Skip to main content
Home » Zęby » Rola higienistki stomatologicznej w trosce o zdrowy uśmiech!
zęby

Rola higienistki stomatologicznej w trosce o zdrowy uśmiech!

dziewczynka u stomatologa
dziewczynka u stomatologa

Katarzyna Kołodziej

Magister fizjoterapii, dypl. hig. stom. w Centrum Stomatologii Laserowej i Protetyki EVADENT 2 we Wrocławiu, członek SPHS i PSHS, edukator i wykładowca w policealnych szkołach zawodowych na kierunkach higienistka i asystentka stomatologiczna

Według statystyk rola higienistki stomatologicznej w naszym kraju jest niezwykle ważna i przyczynia się do poprawy zdrowia jamy ustnej społeczeństwa. Kompetencje zawodowe higienistki obejmują odpowiedzialność i przestrzeganie procedur klinicznych w zakresie wykonywania zabiegów profilaktyczno-leczniczych pod nadzorem i na zlecenie lekarza dentysty, pełni funkcję promotora zdrowego stylu życia, razem z lekarzem dentystą i z asystentką stomatologiczną stanowi nierozerwalny zespół medyczny w trosce o zdrowie jamy ustnej.

Higienistką czy higienistą można zostać po ukończeniu dwuletniej szkoły policealnej lub trzyletnich studiów licencjackich na wydziale lekarskim. W Polsce zawód ten istnieje od 1975 roku, a higienistka pracuje w publicznych lub prywatnych klinikach i gabinetach stomatologicznych, a nawet w kilku krajach Europy może prowadzić samodzielny gabinet, oferując swoje usługi z zakresu higienizacji: oczyszczania zębów z osadów i z kamienia nad- i poddziąsłowego: skalingu, root planingu, piaskowania, polishingu i profilaktyki fluorkowej.

Higienistka prowadzi edukację zdrowotną, promocję i profilaktykę stomatologiczną docierając do różnych grup społecznych. W pracy stosuje nowoczesny sprzęt stomatologiczny spełniający najwyższe wymagania. Głównie wykonuje: wstępne badania diagnostyczne, higienizację złogów nazębnych, dobiera środki do utrzymania zdrowia jamy ustnej w zależności od wieku i potrzeb terapeutycznych pacjentów, prowadzi porady co do racjonalnego sposobu odżywiania i wpływu na stan zdrowotny narządu żucia, poprzez dobór odpowiednich pokarmów i napoi czy wyrównania niedoborów pokarmowych wpływających na stan dziąseł, przyzębia i pH błony śluzowej jamy ustnej.

Higienistka w zaleceniach powinna pokazać pacjentowi jak oczyszczać zagłębienia anatomiczne bruzd zębów, przestrzenie styczne zębów przeciw osadzaniu się osadów i kamienia, demonstrując metody szczotkowania zębów na modelu, w jamie ustnej u pacjenta, przy użyciu szczoteczek oraz przyborów pomocniczych do nitkowania przestrzeni zębów, czyszczenia języka, nauką masażu dziąseł, i przed lustrem.

W pracy z pacjentem wykorzystuje się kamerę wewnątrzustną, filmy, plakaty, model zęba, typodont szczęki i żuchwy. Środki te skracają proces nauczania, pozwalając w krótszym czasie zmienić nawyki (jeśli są złe), aby lepiej zadbać o stan zdrowia jamy ustnej i profilaktykę przeciwnowotworową.

Ważnymi celami promocji zdrowia jamy ustnej to dbanie o zęby by utrzymać je sprawne przez całe życie, kontrola spożycia cukrów i optymalne użycie fluoru. Poleca się dostępne na rynku polskim szczoteczki, pasty, nitki, irygatory, płukanki, testy ślinowe do wykrywania zaburzeń pracy ślinianek i zakażeń bakteriami, tabletki do wybarwiania osadu nazębnego. Bakterie bytujące w płytce nazębnej negatywnie wpływają na cały organizm człowieka. Udowodnione jest, że bakterie mają ścisły związek z chorobami układu krążenia, zwiększają ryzyko powikłań w przebiegu cukrzycy. Polskie dane epidemiologiczne wskazują, że choroby przyzębia są bardzo rozpowszechnione w społeczeństwie polskim. Rzetelna praca higienistki jest jednym z najbardziej skutecznych sposobów uzyskania przewidywalnych wyników leczenia chorób przyzębia.

Rola higienistki w badaniu, kontroli higieny i motywowaniu pacjenta jest zatem kluczowa dla osiągnięcia przez pacjenta satysfakcjonującego stanu zdrowia jamy ustnej i zdrowia całego organizmu.

Podsumowując: pamiętaj „Zdrowie zaczyna się w jamie ustnej!”.


Piśmiennictwo:
1. Felton A., Chapman A., Felton S.: Zdrowie jamy ustnej. Edukacja i promocja, PZWL, Warszawa, 2011.
2. Grzyśka D. i in.: Vademecum asysty dentystycznej. Profilaktyka w gabinecie. Elamed, Katowice 2015.
3. Jańczuk Z.(red.): Podręcznik dla asystentek i higienistek stomatologicznych. PZWL, Warszawa, 2006.
4. Jańczuk Z., Banach J.: Choroby błony śluzowej jamy ustnej i przyzębia. PZWL, Warszawa, 2004.
5. Jurczyński W.: Rola higienistek stomatologicznych w leczeniu zapaleń przyzębia. Medycyna praktyczna-stomatologia, 2013, 4, 82-84.
6. Matuszewska A.: Higienistki i asystentki stomatologiczne w krajach Unii Europejskiej oraz państwach kandydujących. Edukacja, uprawnienia, zakres działalności cz. II w: Asysta dentystyczna. Elamed, Katowice, 2014,1, 31-37.
7. Olczak-Kowalczyk D., Kaczmarek U. (red.).: Stanowisko polskich ekspertów dotyczące indywidualnej profilaktyki fluorkowej u dzieci i młodzieży. PTSD Colgate, Warszawa, 2015.
8. Rozporządzenie MEN z dnia 7 lutego 2012 r. w sprawie podstawy programowej kształcenia w zawodach .Dz. U. z 2012 r. poz. 184.
9. Załącznik do rozporządzenia MEN z dnia 31 marca 2017 r. w sprawie podstawy programowej kształcenia w zawodach, poz. 860.
Next article
Home » Zęby » Rola higienistki stomatologicznej w trosce o zdrowy uśmiech!
Zęby

Co robić, aby cieszyć się pięknym uśmiechem?

Jak dbać o higienę jamy ustnej?

Dr n. med. Małgorzata Kowalczyk-Zając

Wykładowca, Katedra Stomatologii Zachowawczej i Dziecięcej, Uniwersytet Medyczny im. Piastów Śląskich we Wrocławiu

Choroby jamy ustnej mogą wpływać na każdy aspekt naszego życia. Poczynając od relacji interpersonalnych, poprzez pewność siebie w szkole lub pracy, aż po czerpanie przyjemności ze spożywanych posiłków. Mogą również prowadzić do izolacji i unikania kontaktów towarzyskich lub publicznego uśmiechania się z obawy przed oceną stanu uzębienia lub higieny jamy ustnej.

Bez względu na to czy mamy 5, 25, 65 czy 85 lat higiena jamy ustnej ma podstawowe znaczenie dla naszego samopoczucia i ogólnego stanu zdrowia. Zdrowie jamy ustnej liczy się w każdym wieku. Przestrzeganie prawidłowych zasad higieny oraz zachowanie rozsądnej diety i wyrobienie prawidłowych nawyków higienicznych uchroni nas przed chorobami jamy ustnej i chorobami przyzębia.

Higiena jamy ustnej to przede wszystkim pielęgnacja uzębienia zapobiegająca rozwojowi próchnicy zębów, która jest chorobą infekcyjną powstającą na skutek działania bakterii, które namnażają się i kolonizują w jamie ustnej, tworząc płytkę nazębną, osadzającą się na zębach.

Sposoby oczyszczania uzębienia

1. Szczotkowanie zębów.

2. Płukanie jamy ustnej.

3. Stosowanie dodatkowych przyborów higienicznych (nitki, wykałaczki, szczoteczki międzyzębowe).

4. Spożywanie pokarmów oczyszczających, stymulujących wydzielanie śliny.

Prawidłowe zasady higieny jamy ustnej

1. Dwa razy dziennie przez dwie minuty należy szczotkować zęby pastą z fluorem za pomocą szczoteczki do zębów zwykłej lub elektrycznej.

2. Bezpośrednio po umyciu zębów zaleca się nie płukać ust wodą tylko wypluć nadmiar śliny (kariostatyczne działanie fluoru).

3. Po każdym posiłku, po którym nie ma możliwości umycia zębów należy przepłukać usta wodą lub płynem z fluorem (płukanie usuwa blisko połowę resztek pokarmowych) lub żuć gumę bez cukru (zwiększenie wydzielania śliny).

4. Stosować płukanki z fluorem lub roztworem chlorheksydyny (działanie przeciwbakteryjne).

5. Używać dodatkowych przyborów pozwalających na dokładniejsze oczyszczenie miejsc trudniejszych do szczotkowania lub niedostępnych takich jak: powierzchnie styczne zębów, przestrzenie międzyzębowe, okolice aparatów ortodontycznych, miejsca pod  przęsłami mostów protetycznych. Samo nitkowanie przestrzeni międzyzębowych może zredukować płytkę bakteryjną o ok. 50 proc.

6. Należy również ograniczyć spożywanie słodkich przekąsek oraz napojów o dużej zawartości cukru.

Zatem mądra higiena jamy ustnej i dbałość o nią istotnie wpłynie na utrzymanie prawidłowego zdrowia jamy ustnej i pozwoli się nam cieszyć pięknym uśmiechem nie tylko w młodym wieku ale również w jesieni naszego życia.

Next article