Skip to main content
Home » Urologia » Coraz młodsi, coraz mniej płodni
Urologia

Coraz młodsi, coraz mniej płodni

niepłodności
niepłodności

Wobec braku dowodów na skuteczność innego leczenia, metoda pozaustrojowego zapłodnienia stała się podstawową metodą leczenia niepłodności na całym świecie i rozwija się bardzo dynamicznie.

Prof. dr hab. Sławomir Wołczyński

Kierownik Kliniki Rozrodczości i Endokrynologii Ginekologicznej Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku

Definicja niepłodności

Niepłodność to jeden z najczęstszych problemów zdrowotnych młodych ludzi, mający negatywny wpływ na rodzinę, stan emocjonalny pary, jej funkcjonowanie społeczne i zawodowe, a także na demografię kraju.

Niepłodność definiuje się jako niemożność zajścia w ciążę po roku utrzymywania regularnego współżycia w celach koncepcyjnych. Niepłodność zawsze towarzyszyła ludzkości, ale od kilkudziesięciu lat zjawisko nasila się będąc prawdopodobnie konsekwencją zmian społecznych i rozwoju cywilizacji. Osobista, ale i społeczna waga problemów niepłodności wymaga, aby udzielana pomoc medyczna była pragmatyczna i wynikała z dowodów medycznych. Diagnostyka powinna wskazać przyczynę niepłodności (czynnik męski, jajowodowy, endometrioza, jajnikowy, niewyjaśniona niepłodność), ocenić szansę na ciążę bez pomocy medycznej i ocenić szansę na usunięcie przyczyny niepłodności. Niestety diagnostyczne metody w niepłodności mają bardzo duże ograniczenia w odróżnianiu płodnych i niepłodnych par i wskazania rzeczywistego czynnika odpowiedzialnego za niepłodność.

In vitro – podstawowa metoda leczenia

Pozaustrojowe zapłodnienie jako metoda leczenia niepłodności pozwala ominąć wiele barier ograniczających płodność, a szczególnie zaburzenie zapłodnienia i rozwoju zarodka w niekorzystnym środowisku np. u pacjentek z endometriozą. Wobec braku dowodów na skuteczność innego leczenia metoda pozaustrojowego zapłodnienia stała się podstawową metodą leczenia niepłodności na całym świecie i rozwija się bardzo dynamicznie. Wskazania do leczenia niepłodności metodą pozaustrojowego zapłodnienia obejmują wszystkie przyczyny niepłodności. Dzięki jej zastosowaniu na świecie urodziło się ponad 5 mln dzieci. W ostatnich latach w Europie rejestrowanych jest około 0,5 mln cykli terapeutycznych w programach IVF. Szacuje się, że roczne zapotrzebowanie na leczenie metodą pozaustrojowego zapłodnienia wynosi około 700-900 cykli na 1 mln osób. Wykazano, że skuteczne leczenie niepłodności to jedna z przyszłościowo najbardziej opłacalnych ekonomicznie procedur medycznych. Stosowanie metody wymaga stymulacji mnogiego jajeczkowania, zaawansowanych procedur biotechnologicznych, dobrej regulacji prawnej, systemu kontroli jakości, system nadzoru nad wynikami, rejestru krajowego procedur. Cel takiego postępowania to prowadzenie całej procedury tak, aby była jak najbardziej skuteczna, bezpieczna dla pacjentki i potomstwa oraz spełniała najwyższe standardy bioetyczne. Wszystko wskazuje, że już w niedalekiej przyszłości stymulacja jajeczkowania i utworzenie zarodków będzie dokonywało się w jednym cyklu, wszystkie zarodki będą kriokonserwowane i sukcesywnie transferowane w kolejnych naturalnych cyklach. Taki sposób zapewni największą skuteczność i bezpieczeństwo.

Next article
Home » Urologia » Coraz młodsi, coraz mniej płodni
Urologia

Operacje urologiczne z zastosowaniem da Vinci

dr łukasz Nyk

Dr n. med. Łukasz Nyk

FEBU – Ordynator Oddziału Urologii Europejskiego Centrum Zdrowia Otwock, II Klinika Urologii Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego

Czym charakteryzują się operacje w asyście robota da Vinci? Czym różnią się względem zwykłych zabiegów?

Operacje z asystą robota operacyjnego da Vinci są wykonywane na świecie od kilkudziesięciu lat. W II Klinice Urologii Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego w Europejskim Centrum Zdrowia Otwock tym wspaniałym urządzeniem dysponujemy od półtora roku i z powodzeniem wykorzystujemy go, na razie, w leczeniu chorych na raka gruczołu krokowego.

Operacja z asystą robota operacyjnego da Vinci to obecnie najnowocześniejsza, małoinwazyjna metoda leczenia chirurgicznego różnych chorób. Jest to metoda, która zapewnia niespotykaną precyzję ruchów narzędziami chirurgicznymi (eliminuje efekt drżenia rąk) oraz doskonały wgląd w pole operacyjne poprzez nawet 10-krotne jego powiększenie. Zapewnia również niezwykłą ergonomię pozycji operatora. W uroonkologii to wszystko przekłada się na bardzo dobry efekt onkologiczny i czynnościowy (w przypadku leczenia raka gruczołu krokowego to trzymanie moczu oraz wzwody prącia po operacji). 

Operacja z asystą robota rozpoczyna się tak samo jak tradycyjna laparoskopia, czyli od wytworzenia odmy w jamie brzusznej i założenia do niej specjalnych trokarów, przez które wprowadzamy do brzucha narzędzia operacyjne. I od tego momentu zaczynają się różnice, ponieważ do trokarów nie wprowadzamy tradycyjnych narzędzi laparoskopowych tylko ramiona robota. To trochę tak jakby wprowadzić do jamy brzusznej zminiaturyzowane ręce chirurga. Operator zajmuje swoje miejsce w konsoli stojącej niedaleko stołu operacyjnego i za pomocą specjalnych manetek steruje ramionami i narzędziami robota mając do dyspozycji kamerę z bardzo dużym przybliżeniem oraz systemem widzenia w trójwymiarze. Chcę jednak wyraźnie podkreślić fakt, że operuje chirurg a nie robot.

Robot nie ma żadnej autonomii tzn. nie wykona żadnego ruchu bez wiedzy i zgody chirurga. To chirurg nim steruje. Dzięki zaawansowanej technice, właściwe nieokreślonej możliwości ruchów narzędzi chirurgicznych w małym polu operacyjnym oraz dużemu powiększeniu i widzeniu w trójwymiarze możemy bardzo precyzyjnie wypreparować chorą tkankę, guz lub narząd nie uszkadzając lub minimalizują uszkodzenie tkanek je otaczających. W przypadku leczenia raka gruczołu krokowego ma to fundamentalne znaczenia dla jakości trzymania moczu i zachowania wzwodów po operacji. Jesteśmy w stanie w wielu przypadkach odpreparować pęczki naczyniowo-nerwowe otaczające prostatę, wypreparować długą cewkę moczową i szyję pęcherza moczowego tak aby zapewnić maksymalną „czystość” onkologiczną oraz dobrą lub bardzo dobrą jakość życia po operacji (trzymanie moczu i wzwody prącia po operacji).

W jakich wskazaniach i w leczeniu przebiegu jakich chorób ma zastosowanie robot da Vinci?

W miejscu, w którym miałem przyjemność szkolić się w chirurgii robotycznej (University of Chicago) operacje z asystą robota da Vinci wykonuje się właściwie w każdej jednostce chorobowej wymagającej leczenia operacyjnego. Robot da Vinci wykorzystywany jest tam w urologii, ginekologii, chirurgii, kardiochirurgii, pediatrii, laryngologii. Jeżeli chodzi o urologię to operacje robotyczne mają przede wszystkim zastosowanie w uroonkologii do leczenia raka gruczołu krokowego, raka nerki i pęcherza moczowego.

W II Klinice Urologii CMKP ECZ Otwock na razie wykorzystujemy robota da Vinci do operacji chorych z rakiem gruczołu krokowego (jest to niestety najczęściej rozpoznawany nowotwór u mężczyzn i niestety jest najczęstszą przyczyną śmierci mężczyzn z powodu nowotworów). Jednak bardzo intensywnie przygotowujemy się do wykorzystania robota w przypadku chorych z guzem nerki oraz rakiem pęcherza moczowego. Operacje te odbędą się „lada dzień”.

Jakie są zalety operacji przeprowadzanych z robotem da Vinci?

Operacje te są małoinwazyjne (kilka niewielkich cięć na skórze), niezwykle precyzyjne (mające bardzo duży wpływ na jakość onkologiczną i czynnościową leczenia). Operacje z wykorzystaniem robota to minimalna utrata krwi (w II KU CMKP ECZ Otwock od kilku lat nie zamawiamy krwi do operacji z powodu raka prostaty). Metoda bardzo atrakcyjna dla chorych nieakceptujących przetoczenia krwi. Poza tym operacje z wykorzystaniem robota dają bardzo dobry efekt kosmetyczny, zapewniając szybką rekonwalescencję i powrót do aktywności sprzed operacji (w II Klinice Urologii CMKP ECZ Otwock chory jest uruchamiany, pije i je następnego dnia po operacji, a wychodzi do domu w drugiej dobie po operacji).

Jak wygląda przygotowanie pacjenta do operacji? Jak przebiega zabieg i rekonwalescencja?

Przygotowanie pacjenta do operacji z asystą robota nie odbiega od standardowego przygotowania chorego do leczenia operacyjnego. Jeżeli chory nie ma przeciwskazań natury ogólnej (np. kardiologicznej, pulmonologicznej) do leczenia operacyjnego i wymaga leczenia urologicznego to z punktu widzenia urologa, operatora robota nie ma przeciwwskazań do operacji z asystą robota. Operator musi zachować szczególną ostrożność podczas wytwarzania odmy otrzewnowej oraz dokowania (podłączania ramion) robota, u chorych którzy wcześniej przebyli operacje jamy brzusznej. W II Klinice Urologii CMKP ECZ Otwock wielokrotnie operowaliśmy chorych po różnych operacjach chirurgicznych (usunięcie wyrostka, pęcherzyka żółciowego czy części jelita) oraz urologicznych (przezcewkowa resekcja stercza, laserowa enukleacja stercz-HOLEP, HiFu, adenomektomia otwarta i laparoskopowa).

Zauważyliśmy, że operacja z asystą robota umożliwia bezpieczne i skuteczne leczenie, u chorych znacznie otyłych, których operacja otwarta lub tradycyjna laparoskopowa byłaby niemalże niemożliwa. Ramiona i narzędzia robota są dłuższe i bardziej precyzyjne. Regularnie operujemy chorych ze znaczną nadwagą lub otyłością (najcięższy chory ważył 167 kg!!).

Dzięki niezwykłej precyzji, niemalże nieograniczonej możliwości ruchów narzędziami chirurgicznymi oraz doskonałej ocenie pola operacyjnego coraz częściej wykorzystujemy robota do bardzo skomplikowanych operacji uroonkologicznych, jak np. wznowa miejscowa raka gruczołu krokowego po radioterapii lub wznowa węzłowa raka gruczołu krokowego, u chorych po leczeniu operacyjnym lub radioterapii.

Rekonwalescencja po operacji z asystą robota przebiega u większości chorych sprawnie. Jednym z bardzo ważnych elementów jest redukcja bólu pooperacyjnego. Ramiona robota są tak skonstruowane i wprowadzane do ciała chorego, aby powodować bardzo niewielkie napięcia skóry i innych tkanek co znacznie zmniejsza ból pooperacyjny. Dzięki temu jesteśmy w stanie uruchomić chorego już następnego dnia po operacji. Większość chorych może pić i jeść już następnego dnia. W przypadku chorych po operacji z powodu raka gruczołu krokowego jesteśmy w stanie bezpiecznie usunąć cewnik z pęcherza moczowego już w 2-5 dobie po operacji co może przyczynić się do szybszej, dobrej jakości trzymania moczu.  

Next article