Dane epidemiologiczne wskazują, że w Polsce 75 proc. 12-latków i 99 proc. dorosłych ma chorobę przyzębia.
Dr. n. med. Kinga Grzech-Leśniak
specjalista periodontolog, adiunkt w Katedrze i Zakładzie Chirurgii Stomatologicznej we Wrocławiu
Choroba przyzębia to stan zapalny tkanek otaczających ząb, którego jedną z głównych przyczyn jest obecność bakteryjnej płytki nazębnej. Nieleczony, prowadzi do rozchwiania i utraty zębów jak również wpływa negatywnie na ogólny stan zdrowia. Nieleczone zapalenie przyzębia prowadzi do utraty zębów oraz wpływa niekorzystnie na ogólny stan zdrowia i może przyczynić się do rozwoju groźnych powikłań, takich jak: choroby serca, udar mózgu, cukrzyca, choroby płuc.
Przyczyną zapalenia dziąseł, które jest pierwszym etapem rozwoju choroby przyzębia, są bakterie płytki nazębnej, gromadzące się na powierzchni zębów jako rezultat niedostatecznej higieny. Pierwszym objawem klinicznym jest krwawienie pojawiające się przy szczotkowaniu, obrzęki czy ból dziąseł. Ważne jest kontrolowanie stanu dziąseł i całego przyzębia u specjalisty periodontologa, gdyż niewykryta choroba i we wczesnym etapie nieleczona, doprowadzi w finale do odsłonięcia korzeni (wydłużone korony zębów), pojawienia się tzw. czarnych trójkątów w uśmiechu, rozchwiania zębów i w konsekwencji do ich utraty. W okresach zaostrzeń choroby stwierdza się wysięki ropne.
Istotna jest również szybka diagnostyka i leczenie zapalenia dziąseł u kobiet ciężarnych. Zapalne zmiany dziąsłowe podczas trwania ciąży są wynikiem wahań hormonalnych z równoczesną zwiększoną reakcją zapalną dziąseł na gromadzenie się bakteryjnej płytki nazębnej. Zignorowane i nieleczone, może prowadzić do zapalenia przyzębia, a ono z kolei jest ważnym czynnikiem ryzyka poronień (w I trymestrze) lub przedwczesnych porodów z niską masą urodzeniową (w III trymestrze ciąży). Zatem właściwe i wczesne rozpoznanie, szybka interwencja lecznicza i ciągła edukacja przyszłych matek, mają duży wpływ na rozwój i zdrowie dziecka.
Badanie zapalenia dziąseł i zapalenia przyzębia
U każdego pacjenta, który zgłasza się do stomatologa, powinno być przeprowadzone badanie przesiewowe w celu wykluczenia obecności zapalenia dziąseł i zapalenia przyzębia. Najprostszymi i najczęściej stosowanymi narzędziami do tego typu badań są wskaźniki oceny higieny jamy ustnej, stanu zapalnego dziąsła brzeżnego oraz wskaźnik oceniający zaawansowanie zapalenia przyzębia.
Pacjencie, zapamiętaj!
Regularnie kontroluj u specjalisty swoje dziąsła.
Nie ignoruj pierwszych symptomów jak np. krwawienie przy szczotkowaniu.
Używaj delikatnych szczoteczek do mycia zębów, które nie podrażniają twoich dziąseł.
Szczoteczka soniczna – rozwiązanie dla osób, które cierpią na wrażliwe dziąsła?
W trosce o odpowiednią higienę oraz zdrowie jamy ustnej i jednocześnie zdrowe dziąsła, powstała szczoteczka soniczna, która usuwa zabrudzenia i przebarwienia za pomocą ruchu wymiatająco-pulsującego. Dzięki takiemu modelowi działania nie dochodzi do recesji dziąsła, czyli odsłonienia korzenia zęba. Z łatwością dociera do kieszonek dziąsłowych, w których ukryte są bakterie powodujące choroby przyzębia. Jest to możliwe dzięki specjalnie zaprojektowanym końcówkom włosia o średnicy ok. 0,02 mm – szczoteczka zagłębia się w kieszonki dziąsłowe na 3 mm. W przypadku cierpienia na wrażliwość dziąseł bardzo ważne jest odpowiednie dostosowanie rodzaju szczoteczki, która nie podrażnia czyszczonych powierzchni, a jednocześnie efektywnie usuwa zabrudzenia.
Jak działa szczoteczka soniczna?
Duża efektywność działania.
Szczoteczka wykonuje 31 tysięcy ruchów pulsacyjnych na minutę.
Usuwa 6-razy więcej płytki nazębnej niż tradycyjne szczoteczki.
Precyzyjnie czyści przestrzenie między zębowe oraz tylne zęby.
Ogranicza powstawanie kamienia nazębnego.
Chroni wrażliwe dziąsła.
Dokładnie usuwa bakterie wywołujące choroby przyzębia.