Home » Układ trawienny » Dlaczego nie warto być „słodkim” facetem?
układ trawienny

Dlaczego nie warto być „słodkim” facetem?

mężczyzna jedzący lizaka
mężczyzna jedzący lizaka

Na cukrzycę w Polsce choruje obecnie ponad 2,7 mln osób. Choć schorzenie dotyka i kobiety, i mężczyzn, ci drudzy tak w statystykach jak i w gabinetach diabetologów pojawiają się rzadziej. Silniejsza płeć? Niestety nie. Jedynie gorzej diagnozowana.

Małgorzata Marszałek

Polskie Stowarzyszenie Diabetyków

Cukrzyca typu 2 to choroba cywilizacyjna, efekt siedzącego trybu życia oraz łatwo dostępnego, niezdrowego jedzenia. Narażone są na nią osoby z nadwagą i otyłością, w szczególności mające nadmiar tkanki tłuszczowej w okolicy talii. Wystarczy wziąć centymetr i sprawdzić obwód pasa. Jeśli u mężczyzny jest on większy niż 102 cm już mówimy o otyłości brzusznej, która predysponuje do rozwoju cukrzycy typu 2. Choroba diagnozowana jest nie tylko coraz częściej, ale też wśród coraz młodszych osób. Kiedyś była to przypadłość 6-7 dekady życia, obecnie problemy z tolerancją glukozy pojawiają się u osób w tzw. sile wieku 30 i 40-letnich.

Podstępna niszczycielka

Cukrzyca typu 2 objawia się podwyższonym poziomem cukru we krwi. W pierwszym okresie po diagnozie leczy się ją lekami doustnymi, z czasem pacjent musi zacząć przyjmować insulinę, która jest lekiem podawanym w zastrzykach. Cały paradoks polega na tym, że podwyższony poziom cukru we krwi, czyli podstawowe kryterium dla rozpoznania cukrzycy nie daje uciążliwych objawów, stąd wiele osób przez lata nie wie o swojej chorobie. Symptomy przecukrzenia, takie jak ustawiczne zmęczenie, senność, wzmożone pragnienie czy przesuszona skóra łatwo można zlekceważyć, bo nie są one tak uporczywe, by zmuszały do badań. A to ma negatywne konsekwencje dla zdrowia. Podwyższony poziom cukru, mimo że nie boli, sieje spustoszenie w całym organizmie, przede wszystkim uszkadzając naczynia krwionośne.

Cukier wrogiem potencji

Problemy z potencją mogą dotykać nawet 70 proc. mężczyzn z cukrzycą. Statystyki nie są tutaj pewne, ponieważ wielu pacjentów wstydzi się o nich mówić. Zaburzenia w sferze intymnej być objawem nierozpoznanej cukrzycy typu 2 lub też efektem niedostatecznego jej leczenia. Wszystkiemu winny jest cukier, który wbrew obiegowej opinii nie krzepi, a w nadmiarze uszkadza nerwy i naczynia krwionośne zaburzając sprawność seksualną. Przewlekła hiperglikemia, charakterystyczna dla nieleczonej cukrzycy typu 2, uszkadza także siatkówkę oka, nerki, wzmaga proces miażdżycowy oraz stwarza większe ryzyko zawału serca i udaru mózgu. Innymi słowy jest to choroba, która nieleczona konsekwentnie osłabia i wyniszcza cały organizm. Dlatego tak ważna jest profilaktyka cukrzycy typu 2 oraz regularne monitorowanie zdrowia, aby jak najszybciej zauważyć ewentualne problemy z tolerancją glukozy.

Waga i glikemia do kontroli

Prewencja cukrzycy typu 2 obejmuje przede wszystkim dbanie o prawidłową masę ciała. Dla osiągnięcia tego celu równie ważne są dieta, jak i regularna aktywność fizyczna. Wysiłek sprawia, że tkanki organizmu stają się bardziej wrażliwe na insulinę – hormon odpowiedzialny za regulację przemian węglowodanowych. Dzięki temu zmniejsza się tzw. insulinooporność – bezpośrednia przyczyna cukrzycy typu 2. O zdrowy tryb życie powinny zadbać panowie, którzy w bliskiej rodzinie mają osoby z cukrzycą – rodziców lub rodzeństwo, ponieważ najprawdopodobniej i oni odziedziczyli skłonność do choroby. Ważne są też regularne badanie poziomu cukru we krwi. Mężczyźni po 40 roku życia powinni wykonywać je co najmniej raz na 5 lat. Ci z grupy ryzyka – obciążeni genetycznie, z nadwagą, prowadzący siedzący tryb życia – raz w roku.

Cukrzycy typu 2 w wielu przypadkach można zapobiec i warto podjąć to wyzwanie. Równie ważne jest to, by była szybko diagnozowana, a następnie skutecznie leczona.

Next article