Utrzymanie zębów i otaczających je dziąseł w zdrowiu pozwala nie tylko na ich używanie zgodnie z fizjologicznym przeznaczeniem, ale dodatkowo na ich wykorzystanie w ekspresji własnych emocji, na uzyskanie poczucia pewności w relacjach z innymi ludźmi i zwiększenie atrakcyjności uśmiechu.
Dr hab. n. med. Wojciech Bednarz
specjalista periodontolog, Wiceprezydent Polskiego Towarzystwa Stomatologicznego
Uśmiech jako wizytówka każdego człowieka
Jednym z bardzo widocznych sposobów wyrażania emocji, uczuć i własnego samopoczucia jest mimika twarzy człowieka. W chwilach radości, szczęścia, zadowolenia, dumy, rozbawienia, aprobaty, ale także sygnalizowania przyjaźni, czy wreszcie miłości, na ludzkiej twarzy „pędzlem” mięśni mimicznych malowany jest uśmiech. Uniesienie kątów ust, rozszerzenie czerwieni warg, podniesienie wargi górnej i obniżenie dolnej powoduje, że w powstawanie tego najbardziej oczekiwanego przez innych wyrazu twarzy włączane są zęby i dziąsła. Dopełniony w ten sposób obraz uśmiechu może czasami zostać zepsuty nieodpowiednim stanem zębów i chorobą dziąseł. Wyeksponowanie zniszczonych próchnicą lub nieestetycznie zrekonstruowanych zębów, które otoczone są obrzękniętymi, przekrwionymi dziąsłami może stać się powodem unikania nie tylko uśmiechania się, ale w skrajnych przypadkach także stronienia od towarzystwa. Oczywiście nie tylko o atrakcyjność i wyrazistość naszego uśmiechu chodzi, choć jego brak jest znacznym defektem w codziennych kontaktach międzyludzkich.
Dlatego dla zapewnienia sobie i swoim najbliższym optymalnej jakości życia i komfortu dotyczącego jamy ustnej powinniśmy zadbać przede wszystkim o utrzymanie jej zdrowia. Szczególną rolę do spełnienia ma kobieta, zwłaszcza w ciąży. Powinna nie tylko zadbać o zdrowie swojej jamy ustnej, ale dodatkowo poprzez stosowanie odpowiedniej diety, utrzymywanie sprawności fizycznej, przebywanie z dala od niekorzystnych wpływów środowiska, swój rozwój umysłowy i intelektualny, zapewnić rozwijającemu się w jej łonie płodowi optymalne warunki do życia. Występowanie zapalenia przyzębia u kobiet ciężarnych jest potencjalnym czynnikiem ryzyka urodzenia dziecka z niską masą ciała, przedwczesnego porodu lub poronienia. Nieodpowiednia ilościowo i jakościowo dieta, nałogi, a zwłaszcza palenie papierosów i nadużywanie alkoholu mogą być przyczyną zaburzeń w rozwoju twardych tkanek zębów dziecka.
Co zrobić, by twoje dziecko miało zdrowe zęby od narodzin?
Po urodzeniu dziecka to głównie matka dba o zdrowie jamy ustnej swojego „maluszka”. Już od pierwszych dni po urodzeniu rozpoczyna się zatem walka o „piękny uśmiech”. Od momentu pojawienia się pierwszego ząbka mlecznego i kolejnych, rodzice podejmują się nie tylko trudu ich oczyszczania, ale w miarę nabywania zręczności dziecka na kształtowanie nawyku i sposobu czyszczenia. Oczywiście nieodzowną sprawą jest odwiedzanie z dzieckiem gabinetu dentystycznego raz na pół roku, przy czym najlepiej gdy pierwsza wizyta ma miejsce po wyrżnięciu się pierwszych zębów mlecznych. Podczas kolejnych wizyt powinien być wypracowany optymalny protokół higieny jamy ustnej i wybór urozmaiconej jakościowo diety, najlepiej bezcukrowej, adekwatnej do wieku dziecka.
Pamiętaj o zdrowym odżywaniu twojej pociechy!
Kształtowanie optymalnych nawyków żywieniowych należy kontynuować także w wieku żłobkowym i przedszkolnym, pamiętając o unikaniu słodkich napojów i przekąsek zwłaszcza przed spaniem. Kiedy dziecko podejmuje próby samodzielnego oczyszczania zębów mlecznych rodzice powinni dzielnie stać przy nim. Wypracowany w ten sposób model utrzymania zadowalającej higieny jamy ustnej, uzupełniany o używanie dodatkowych przyborów, a przede wszystkim nici dentystycznych pozwoli w wieku szkolnym i w latach następnych utrzymać zdrowe zęby stałe i dziąsła, być może nawet do końca życia.