Home » Urologia » Czy wazektomia to skuteczna metoda antykoncepcji dla mężczyzn?
Urologia

Czy wazektomia to skuteczna metoda antykoncepcji dla mężczyzn?

Dr Michał Kretowicz

Absolwent Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Specjalizację odbywał w Szpitalu Bielańskim. Od 2017 roku wykonuje zabiegi wazektomii, szkolił się u dr Eugeniusza Siwika, który był prekursorem wazektomii w Polsce.

Wazektomia to rozwiązanie dla mężczyzn, którzy szukają trwałej metody zapobiegania ciąży. Pełną skuteczność uzyskuje się już po trzech miesiącach od wykonania zabiegu.

Czym jest wazektomia i jakie są jej główne zalety?

Wazektomia to metoda antykoncepcji dla mężczyzn polegająca na wykonaniu krótkiego, prostego i bezpiecznego zabiegu chirurgicznego. Podczas procedury nasieniowody są przecinane, a ich końce zabezpieczane np. poprzez przecięcie, założenie szwów, termiczne uszkodzenie końca (sposoby różnią się w zależności od wybranej metody zabiegu). W efekcie droga plemników z najądrzy do przewodów wytryskowych (stąd wydostają się one na zewnątrz podczas wytrysku) zostaje odcięta. Warto podkreślić, że po zabiegu wazektomii plemniki nadal są produkowane przez jądra, jednak w naturalny sposób są wchłaniane przez organizm, co oznacza, że nie przedostają się do nasienia. Tym samym wazektomia to skuteczny sposób zapobiegania ciąży – warto wiedzieć, że obecnie metody chirurgiczne są uważane za najskuteczniejsze metody antykoncepcji. Ponadto wśród jej zalet można wymienić także: małą inwazyjność, szybką rekonwalescencję, krótki czas zabiegu (trwa około 15-30 minut), bezpieczeństwo i niewielkie ryzyko powikłań.

Czy wazektomia jest odwracalna?

Chociaż istnieje procedura, która przywraca drożność nasieniowodów (zabieg nazywany jest rewazektomią), to należy pamiętać, że nie zawsze jest ona skuteczna. Oprócz tego, że procedura jest trudna i skomplikowana, to dodatkowo nie daje gwarancji, że przepływ nasienia zostanie w pełni przywrócony. Dlatego też rozważając wazektomię, należy traktować ten zabieg jako stałą metodę antykoncepcji z opcją odwrócenia, biorąc pod uwagę powyższe zastrzeżenia. Do tego należy pamiętać, że po wazektomii istnieje możliwość biopsji jądra i pobrania plemników, które mogą być wykorzystane w procedurach wspomaganego rozrodu.

Czy po zabiegu życie seksualne ulega zmianie? Co dzieje się z wytryskiem po wazektomii?  

Po zabiegach często otrzymuję informacje zwrotne od pacjentów, którzy cieszą się z jego efektów – ich zadowolenie związane jest głównie z pozytywnym wpływem wazektomii na relacje partnerskie. Ma to związek m.in. z uzyskaniem pewności, że wazektomia jako skuteczna metoda antykoncepcji, usuwa obawy związane z ryzykiem zajścia w ciążę, które u wielu osób zaburzają życie seksualne. Ponadto warto pamiętać, że po zabiegu mężczyzna jest w pełni sprawny seksualnie, co oznacza, że jego popęd seksualny się nie zmniejsza oraz nie zachodzą zmiany w zdolności do erekcji i wytrysku nasienia. Dodatkowo nie zmienia się też ilość nasienia, jego konsystencja i kolor, a jedyną różnicą jest to, że nie zawiera ono w składzie plemników.

Next article