Skip to main content
Home » Zęby » Jak zadbać o zdrowy uśmiech od najmłodszych lat?
zęby

Jak zadbać o zdrowy uśmiech od najmłodszych lat?

uśmiech
uśmiech

Utrzymanie zębów i otaczających je dziąseł w zdrowiu pozwala nie tylko na ich używanie zgodnie z fizjologicznym przeznaczeniem, ale dodatkowo na ich wykorzystanie w ekspresji własnych emocji, na uzyskanie poczucia pewności w relacjach z innymi ludźmi i zwiększenie atrakcyjności uśmiechu.

Dr hab. n. med. Wojciech Bednarz

specjalista periodontolog, Wiceprezydent Polskiego Towarzystwa Stomatologicznego

Uśmiech jako wizytówka każdego człowieka

Jednym z bardzo widocznych sposobów wyrażania emocji, uczuć i własnego samopoczucia jest mimika twarzy człowieka. W chwilach radości, szczęścia, zadowolenia, dumy, rozbawienia, aprobaty, ale także sygnalizowania przyjaźni, czy wreszcie miłości, na ludzkiej twarzy „pędzlem” mięśni mimicznych malowany jest uśmiech. Uniesienie kątów ust, rozszerzenie czerwieni warg, podniesienie wargi górnej i obniżenie dolnej powoduje, że w powstawanie tego najbardziej oczekiwanego przez innych wyrazu twarzy włączane są zęby i dziąsła. Dopełniony w ten sposób obraz uśmiechu może czasami zostać zepsuty nieodpowiednim stanem zębów i chorobą dziąseł. Wyeksponowanie zniszczonych próchnicą lub nieestetycznie zrekonstruowanych zębów, które otoczone są obrzękniętymi, przekrwionymi dziąsłami może stać się powodem unikania nie tylko uśmiechania się, ale w skrajnych przypadkach także stronienia od towarzystwa. Oczywiście nie tylko o atrakcyjność i wyrazistość naszego uśmiechu chodzi, choć jego brak jest znacznym defektem w codziennych kontaktach międzyludzkich.

Dlatego dla zapewnienia sobie i swoim najbliższym optymalnej jakości życia i komfortu dotyczącego jamy ustnej powinniśmy zadbać przede wszystkim o utrzymanie jej zdrowia. Szczególną rolę do spełnienia ma kobieta, zwłaszcza w ciąży. Powinna nie tylko zadbać o zdrowie swojej jamy ustnej, ale dodatkowo poprzez stosowanie odpowiedniej diety, utrzymywanie sprawności fizycznej, przebywanie z dala od niekorzystnych wpływów środowiska, swój rozwój umysłowy i intelektualny, zapewnić rozwijającemu się w jej łonie płodowi optymalne warunki do życia. Występowanie zapalenia przyzębia u kobiet ciężarnych jest potencjalnym czynnikiem ryzyka urodzenia dziecka z niską masą ciała, przedwczesnego porodu lub poronienia. Nieodpowiednia ilościowo i jakościowo dieta, nałogi, a zwłaszcza palenie papierosów i nadużywanie alkoholu mogą być przyczyną zaburzeń w rozwoju twardych tkanek zębów dziecka.

Co zrobić, by twoje dziecko miało zdrowe zęby od narodzin?

Po urodzeniu dziecka to głównie matka dba o zdrowie jamy ustnej swojego „maluszka”. Już od pierwszych dni po urodzeniu rozpoczyna się zatem walka o „piękny uśmiech”. Od momentu pojawienia się pierwszego ząbka mlecznego i kolejnych, rodzice podejmują się nie tylko trudu ich oczyszczania, ale w miarę nabywania zręczności dziecka na kształtowanie nawyku i sposobu czyszczenia. Oczywiście nieodzowną sprawą jest odwiedzanie z dzieckiem gabinetu dentystycznego raz na pół roku, przy czym najlepiej gdy pierwsza wizyta ma miejsce po wyrżnięciu się pierwszych zębów mlecznych. Podczas kolejnych wizyt powinien być wypracowany optymalny protokół higieny jamy ustnej i wybór urozmaiconej jakościowo diety, najlepiej bezcukrowej, adekwatnej do wieku dziecka.

Pamiętaj o zdrowym odżywaniu twojej pociechy!

Kształtowanie optymalnych nawyków żywieniowych należy kontynuować także w wieku żłobkowym i przedszkolnym, pamiętając o unikaniu słodkich napojów i przekąsek zwłaszcza przed spaniem. Kiedy dziecko podejmuje próby samodzielnego oczyszczania zębów mlecznych rodzice powinni dzielnie stać przy nim. Wypracowany w ten sposób model utrzymania zadowalającej higieny jamy ustnej, uzupełniany o używanie dodatkowych przyborów, a przede wszystkim nici dentystycznych pozwoli w wieku szkolnym i w latach następnych utrzymać zdrowe zęby stałe i dziąsła, być może nawet do końca życia.

Next article
Home » Zęby » Jak zadbać o zdrowy uśmiech od najmłodszych lat?
skóra

Męskie spojrzenie na pielęgnację

Kuba Urbaniak

Bloger Podziarany Tata

Jesteś tatą na pełen etat. Czy do Twojego planu dnia udało się wpleść poranną lub wieczorną rutynę pielęgnacyjną?

Życie pełnoetatowego taty to ciągła jazda na najwyższych obrotach. Ale trzeba też znaleźć czas dla siebie – raz żeby nie zwariować, dwa żeby jakoś się trzymać i wyglądać!

Moją codzienną rutyną jest poranny prysznic, golenie oraz kremowanie twarzy i ciała. Myślę, że w dzisiejszych czasach temat pielęgnacji skóry u mężczyzn nie jest już tematem tabu. Twarz przemywam specjalnym płynem do twarzy. Stosuję nawilżający krem po goleniu, krem pod oczy i krem 30+ na twarz (na karku już prawie 30-tka i też trzeba już przykrywać efekty wielu nieprzespanych nocy). Jeśli chodzi o ciało – codziennie aplikuję na nie masło do ciała i mniej więcej od maja, kiedy zaczyna się mocniejsze słońce także krem z filtrem. Praktycznie cała moja pielęgnacja ma miejsce nad ranem. Przy wieczornej pielęgnacji pozostaje już tylko prysznic i przemycie twarzy.

Co jakiś czas stosuję też peeling.

Czym kierujesz się wybierając preparaty pielęgnacyjne? Czy przywiązujesz uwagę do składu kosmetyków?

Najważniejszy jest dla mnie właśnie skład. Staram się wybierać produkty jak najbardziej naturalne, bez chemicznych dodatków. Uważam, że na zdrowiu się nie oszczędza, a dbanie o skórę ma także oczywisty wpływ na nasze zdrowie. Dobry skład muszą mieć zarówno produkty do pielęgnacji jak i ochrony skóry przed słońcem.

Posiadasz na swoim ciele wiele tatuaży. W jaki sposób dbasz o ich wygląd?

Przede wszystkim nawilżenie – od dłuższego czasu stosuję masło do ciała produkcji mojej teściowej. Dzięki temu mam pewność, że skład jest prosty, a użyte produkty najwyższej jakości. Dodatkowo od wiosny zabezpieczam tatuaże (czyli już prawie całe ciało) kremem z wysokim filtrem – co najmniej 50 SPF.

Na co należy zwrócić uwagę wybierając produkt do pielęgnacji skóry z tatuażami?

Produkty do pielęgnacji tatuażu powinny mieć dobry i jak najbardziej naturalny skład. Ważne jest, by utrzymać skórę z tatuażami w ciągłym nawilżeniu i nie dopuszczać do sytuacji, kiedy skóra jest sucha i zaczyna pękać. Dlatego ja wybrałem właśnie masło do ciała – dla mnie najlepiej i najdłużej utrzymuje skórę nawilżoną, a tatuaże cały czas prezentują się świetnie.

Na co stawiasz kompletując wakacyjną kosmetyczkę swoją i swojej rodziny?

Jeśli wakacje, to oczywiście ochrona przeciwsłoneczna. Dla dzieciaków, jak i dla nas, wybieramy kremy z wysokimi filtrami. Fajnym rozwiązaniem dla dzieciaków jest krem w spray’u – kiedy ciężko namówić dziecko na długie smarowanie, możemy to uatrakcyjnić i przyspieszyć takim sprayem. Super, jeśli kremy są wodoodporne, ale i tak po każdej kąpieli warto powtórzyć nałożenie filtrów. Taka czynność powinna też być powtarzana co kilka godzin. Ważne, aby nie zapominać o smarowaniu uszu, powiek i wysokiej części czoła, na linii włosów. Są do tego też specjalne kremy, które np. nie podrażnią oczu. Kolejną rzeczą w naszej wakacyjnej kosmetyczce są oczywiście balsamy do ciała. Po aktywnym dniu na słońcu i w wodzie warto zadbać o nawilżenie skóry.

Nigdy też nie zapominamy o preparatach odstraszających komary i owady oraz kremach kojących ukąszenia.

Next article