Home » Urologia » Coraz młodsi, coraz mniej płodni
Urologia

Coraz młodsi, coraz mniej płodni

niepłodności
niepłodności

Wobec braku dowodów na skuteczność innego leczenia, metoda pozaustrojowego zapłodnienia stała się podstawową metodą leczenia niepłodności na całym świecie i rozwija się bardzo dynamicznie.

Prof. dr hab. Sławomir Wołczyński

Kierownik Kliniki Rozrodczości i Endokrynologii Ginekologicznej Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku

Definicja niepłodności

Niepłodność to jeden z najczęstszych problemów zdrowotnych młodych ludzi, mający negatywny wpływ na rodzinę, stan emocjonalny pary, jej funkcjonowanie społeczne i zawodowe, a także na demografię kraju.

Niepłodność definiuje się jako niemożność zajścia w ciążę po roku utrzymywania regularnego współżycia w celach koncepcyjnych. Niepłodność zawsze towarzyszyła ludzkości, ale od kilkudziesięciu lat zjawisko nasila się będąc prawdopodobnie konsekwencją zmian społecznych i rozwoju cywilizacji. Osobista, ale i społeczna waga problemów niepłodności wymaga, aby udzielana pomoc medyczna była pragmatyczna i wynikała z dowodów medycznych. Diagnostyka powinna wskazać przyczynę niepłodności (czynnik męski, jajowodowy, endometrioza, jajnikowy, niewyjaśniona niepłodność), ocenić szansę na ciążę bez pomocy medycznej i ocenić szansę na usunięcie przyczyny niepłodności. Niestety diagnostyczne metody w niepłodności mają bardzo duże ograniczenia w odróżnianiu płodnych i niepłodnych par i wskazania rzeczywistego czynnika odpowiedzialnego za niepłodność.

In vitro – podstawowa metoda leczenia

Pozaustrojowe zapłodnienie jako metoda leczenia niepłodności pozwala ominąć wiele barier ograniczających płodność, a szczególnie zaburzenie zapłodnienia i rozwoju zarodka w niekorzystnym środowisku np. u pacjentek z endometriozą. Wobec braku dowodów na skuteczność innego leczenia metoda pozaustrojowego zapłodnienia stała się podstawową metodą leczenia niepłodności na całym świecie i rozwija się bardzo dynamicznie. Wskazania do leczenia niepłodności metodą pozaustrojowego zapłodnienia obejmują wszystkie przyczyny niepłodności. Dzięki jej zastosowaniu na świecie urodziło się ponad 5 mln dzieci. W ostatnich latach w Europie rejestrowanych jest około 0,5 mln cykli terapeutycznych w programach IVF. Szacuje się, że roczne zapotrzebowanie na leczenie metodą pozaustrojowego zapłodnienia wynosi około 700-900 cykli na 1 mln osób. Wykazano, że skuteczne leczenie niepłodności to jedna z przyszłościowo najbardziej opłacalnych ekonomicznie procedur medycznych. Stosowanie metody wymaga stymulacji mnogiego jajeczkowania, zaawansowanych procedur biotechnologicznych, dobrej regulacji prawnej, systemu kontroli jakości, system nadzoru nad wynikami, rejestru krajowego procedur. Cel takiego postępowania to prowadzenie całej procedury tak, aby była jak najbardziej skuteczna, bezpieczna dla pacjentki i potomstwa oraz spełniała najwyższe standardy bioetyczne. Wszystko wskazuje, że już w niedalekiej przyszłości stymulacja jajeczkowania i utworzenie zarodków będzie dokonywało się w jednym cyklu, wszystkie zarodki będą kriokonserwowane i sukcesywnie transferowane w kolejnych naturalnych cyklach. Taki sposób zapewni największą skuteczność i bezpieczeństwo.

Next article