Skip to main content
Home » Urologia » Zatroszcz się o swój pęcherz
urologia

Zatroszcz się o swój pęcherz

pęcherz
pęcherz

Dla naszego pęcherza oznacza to niestety zwiększone ryzyko przeziębienia i zakażenia bakteryjnego. Zagrożenie dla okolic intymnych stanowią także wizyty w publicznych toaletach, kąpiele w basenie i podróże, podczas których nie mamy możliwości właściwego zadbania o higienę.

Kobieca przypadłość

Według medycznych statystyk aż 50-60 proc. kobiet przynajmniej raz w życiu cierpi z powodu zakażenia układu moczowego. U kobiet aktywnych seksualnie, infekcje dróg moczowych diagnozuje się nawet 50 razy częściej niż u mężczyzn. Infekcje powodowane są obecnością drobnoustrojów w układzie moczowym. Najczęściej są to bakterie Escherichia coli. Problem dotyka przeważnie pań z uwagi na specyficzną budowę cewki oraz jej umiejscowienie w niewielkiej odległości od odbytu, co sprzyja przenikaniu bakterii jelitowych do układu moczowego.

Jakie objawy wskazują na zakażenie dolnych dróg moczowych, popularnie nazywane zapaleniem pęcherza moczowego?

– częste oddawanie moczu (częstomocz),
– nieprzyjemny zapach moczu,
– wzmożone parcie na pęcherz,
– uczucie bólu i pieczenia pod koniec oddawania moczu,
– krwiomocz.

Nie należy lekceważyć zakażenia dolnych dróg moczowych – nieleczone lub niewłaściwie leczone schorzenie może prowadzić do poważnych konsekwencji, na przykład problemów z nerkami. Jeśli wystąpi gorączka, ból w okolicach nerek, nudności lub wymioty, należy pilnie skonsultować się z lekarzem, aby uniknąć poważnych komplikacji zdrowotnych.

Jak sobie pomóc?

W walce z infekcjami dróg moczowych ważna jest przede wszystkim właściwa pielęgnacja okolic intymnych i dobór odpowiednich kosmetyków. Godne polecenia są specjalne płyny do higieny intymnej. Ich antybakteryjne właściwości chronią okolice intymne, a obecność kwasu mlekowego pomaga odbudować fizjologiczną mikroflorę bakteryjną. W podróży, podczas treningu i w innych sytuacjach, w których zachowanie odpowiedniej higieny strefy intymnej jest utrudnione, warto sięgnąć po oczyszczające i odświeżające chusteczki do higieny intymnej. Zawarte w nich łagodne, niepodrażniające substancje myjące chronią okolice intymne, a także wpływają na poprawę komfortu i zdrowia tych sfer.

Jak postępować jeżeli już dojdzie do zakażenia dolnych dróg moczowych? Jedną z najbardziej popularnych i skutecznych substancji w leczeniu zakażenia dolnych dróg moczowych jest furagina, dostępna w Polsce bez recepty. Na początkowym etapie infekcji warto więc sięgnąć po lek, który ją zawiera. Furagina działa bakteriostatycznie na szerokie spektrum drobnoustrojów hamując rozwój infekcji układu moczowego. W razie potrzeby można dodatkowo zastosować leki przeciwbólowe z paracetamolem lub ibuprofenem. Trzeba pamiętać, że leczenie furaginą trwa 7-8 dni i nie powinno się go przerywać nawet w przypadku szybkiej poprawy samopoczucia. Niedoleczone infekcje mogą powrócić ze zdwojoną siłą. Jeżeli ból, pieczenie i częstomocz nie ustępują, konieczna jest wizyta u lekarza. Nieleczone zakażenia dolnych dróg moczowych mogą prowadzić do poważnych komplikacji, z uszkodzeniem nerek włącznie.

Postaw na profilaktykę

Stare powiedzenie: „Lepiej zapobiegać niż leczyć” w przypadku pęcherza jest zawsze aktualne. Jakich zasad należy przestrzegać, aby zmniejszyć ryzyko chorób układu moczowego? Zadbaj o przyjmowanie odpowiedniej ilości płynów – minimum 2 litry dziennie, najlepiej niegazowanej wody mineralnej. Bakterie, które tak chętnie rozwijają się w pęcherzu, w kwaśnym środowisku nie mają wielkich szans na przeżycie. Kwaśny odczyn moczu zapewni picie dużej ilości wody z cytryną i przyjmowanie odpowiednich dawek witaminy C, której doskonałym źródłem jest czarna porzeczka. Dużą ilość witaminy C znajdziemy również w aronii, żurawinie, aceroli i owocach dzikiej róży. Skorzystaj z dostępnych na rynku licznych preparatów wspomagających pracę układu moczowego. Są to przeważnie kapsułki zawierające pożyteczne szczepy bakterii kwasu mlekowego, wyciąg z owoców żurawiny, pokrzywy czy pietruszki, które w naturalny sposób chronią drogi moczowe.

Nie wstrzymuj moczu, odwiedzaj toaletę tak często, jak tego potrzebujesz. Pamiętaj, aby oddawać mocz do końca, ponieważ pozostawianie go w pęcherzu powoduje namnażanie się bakterii. Korzystając z publicznych toalet pamiętaj, aby nie siadać bezpośrednio na desce. Zawsze używaj jednorazowych nakładek higienicznych, które uchronią Cię przed bakteriami. Jeżeli należysz do osób, które borykają się z problemem nawracającego zakażenia dróg moczowych, wypróbuj specjalne kosmetyki – płyny i chusteczki do higieny intymnej, które pielęgnują i chronią okolice intymne.

Next article
Home » Urologia » Zatroszcz się o swój pęcherz
Urologia

Nie lekceważ bólu pęcherza

Zakażenie dolnych dróg moczowych, chociaż bywa częstym schorzeniem, bo rocznie na świecie rozpoznaje się aż 150 mln nowych przypadków, to nie wolno lekceważyć jego objawów. Nieleczone, mogą doprowadzić do poważnych powikłań, w tym niewydolności nerek.

Dr hab. med. Waldemar Różański

Prof. nadzw. Polskie Towarzystwo Urologiczne

To schorzenie, które może dotknąć niemal każdego. Na zakażenie dolnych dróg moczowych narażone są kobiety, szczególnie te utrzymujące regularne stosunki płciowe, ale też występuje ono w połączeniu z wysiłkowym nietrzymaniem moczu. Problem dotyka też mężczyzn, zwłaszcza tych w wieku 50 plus, bo w ich przypadku w tym momencie życia pojawia się problem łagodnego rozrostu gruczołu krokowego utrudniający odpływ moczu z pęcherza. Szczególną grupę ryzyka stanowią także osoby leczone chemioterapią lub radioterapią z powodu chorób nowotworowych oraz pacjenci leczeni na cukrzycę.

W diagnostyce, specjaliści zmagają się w dwoma głównymi typami zakażeń. U chorych wymagających cewnikowania często dochodzi do zakażenia florą grzybiczną dróg moczowych. Druga grupa pacjentów cierpi z powodu bakterii E coli. Zwłaszcza u kobiet, które budowa anatomiczna czyni bardziej podatnymi na taki infekcje, wystarczy np. nieprzestrzeganie zasad higieny, aby odczuwać dolegliwości związane z zapaleniem dolnych dróg moczowych.

Zgodnie z definicją zakażenie układu moczowego to stan, w którym bakterie, grzyby, wirusy, lub inne patogeny występują w drogach moczowych powyżej zwieracza cewki moczowej.

Warto podkreślić, że rozróżniamy dwa główne stany związane z zapaleniem dróg moczowych – zapalenie górnych i dolnych dróg moczowych. Objawy wspólne dla obydwu to przed wszystkim ból i pieczenie w cewce moczowej podczas oddawania moczu, parcie i potrzeba oddania moczu często w małych ilościach oraz oddawanie moczu w nocy. Zgłaszane dolegliwości bólowe w okolicy nadłonowej i krocza najczęściej sygnalizują zapalenie dolnych dróg moczowych np. pęcherza moczowego, gruczołu krokowego lub cewki moczowej.

Z kolei, ból w okolicy lędźwiowej jest charakterystyczny dla stanów zapalnych górnych dróg moczowych np. miedniczki nerkowej i nerki. Rozróżniamy też różne stopnie zaawansowania zakażenia układu moczowego. Zależą one od stopnia rozwoju miejscowego i ogólnoustrojowego. Niepowikłane zakażenie układu moczowego obejmujące pęcherz moczowy manifestuje się dolegliwościami miejscowymi takimi jak: tkliwość za spojeniem łonowym, bolesne parcia, częstomocz. W diagnostyce choroby niezbędne jest wykonanie badania ogólnego i posiewu z moczu. W tych przypadkach po konsultacji z lekarzem stosujemy leczenie uroseptykiem trwające od 7 do 8 dni.

Niepowikłane zakażenie układu moczowego zlokalizowane na poziomie nerek obejmuje miedniczkę nerkową i kielichy. Typowe jego objawy to bóle w okolicy lędźwiowej, stany gorączkowe, nudności, wymioty. Okolica lędźwiowa przy ucisku i wstrząsaniu jest bolesna.

Objawów zapalenia zarówno dolnych jak i górnych dróg moczowych nie wolno lekceważyć. Nieleczone, prowadzą do powikłań, którym towarzyszą stany gorączkowe, dreszcze a nawet niewydolność krążenia u części chorych. W celu właściwego zdiagnozowania niezbędne jest wykonanie badań dodatkowych takich jak: badanie ogólne, posiew z moczu, pobranie posiewu z krwi na szczycie gorączki, USG nerek i narządów jamy brzusznej, urografii, tomografii komputerowej jamy brzusznej.

Problem zakażenia układu moczowego może dotyczyć niebyt nasilonej przemijającej infekcji u sprawnego prawidłowo rozwiniętego człowieka, u którego po krótkotrwałym leczeniu można uzyskać pełne wyleczenie. Ale warto wiedzieć, że przewlekłe zakażenia układu moczowego w konsekwencji może prowadzić do trwałego uszkodzenia, a co za tym idzie niewydolności nerek, dlatego nie wolno bagatelizować żadnych jego objawów.

Next article