Skip to main content
Home » Zdrowy oddech » Terapia trójskładnikowa? Sposób na efektywne leczenie astmy
zdrowy oddech

Terapia trójskładnikowa? Sposób na efektywne leczenie astmy

inhalator
inhalator

Włączenie trzeciego leku do powszechnie stosowanych inhalatorów dwulekowych poprawia kontrolę astmy, a także korzystnie wpływa na jakość życia pacjentów.

Dr hab. n. med. Maciej Kupczyk

Profesor UM, Klinika Chorób Wewnętrznych, Astmy i Alergii,
Uniwersytet Medyczny w Łodzi

Jak wygląda życie pacjenta z astmą? Jak często pojawiają się zaostrzenia choroby?

Życie astmatyka może wyglądać zupełnie normalnie pod warunkiem, że będzie on kontrolował chorobę i tym samym nie będzie dochodziło do zaostrzeń. Te z kolei pojawiają się rzadziej, jeśli dobrze leczymy astmę, a także choroby współistniejące, w tym np. alergiczny nieżyt nosa czy przewlekłe zapalenie zatok. Dlatego też jako specjaliści staramy się identyfikować pacjentów, którzy mają częste zaostrzenia, określać ich przyczyny i rozważać modyfikację leczenia.

Czym charakteryzują się nowe terapie astmy? Co dał nam postęp technologiczny?

Od niedawna mamy nowe szanse na efektywne leczenie astmy oskrzelowej – dysponujemy zarówno nowymi cząsteczkami, jak i nowymi inhalatorami, a także nowymi schematami leczenia – międzynarodowe wytyczne GINA promują stosowanie preparatów złożonych (formoterolu z glikokortykosteroidem w schemacie leczenia przewlekłego, podtrzymującego i doraźnego z jednego inhalatora). To wielki postęp, który ułatwia prowadzenie terapii, kontrolę choroby, a także korzystnie wpływa na jakość życia chorych. Ponadto dla grupy chorych z najcięższymi postaciami astmy mamy dostęp do nowoczesnych terapii biologicznych. Ważną informacją jest również to, że w tym roku spodziewamy się w Polsce kolejnych nowych substancji aktywnych oraz nowych połączeń leków w leczeniu astmy.

Na czym polega terapia trójskładnikowa – jakie szanse daje pacjentom?

W terapii zastosowano połączenie trzech wziewnych substancji aktywnych w jednym inhalatorze – podstawę stanowi glikokortykosteroid, do którego dołączono dwa leki rozszerzające oskrzela. Połączenie leków w jednym inhalatorze sprawia, że można stosować go np. raz na dobę, co ułatwia dostosowanie się pacjenta do reżimu terapeutycznego. Ponadto badania naukowe wykazały, że to leczenie poprawia parametry spirometryczne pacjentów i zmniejsza nasilenie objawów, dzięki czemu poprawia jakość życia i w dłuższej perspektywie zmniejsza ryzyko zaostrzeń choroby.

Którzy pacjenci najbardziej skorzystają z terapii trójskładnikowej? Na jakich etapach można ją wdrażać?

Jest to leczenie kierowane do pacjentów z cięższymi postaciami astmy, która jest niekontrolowana pomimo dotychczas stosowanego standardowego leczenia preparatem złożonym, czyli gdy u chorych występują zaostrzenia, które wymagają intensyfikacji leczenia. W praktyce oznacza to, że nie ma zaleceń, by stosować ją u wszystkich, a jej wprowadzenie jest możliwe na IV i V stopniu leczenia. I chociaż sposobów intensyfikacji terapii jest kilka (można np. zwiększyć dawki leków), to niezwykle obiecującym schematem leczenia jest właśnie terapia trójskładnikowa.

Jak ważna jest systematyczność oraz relacja pacjenta z lekarzem?

W wielu chorobach przewlekłych systematyczność stosowania leków jest bardzo ważna, bo właśnie w ten sposób osiągamy kontrolę choroby. I podobnie jest również w astmie. Dlatego też staramy się wdrożyć wygodne schematy postępowania, które zachęcą chorego do regularnego stosowania leków, a to w konsekwencji przełoży się na sukces terapeutyczny. Dobra relacja pacjenta z lekarzem jest istotna na każdym etapie opieki, począwszy od diagnostyki aż do długofalowej współpracy przy farmakoterapii.

Next article
Home » Zdrowy oddech » Terapia trójskładnikowa? Sposób na efektywne leczenie astmy
zdrowy oddech

Nieleczona alergia może doprowadzić do astmy oskrzelowej

Alergia to nie tylko uciążliwe dolegliwości, ale również wiele niebezpiecznych dla zdrowia konsekwencji. Jak im przeciwdziałać, czym obecnie zajmuje się Polskie Towarzystwo Alergologiczne i jak funkcjonuje Koalicja na rzecz Leczenia Astmy mówi prof. dr hab. n. med. Radosław Gawlik – prezydent elekt PTA.

Prof. dr hab. n. med. Radosław Gawlik

Katedra i Klinika Chorób Wewnętrznych, Alergologii i Immunologii Klinicznej Wydziału Nauk Medycznych w Zabrzu SUM w Katowicach, Prezydent-Elekt Polskiego Towarzystwa Alergologicznego

Czym dokładnie jest alergia i jak bliski musi być kontakt z alergenem? Jakie alergie dominują w okresie wiosennym?

Alergia pochodzi od greckiego słowa oznaczającego „inną reakcję”. Jest to nadmierna, nieprawidłowa reakcja organizmu (układu immunologicznego) na występujące w środowisku obce substancje, które u osób zdrowych nie wywołują żadnej reakcji. Substancje te nazywane są alergenami. Mamy do czynienia z alergiami pokarmowymi, wziewnymi oraz na danego rodzaju substancje, m.in. leki lub związki chemiczne, np. farby do włosów. Bliskość kontaktu jest zależna od alergenu, do zapoczątkowania reakcji wystarczy niewielka jego ilość.

Alergeny wziewne można podzielić na sezonowe i całoroczne. Sezonowe, czyli roślinno-pochodne, dominują w okresie wiosenno-letnim. Zaczynając od wczesnej wiosny – są to pyłki drzew wczesno-kwitnących, następnie pyli brzoza, kolejno trawy i chwasty aż do końca sierpnia. Okresy, w których pylą dane rośliny, umieszczane są w kalendarzu pylenia na stronie Polskiego Towarzystwa Alergologicznego: pta.med.pl. Do całorocznych alergenów zaliczamy roztocza kurzu domowego oraz sierść zwierząt.

Jakie objawy wskazujące na alergie często są mylone z infekcjami dróg oddechowych? Jak je odróżnić?

Często typowe objawy alergii w postaci napadowego kaszlu i świstów mogą być diagnozowane jako przeziębienie. Wtedy na pewno należy zgłosić się do specjalisty. Najważniejsza jest rozmowa z pacjentem. On sam w pewnym momencie zauważa powtarzalność objawów, gdy dojdzie do kontaktu z alergenem. Przykładowo, jeśli symptomy pojawiają się po spacerze w parku w okresie pylenia brzozy lub gdzie koszona jest trawa.

Nieleczona alergia nierzadko prowadzi do astmy. W jaki sposób można temu zapobiec?

Alergia w zależności od czasu i częstotliwości kontaktu z alergenem doprowadza do przewlekłego stanu zapalnego dróg oddechowych, co może być podłożem astmy oskrzelowej. Dlatego też tak ważna jest wczesna diagnostyka i wdrożenie odpowiedniego leczenia.

Jak ważna jest odpowiednia ścieżka leczenia astmy oraz przestrzeganie zaleceń lekarskich, aby uniknąć zaostrzeń choroby?

Astma oskrzelowa to przewlekły stan zapalny, który niezdiagnozowany i nieleczony sprawia, że proces ten będzie przyspieszał. Czekanie do kolejnego zaostrzenia nie jest rozsądne. Wielu pacjentów nadmiernie używa inhalatora, co nie zatrzymuje procesu zapalnego, a niweluje jedynie objawy. Żeby uniknąć zaostrzeń choroby, należy skupić się na leczeniu stanu zapalnego, kontrolować zażywanie leków doraźnych i unikać drażniących substancji, np. dymu papierosowego. W tym miejscu uczulam też pacjentów, by obserwowali swoje objawy i zgłaszali się zawczasu do specjalistów.

Jaka w tym wszystkim jest rola Polskiego Towarzystwa Alergologicznego?

Aby zwiększyć świadomość na temat astmy, Polskie Towarzystwo Alergologiczne oraz Koalicja na rzecz Leczenia Astmy prowadzi ostatnio rozmowy dotyczące właściwej opieki nad dziećmi z astmą i alergią w szkole. Z naszymi partnerami ze środowisk nauczycielskiego oraz rodziców prowadzimy rozmowy z Ministerstwem Zdrowia o dostępności do leków i opieki dla dzieci zagrożonych atakiem astmy lub anafilaksją w placówce oświatowej. Mamy nadzieję, że wkrótce nasze działania odniosą pożądany skutek.

Pacjenci cierpiący na alergie i astmę często są diagnozowani zbyt późno. Dlaczego tak się dzieje? Co można w tej kwestii zrobić?

Właśnie w tym celu powołano Koalicję na Rzecz Leczenia Astmy: koalicja.pta.med.pl. To inicjatywa osób i instytucji bezpośrednio zainteresowanych systemowymi aspektami leczenia astmy oskrzelowej w Polsce, zarówno z perspektywy pacjenckiej, klinicznej, jak i ekonomicznej. Jej członkowie, tj. eksperci systemu ochrony zdrowia, klinicyści w obszarze astmy oraz przedstawiciele organizacji pacjenckich, dostrzegają konieczność pilnej poprawy dostępności i jakości leczenia astmy oskrzelowej w Polsce oraz umożliwienie pacjentom holistycznej opieki, opierającej się na nowoczesnych terapiach, zgodnie z najnowszymi wytycznymi klinicznymi. Z 4 mln osób z astmą jedynie 2,2 mln jest aktywnie leczonych, zaś 30 proc. żyje z nierozpoznaną chorobą. Jest to ogromne pole do działania Koalicji we współpracy z Ministerstwem Zdrowia i Narodowym Funduszem Zdrowia.

Next article