Home » Wzrok i słuch » Problem złego widzenia. Czy to już pora na okulary?
wzrok i słuch

Problem złego widzenia. Czy to już pora na okulary?

ojciec i syn w okularach czytający gazety
ojciec i syn w okularach czytający gazety

Problem niedowidzenia dotyczy coraz młodszych osób. Na szczęście wizyta u lekarza okulisty i dobranie prawidłowych szkieł okularowych pozwala zażegnać problem złego widzenia.

Prof. nadzw. dr hab. n. med. Andrzej Grzybowski

Specjalista z zakresu okulistyki, kierownik Katedry Okulistyki na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie, założyciel Fundacji Okulistyka 21

Jakie objawy świadczą o tym, że z naszym wzrokiem dzieje się coś złego? Co powinno nas zaniepokoić i kiedy udać się do lekarza?

Objawy, które powinny nas zaniepokoić i skłonić do wizyty u lekarza okulisty to wszelkie problemy z widzeniem. Problemy z prawidłowym widzeniem mogą być związane z wadą wzroku lub z inną chorobą oczu, aby jednak prawidłowo rozpoznać problem i dobrać dla pacjenta prawidłowe leczenie lub szkła okularowe należy wybrać się do lekarza specjalisty.

Czy problem pogarszającego się wzroku dotyczy tylko ludzi w podeszłym wieku, czy może pojawić się także u ludzi młodych, którzy dotychczas nie mieli problemów ze wzrokiem?

Problemy ze wzrokiem mogą pojawić się u każdego z nas. Najczęściej jednak do gabinetów okulistycznych trafiają osoby w średnim i podeszłym wieku, u których pojawiają się pierwsze problemy z widzeniem. W przypadku tej grupy wiekowej najczęściej mamy do czynienia z presbiopią, czyli pogorszeniem widzenia z bliskiej odległości, które wynika ze zmniejszenia lub utraty zdolności akomodacji oka. Jest to proces fizjologiczny wynikający ze starzenia się organizmu, u każdego z nas może on jednak postępować w innym tempie. W pacjentów z problemem presbiopii najczęściej stosujemy korekcję w formie szkieł okularowych. Jest to najprostszy i najwygodniejszy sposób na poradzenie sobie z niedowidzeniem. Innym rozwiązaniem jest również stosowanie soczewek kontaktowych lub wykonanie zabiegu operacyjnego. Innym problemem jest niedowidzenie u dzieci, które najczęściej pojawia się między 3. a 6. rokiem życia. Jest to schorzenie, które nieleczone może postępować i w konsekwencji w dorosłym życiu spowodować poważne problemy z prawidłowym widzeniem. Ogromne znaczenie w wykrywaniu problemów z widzeniem u dzieci mają badania przesiewowe, które odbywają się w przedszkolach i szkołach. To dzięki nim wielu młodych pacjentów trafia szybko do lekarza okulisty i rozpoczyna leczenie, które zapobiega problemom z widzeniem w dorosłym życiu.

Czy wszystkie szkła okularowe są takie same? Czym powinniśmy się kierować wybierając szkła okularowe?

Wybierając szkła okularowe powinniśmy przede wszystkim udać się do profesjonalnego salonu optycznego. Szkła powinny być odpowiednio dobrane przez specjalistę, w przypadku dorosłych może być to lekarz okulista lub optometrysta, w przypadku dzieci tylko lekarz okulista. Pod żadnym pozorem nie powinniśmy kupować okularów bez recepty bez konsultacji z lekarzem, ponieważ mogą one pogorszyć nasz wzrok.

O czym powinniśmy pamiętać nosząc okulary? Jak często powinniśmy kontrolować swój wzrok u lekarza i dobierać nowe szkła okularowe?

Osoba, która nie zauważa u siebie problemów z widzeniem powinna wykonywać badania u okulisty średnio co pięć lat. U osób noszących okulary potrzeba wizyty u lekarza może być częstsza, jest to jednak sprawa bardzo indywidualna, do lekarza powinniśmy zgłaszać się zawsze, kiedy pojawiają się u nas problemy z widzeniem. Kiedy lekarz zapisze nam okulary i będziemy stosować je po raz pierwszy, musimy się do nich przyzwyczaić. Szczególnie u osób starszych, które mają problem z widzeniem z bliska, okulary od tej pory będą towarzyszyły im w wielu codziennych sytuacjach, np. podczas zakupów. Dlatego okulary powinniśmy mieć zawsze przy sobie – tak, aby były one dla nas dostępne w każdej chwili. U dzieci z problemem niedowidzenia noszenie okularów jest koniecznością. Tylko regularne, konsekwentne zakładanie okularów codziennie jest w stanie uchronić dziecko przed problemem niedowidzenia w życiu dorosłym.

Next article