Agata Młynarska
Prowadzącą program dokumentalny „Bez tabu. Epidemia próchnicy” w TVN Style oraz program „Włącz zdrowie” w Discovery Life.
Często na zdjęciach można zauważyć, że ma pani bardzo ładny i szeroki uśmiech. Czy uważa pani, że uśmiech daje nam poczucie większej pewności siebie?
Piękny uśmiech dodaje nam pewności siebie. Jest naszą wizytówką, to takie „dodatkowe punkty”, które dostajemy na „dzień dobry” za pierwsze wrażenie, jakie robią nasze zdrowe, zadbane, zęby i uśmiech. Bardzo często na pytanie, co urzeka Cię człowieku? – Nie umiemy od razu odpowiedzieć, ale czujemy, że promienny, radosny uśmiech jest częścią pierwszego wrażenia, które na nas robi. Bardzo często przecież mówimy – ależ ona czy on ma piękny uśmiech. Jest to jeden z najmilszych komplementów.
Większość ludzi ma obawy przed wizytą u specjalisty, ponieważ boi się bólu po zabiegowego. Czy panią też dosięga taki strach?
Nie wiem jak to się stało, ale nie boję się wizyt u dentysty. W szkole podstawowej, w której za moich czasów dyżurował stomatolog, zdarzały się jakieś nieprzyjemne sytuacje na fotelu dentystycznym, bo borowanie dla nikogo nie jest przyjemne, ale nie zraziło mnie to do regularnych wizyt u stomatologa. Zarówno rodzice jak i babcia pilnowali wizyt kontrolnych, mycia zębów i byli w tym nieustępliwi. Dlatego nie mam na swoim koncie traumatycznych wspomnień. I do dziś pilnuję regularnych wizyt kontrolnych u siebie i swoich dzieci.
Czy zgodzi się pani ze stwierdzeniem, że trzeba zainwestować duże pieniądze, aby mieć uśmiech z czerwonego dywanu Hollywood?
Jeśli los obdarzył człowieka genetycznie zdrowymi i prostymi zębami, to według mnie należy do szczęściarzy i tylko trzeba ten dar pielęgnować, nie doprowadzając do poważniejszych zaniedbań.
Podczas podróży do Stanów Zjednoczonych trafiłam do kliniki stomatologicznej, w której zaproponowano mi wybielenie zębów, czyli właśnie taki hollywoodzki efekt. Nie dałam się jednak namówić, bo uważam, że zęby powinny wyglądać naturalnie. Niestety wszystkie zabiegi estetyczne w jamie ustnej są nadal bardzo kosztowne. jeśli zatem chcemy mieć „nowe” zęby, a często jest to konieczność, to niestety musimy się liczyć ze sporym kosztem. Nadal NFZ niestety nie refunduje wielu zabiegów stomatologicznych i to zapewne jest najistotniejszą przyczyną stanu uzębienia Polaków. Profilaktyka zawsze jest lepsza od gruntownego leczenia.
Dnia 20 marca jest obchodzony Światowy Dzień Jamy Ustnej. Czy właśnie dlatego zdecydowała się pani podjąć ten temat w cyklu „Bez tabu”? Co szczególnie panią zaciekawiło podczas realizacji tego projektu?
W moich filmach dokumentalnych „Bez tabu” poruszam najważniejsze kwestie dotyczące zdrowia Polaków. Jedną z nich jest epidemia próchnicy u dzieci. To nie do wiary, ale aż 90 proc. naszych pociech cierpi na tę chorobę. Wydawało mi się, że nauczyliśmy się dbać o higienę jamy ustnej i robimy to konsekwentnie, pilnując także dzieci. Ale niestety, jak widać na przykładzie mycia rąk, potrzebne były podstawowe informacje, jak robić to skutecznie i dobrze. Do mycia zębów też przydałaby się obecne wszędzie instrukcje. To pierwszy krok w zapobieganiu próchnicy. O kolejnych mówią bohaterowie i eksperci w poruszających, bardzo szczerych wypowiedziach w filmie.
Jakie wskazówki pielęgnacyjne udzieliłaby pani naszym czytelnikom, aby mieć zdrowe zęby od najmłodszych lat?
Przede wszystkim prawidłowe, dokładne mycie zębów, już od najwcześniejszych lat, dieta z minimalna ilością cukru, picie wody zamiast słodkich napojów i regularne wizyty u dentysty. Lepiej zapobiegać niż cierpieć. Tylko tyle i aż tyle!