Dr n. med. Małgorzata Kowalczyk-Zając
Wykładowca, Katedra Stomatologii Zachowawczej i Dziecięcej, Uniwersytet Medyczny im. Piastów Śląskich we Wrocławiu
Choroby jamy ustnej mogą wpływać na każdy aspekt naszego życia. Poczynając od relacji interpersonalnych, poprzez pewność siebie w szkole lub pracy, aż po czerpanie przyjemności ze spożywanych posiłków. Mogą również prowadzić do izolacji i unikania kontaktów towarzyskich lub publicznego uśmiechania się z obawy przed oceną stanu uzębienia lub higieny jamy ustnej.
Bez względu na to czy mamy 5, 25, 65 czy 85 lat higiena jamy ustnej ma podstawowe znaczenie dla naszego samopoczucia i ogólnego stanu zdrowia. Zdrowie jamy ustnej liczy się w każdym wieku. Przestrzeganie prawidłowych zasad higieny oraz zachowanie rozsądnej diety i wyrobienie prawidłowych nawyków higienicznych uchroni nas przed chorobami jamy ustnej i chorobami przyzębia.
Higiena jamy ustnej to przede wszystkim pielęgnacja uzębienia zapobiegająca rozwojowi próchnicy zębów, która jest chorobą infekcyjną powstającą na skutek działania bakterii, które namnażają się i kolonizują w jamie ustnej, tworząc płytkę nazębną, osadzającą się na zębach.
Sposoby oczyszczania uzębienia:
- szczotkowanie zębów,
- płukanie jamy ustnej,
- stosowanie dodatkowych przyborów higienicznych (nitki, wykałaczki, szczoteczki międzyzębowe),
- spożywanie pokarmów oczyszczających, stymulujących wydzielanie śliny.
Prawidłowe zasady higienizacyjne:
- Dwa razy dziennie przez dwie minuty należy szczotkować zęby pastą z fluorem za pomocą szczoteczki do zębów zwykłej lub elektrycznej.
- Bezpośrednio po umyciu zębów zaleca się nie płukać ust wodą tylko wypluć nadmiar śliny (kariostatyczne działanie fluoru).
- Po każdym posiłku, po którym nie ma możliwości umycia zębów należy przepłukać usta wodą lub płynem z fluorem (płukanie usuwa blisko połowę resztek pokarmowych) lub żuć gumę bez cukru (zwiększenie wydzielania śliny).
- Stosować płukanki z fluorem lub roztworem chlorheksydyny (działanie przeciwbakteryjne).
- Używać dodatkowych przyborów pozwalających na dokładniejsze oczyszczenie miejsc trudniejszych do szczotkowania lub niedostępnych takich jak: powierzchnie styczne zębów, przestrzenie międzyzębowe, okolice aparatów ortodontycznych, miejsca pod przęsłami mostów protetycznych. Samo nitkowanie przestrzeni międzyzębowych może zredukować płytkę bakteryjną o ok. 50 proc.
- Należy również ograniczyć spożywanie słodkich przekąsek oraz napojów o dużej zawartości cukru.
Zatem mądra higiena jamy ustnej i dbałość o nią istotnie wpłynie na utrzymanie prawidłowego zdrowia jamy ustnej i pozwoli się nam cieszyć pięknym uśmiechem nie tylko w młodym wieku ale również w jesieni naszego życia.