Home » Zęby » Stres przed wizytą u stomatologa to poważny problem
zęby

Stres przed wizytą u stomatologa to poważny problem

wizyta
wizyta

Piękny uśmiech to wspaniała wizytówka, niestety trudno go utrzymać, jeżeli strach przed dentystą jest silniejszy. Wizyta u stomatologa to dla wielu Polaków często traumatyczne wydarzenie. Przede wszystkim dlatego, że kojarzy się ona z bólem, nieprzyjemnym dźwiękiem i równie często ogromnym stresem. Warto jednak nie zapominać, że zdrowe zęby to także zdrowy organizm i lepsze samopoczucie.

Magdalena Nagrodzka

Psycholog kliniczny, psychoterapeutka, coach, pracuje w Gabinecie Psychoterapii i Coachingu w Warszawie

Bardzo często słyszę od swoich pacjentów przede wszystkim o złych doświadczeniach z dentystami. Coś bardzo bolało, lekarz nie chciał uwierzyć, był nieprofesjonalny albo nie podał znieczulenia. To naprawdę może zrazić i powodować duży stres przed nawet najmniej poważnymi zabiegami. Należy pamiętać, że metody zmieniają się z roku na rok i wszystko wygląda zupełnie inaczej niż 10 lat temu. Warto to podkreślać, ponieważ takie historie często opowiadają pacjenci, którzy bardzo długo nie byli u dentysty i pamiętają tylko złe doświadczenia z dawnych lat. Należy podkreślić, że aktualnie właściwie każdy zabieg odbywa się całkowicie bezboleśnie i w dzisiejszych czasach dentysta-sadysta już po prostu nie istnieje.

Zatem pacjenci nie chodzą głównie do dentysty dlatego, ponieważ się stresują. Zdarza się również tak, że narażają przez to swoje dzieci, ponieważ uważają, że wizyta wywoła lęk i zdenerwowanie również u nich. Warto jednak pamiętać, że rodzice są wzorem dla swoich dzieci. Należy im pokazać, że strach przed dentystą jest niepotrzebny i dbać o to, aby higiena jamy ustnej była dla nich codziennością. Wtedy na pewno nie będą się bać.

Jeżeli przed wizytą czujemy się bardzo zestresowani posłuchajmy relaksującej muzyki, która pozwoli nam się uspokoić, możemy także przed wyjściem z domu wypić melisę, aby mogła nieco ukoić nasze nerwy. Jeżeli wizyta wydaje nam się czymś nie do przejścia, powinniśmy poprosić bliską osobę, żeby wybrała się z nami. Oprócz tego, że będzie nam raźniej, będziemy mogli również zająć czymś myśli, czekając na swoją kolej.

Myślę też, że na pewno warto udać się do sprawdzonego i zaufanego stomatologa, wówczas mamy wręcz 100-procentową pewność, że zrobi on wszystko, abyśmy stresowali się jak najmniej. Ważna jest chociażby luźna rozmowa i dokładne tłumaczenie każdego kroku lub przeciwnie – w zależności od tego, czy pacjent chce wiedzieć co się dzieje.

Nie należy też przychodzić dużo wcześniej jeżeli nasza wizyta umówiona jest na konkretną godzinę – nie będziemy mieli wówczas czasu, aby rozmyślać na temat tego, co będzie się działo.

Coraz częściej przyjmuję pacjentów, którzy cierpią na bruksizm. Jest to nadmierna, mimowolna aktywność mięśni żwaczy prowadząca do mocnego zaciskania zębów i tarcia nimi o siebie. Najczęściej występuje ona w czasie spania. Przy bruksizmie nadmierne naciskanie na zęby prowadzi do ich ścierania, a czasami nawet złamania. W późniejszym stadium choroby pojawia się także ból głowy. Przyczyną bruksizmu jest zawsze nerwicowe lub lękowe tło. W tym przypadku pacjent powinien uczęszczać na psychoterapię, która pomoże skutecznie leczyć zaburzenia w sferze psychiki.

Warto dbać o zdrowy uśmiech, nie tylko dla wyglądu lecz także – a nawet przede wszystkim – dla zdrowia i dobrego samopoczucia. Jeżeli uda nam się pokonać strach, nie będziemy tego żałować, a wizyty kontrolne przestaną być traumą.

Next article