Skip to main content
Home » Urologia » Hemoroidy – wstydliwy problem mężczyzn
Urologia

Hemoroidy – wstydliwy problem mężczyzn

hemoroidy-problem-mezczyzn-WP
hemoroidy-problem-mezczyzn-WP

Dr nad. med. Dariusz Stepień

Chirurg, proktolog

Praca siedząca, nieprawidłowa dieta, spożywanie alkoholu i palenie papierosów sprzyjają powstawaniu choroby hemoroidalnej. Jest to przypadłość, której nie powinniśmy się wstydzić – trzeba ją leczyć.

Czym są hemoroidy?

Hemoroidy to potoczne określenie choroby hemoroidalnej. Natura wyposażyła każdego z nas w hemoroidy, czyli guzki krwawnicze, będące normalną strukturą anatomiczną. U części ludzi dochodzi jednak do ich przerostu i pojawienia się stanu chorobowego.

Na hemoroidy chorują zarówno mężczyźni jak i kobiety, u mężczyzn jest to jednak bardzo częsta przypadłość.

Jakie są pierwsze objawy choroby?

Wczesne objawy choroby są zazwyczaj dla pacjenta niezauważalne. Zwykle dolegliwości trwają latami, początkowo nie są ani zbyt nasilone, ani nazbyt dokuczliwe, dlatego pacjenci często je ignorują. U lekarza pojawiamy się dopiero, kiedy guzki wysuną się na zewnątrz i pojawi się powikłanie nie pozwalające siedzieć ani spać. W momencie pojawienia się objawów należy skontaktować się z lekarzem pierwszego kontaktu lub z chirurgiem. Nie wolno bagatelizować objawów, bowiem mogą być one wywołane przez wiele chorób, z nowotworem włącznie. Nie próbujmy leczyć się samemu, ani nie zwlekajmy z potwierdzeniem właściwego rozpoznania.

Gdzie szukać pomocy i jak diagnozować hemoroidy?

Jeśli pojawi się u nas problem krwawienia powinniśmy jak najszybciej udać się do lekarza, nie wolno nam leczyć się na własną rękę. Diagnostyka choroby hemoroidalnej polega na przeprowadzeniu badania palcem tzw. „per rectum” oraz za pomocą wziernika zwanego anoskopem. W każdym przypadku krwawienia trzeba poszerzyć diagnostykę o rektoskopię lub kolonoskopię. Należy podkreślić, że wszystkie te badania są całkowicie bezbolesne, a kolonoskopia może być wykonywana w pełnym znieczuleniu.

 

Next article