Skip to main content
Home » Zęby » Suchość w jamie ustnej
Zęby

Suchość w jamie ustnej

błony śluzowej
błony śluzowej

Choroby, którym towarzyszy ograniczenie wydzielania śliny przyczyniają się do nasilenia próchnicy zębów, suchości w jamie ustnej (kserostomia), większego odkładania osadów nazębnych, a także ułatwiają powstanie uszkodzeń błony śluzowej.

Prof.dr-hab.-n.-med.-Maria-Chomyszyn-Gajewska

Prof.dr hab. n. med. Maria Chomyszyn-Gajewska

Były kierownik Katedry i Zakładu Periodontologii i Klinicznej Patologii Jamy Ustnej UJCM w Krakowie, obecnie na emeryturze. Nadal czynna zawodowo i naukowo.

Do najczęściej występujących chorób w jamie ustnej należą próchnica, choroby przyzębia (dziąseł) i różne stany patologiczne, takie jak infekcje grzybicze, bakteryjne i wirusowe. Normalne funkcjonowanie błony śluzowej w jamie ustnej utrudniają urazy mechaniczne, chemiczne i wady wrodzone, a także może się ona stać miejscem rozwoju groźnych dla życia nowotworów. Wiele chorób ogólnoustrojowych powoduje powstanie różnego rodzaju objawów na błonie śluzowej jamy ustnej, takich jak zaczerwienienie, plamy, pęcherzyki, nadżerki oraz świąd i ból. Należą do nich między innymi cukrzyca, alergie, niektóre choroby dermatologiczne (np. liszaj płaski), choroby krwi, AIDS. Choroby, którym towarzyszy ograniczenie wydzielania śliny przyczyniają się do nasilenia próchnicy zębów, suchości w jamie ustnej (kserostomia), większego odkładania osadów nazębnych, a także ułatwiają powstanie uszkodzeń błony śluzowej. Utrudnia to utrzymanie higieny jamy ustnej i u niektórych pacjentów występują objawy halitozy tzn. nieprzyjemnego zapachu z ust.

W jamie ustnej występują również różnego rodzaju powikłania po leczeniu farmakologicznym oraz chemio- i radioterapii. Są to reakcje zapalne, alergiczne, zakażenia grzybicze (kandydozy), wirusowe i bakteryjne. Objawiają się w postaci zaczerwienienia, obrzęków, pęcherzyków, nadżerek, zmian o charakterze aft oraz owrzodzeń. Patologiczna reakcja może mieć charakter ograniczony albo rozlany jak w tzw. mukositis (powikłanie po radio- i chemioterapii).

Wraz ze wzrostem efektywnego leczenia nowotworów coraz większego znaczenia nabiera leczenie wspomagające, a powikłania po leczeniu przeciwnowotworowym stają się istotnym problemem klinicznym. Zapalenie błony śluzowej jamy ustnej jak podobnie jak i całego przewodu pokarmowego jest jednym z najczęściej występujących niepożądanych objawów leczenia przeciwnowotworowego. Pojawia się ono zarówno po napromienianiu jak i po chemioterapii, a zwłaszcza wysokodawkowej chemioterapii z następowym przeszczepieniem macierzystych komórek krwiotwórczych (szpiku kostnego) oraz leczeniu ukierunkowanym molekularnie.

Zapalenie błony śluzowej jamy ustnej może mieć różne nasilenie – od zaczerwienienia i obrzęku do głębokich owrzodzeń. Od stopnia uszkodzenia błony śluzowej zależy natężenie dolegliwości bólowych, które w wielu przypadkach uniemożliwiają przyjmowanie pokarmów stałych i płynnych co wiąże się z ryzykiem niedożywienia. Ból związany z zapaleniem błony śluzowej ogranicza również komunikację i ogólny komfort pacjenta, znacznie obniżając jakość życia chorych; niekiedy pacjenci wiążą zapalenie błony śluzowej z depresją oraz zaburzeniami snu.

W konsekwencji zapalenia błony jamy ustnej w leczeniu onkologicznym może dojść do: uciążliwego, przewlekłego i ostrego bólu, bezsenności, trudności w połykaniu leków i pożywienia, grzybicy jamy ustnej, konieczności leczenia stomatologicznego, chirurgicznego w tym również pobytu w szpitalu, przerwania leczenia onkologicznego.

Jedną z metod leczenia i zapobiegania powyższym zmianom jest zmiana pH śliny w jamie ustnej w kierunku bardziej zasadowego co stanowi niesprzyjające środowisko dla rozwoju patologicznej mikroflory. Badania kliniczne wykazały, że roztwory o zasadowym pH redukują nasilenie zapalenia błony śluzowej jamy ustnej, skracają czas utrzymywania się dolegliwości bólowych oraz czas stosowania i dawkę leków przeciwbólowych zlecanych z powodu bólu w jamie ustnej. Sodent (sodu wodorowęglan, do sporządzenia około 4 proc. roztworu wodnego; nie zawiera konserwantów, barwników, substancji smakowych ani zapachowych), jest preparatem przeznaczonym do sporządzenia roztworu do płukania jamy ustnej.

Zaleca się go w następujących przypadkach: stanów zapalnych błony śluzowej jamy ustnej, pojawiających się często np. podczas terapii przeciwnowotworowej, po chemioterapii, podczas leczenia białaczek i u osób z AIDS, a także u pacjentów z kserostomią (suchość w jamie ustnej), zapobiegania i leczenia kandydozy jamy ustnej, zapobiegawczo i leczniczo po operacjach w jamie ustnej, wystąpienia mukositis (zapalenie błony śluzowej jamy ustnej), wszelkich stanów chorobowych zapalne i nadżerkowych na błonie śluzowej jamy ustnej.

Next article
Home » Zęby » Suchość w jamie ustnej
zęby

Brakuje Ci zęba?

Tomasz Łukasik

Lek. dent. Tomasz Łukasik

Larania Dentistry

Jest wiele różnych przyczyn, które mogą doprowadzić do utraty zęba. Najczęstszą z nich jest nieprawidłowa higiena jamy ustnej, która prowadzi do próchnicy i paradontozy (zapalenia przyzębia), ale może to być też wynik urazu, wady zgryzu czy niektórych schorzeń ogólnoustrojowych. Wiemy więc, że prawidłowe i regularne mycie zębów razem z nitkowaniem oraz kontrole co 6 miesięcy u stomatologa są najlepszym zabezpieczeniem dla naszych zębów. Co jednak jeśli już straciliśmy jeden lub więcej zębów?

Brak zęba to niestety początek problemów

Chociaż przy dzisiejszej technologii usunięcie zęba może być całkowicie bezbolesne, to trzeba pamiętać, żeby jak najszybciej to miejsce uzupełnić. Jest to ważne, ponieważ braki zębowe mają bardzo niekorzystny wpływ na nasze zdrowie. Zaczyna nam w tych miejscach zanikać kość i dziąsło, a co za tym idzie – odsłaniać się szyjki sąsiednich zębów, często powodując nadwrażliwość. Zaburza to też przeżuwanie i trawienie jedzenia, co sprzyja powstawaniu i rozwojowi dolegliwości związanych z układem pokarmowym. Pozostałe zęby są bardziej obciążone, więc zwiększa się ryzyko ich złamania lub odkruszenia, często też przekrzywiają się lub przesuwają, prowadząc do wad zgryzu. Brak zębów, szczególnie w odcinku przednim, nie wygląda też zbyt estetycznie.

Jakie są możliwości? Co wybrać?

Obecnie jest kilka różnych możliwości uzupełnienia brakujących zębów. Do najczęściej stosowanych zaliczamy protezy, mosty oraz odbudowy na implantach. Protezy są na pewno rozwiązaniem najbardziej ekonomicznym i jedynym, które jest refundowane przez NFZ (ale dopiero od 5 brakujących zębów u góry lub na dole). Niestety nie dla każdego takie uzupełnienie jest komfortowe w noszeniu, szczególnie w przypadku uzupełniania braków w dolnej szczęce.

Lepszą alternatywą są odbudowy stałe, czyli mosty i implanty. Pozwalają one funkcjonować praktycznie tak, jakbyśmy mieli swoje własne zęby. Zarówno jeśli chodzi o estetykę uśmiechu, mowę, jak i jedzenie. Niestety też mają swoje minusy. W przypadku mostów jest to konieczność szlifowania sąsiednich, często zdrowych zębów. Implanty z kolei wymagają odpowiedniej ilości kości w miejscu brakującego zęba, a jeśli jest jej mało – konieczna jest jej odbudowa. Jest to też rozwiązanie najbardziej kosztowne.

Czy o protezy i odbudowane zęby trzeba dbać?

Zdecydowanie! Prawidłowa higiena jest ważna nie tylko przy własnych zębach, ale też przy wszystkich ich uzupełnieniach. W przypadku protez przechowujmy je w nocy w suchym pojemniku – nie wkładajmy ich do wody. Myjmy je też po każdym posiłku, najlepiej używając specjalnych szczoteczek do protez i np. płynu do mycia naczyń. Nie jest zalecana pasta do zębów do ich oczyszczania, ponieważ powoduje ona matowienie protez i zwiększone przyleganie osadów. Warto raz w tygodniu skorzystać ze specjalnych preparatów do czyszczenia, a co 5 lat powinniśmy wymieniać protezy na nowe.

Jeśli chodzi o uzupełnienia stałe, czyli mosty i implanty, to dbamy o nie bardzo podobnie jak o własne zęby. Konieczne jest zarówno ich mycie szczoteczką, jak i nitkowanie. To drugie jest szczególnie ważne w przypadku mostów, ponieważ powinniśmy oczyszczać również powierzchnie pod nimi – niezależnie czy jest on na zębach własnych, czy na implantach. Tym bardziej, że nieprawidłowa higiena jest najczęstszą przyczyną utraty odbudów stałych.

Jak zacząć i jaka jest w tym rola stomatologa?

Jeśli myślimy o uzupełnieniu braków, warto zacząć od konsultacji u stomatologa – warto wybrać kogoś, kto wykonuje wszystkie wymienione wcześniej metody, ponieważ będzie on w stanie najlepiej doradzić nam, co sprawdzi się w naszym przypadku. Pamiętajmy, że niezależnie od rozwiązania, na które się zdecydujemy, konieczne są regularne kontrole co 6 miesięcy i wykonywanie higienizacji. Dzięki temu będziemy mogli wrócić do normalnego funkcjonowania i cieszyć się nowym uśmiechem przez długie lata.

Next article