podejmuje lekarz. Jest to możliwe dla pacjentów, którzy mogą stosować leki samodzielnie (lub w domu z pomocą osób trzecich). Apteka szpitalna może dostarczyć lek bezpośrednio pacjentowi w miejscu jego zamieszkania lub jego przedstawicielowi ustawowemu, albo osobie upoważnionej przez pacjenta dzięki wsparciu pracownika apteki szpitalnej.

Więcej informacji na ten temat można znaleźć w broszurach opracowanych przez Kancelarię Doradczą Rafał Piotr Janiszewski w ramach projektu edukacyjnego „Akademia Świadomego Pacjenta” Koalicji na Rzecz Walki z Łuszczycą, ŁZS i AZS, które dostępne są na stronie koalicjaluszczyca.pl.

Next article