Skip to main content
Home » Onkologia » Dlaczego w profilaktyce ważne jest wsparcie?
onkologia

Dlaczego w profilaktyce ważne jest wsparcie?

wsparcie
wsparcie

Adrianna Sobol

Fundacja OnkoCafe Razem Lepiej

Anna Kupiecka

Fundacja OnkoCafe Razem Lepiej

Z rozmów z pacjentami, którzy są podopiecznymi Fundacji OnkoCafe jasno wynika, jak duże znaczenie ma wsparcie bliskiej osoby w profilaktyce, w niezwykle trudnym momencie diagnozy oraz podczas całego leczenia onkologicznego – mówi psychoonkolog a zarazem Członek Zarządu Fundacji OnkoCafe Adrianna Sobol. Często jest to wsparcie życiowego partnera, którego troska i zainteresowanie bardzo często mobilizują do działania: do pójścia na badania, a jeżeli jest taka potrzeba – do natychmiastowego podjęcia leczenia. Profilaktyka w chorobach onkologicznych jest arcyważna – wczesna diagnoza oznacza daje ogromne szanse na całkowite wyleczenie choroby, warto zdawać sobie z tego sprawę i dopingować każdego dnia swoją dziewczynę, żonę a także męża czy partnera.

Fundacja OnkoCafe prowadzi szereg projektów i kampanii edukacyjnych zwracających uwagę na rolę i potrzebę partnerskiego wsparcia w chorobie a także w jej skutecznym zapobieganiu. Jednym z nich jest kampania BreastFit. Kobiecy biust. Męska sprawa, której celem jest edukacja w zakresie profilaktyki raka piersi.

W tym roku realizujemy kampanię Breastfit już po raz szósty, natomiast po raz siódmy na rynku pojawi się nasz kalendarz charytatywny Power of Community – mówi założycielka i Prezes Fundacji OnkoCafe Anna Kupiecka. Realizując ten projekt nie tylko mówimy o roli jaką odgrywa dla kobiety wsparcie mężczyzny ale sprawiamy, że to wsparcie jest całkowicie realne. Ambasadorami naszej kampanii są właśnie mężczyźni – polscy sportowcy, którzy poza tym, że pozują jako modele do zdjęć w naszym unikatowym kalendarzu sami podpisują się pod ideą męskiego wsparcia kobiet w profilaktyce raka piersi i aktywnie ją realizują.

W gronie ambasadorów kampanii BreastFit. Kobiecy biust. Męska sprawa są znani sportowcy: zawodnicy cross-fit, wśród nich Michał Karmowski, Bronisław Olenkowicz czy znany trener personalny: Daniel Józek Qczaj. 

Wszyscy mamy obok siebie kobiety, które są dla nas ważne: partnerki, siostry, matki przyjaciółki – mówi Qczaj. Na co dzień naszą rolą jest dopingowanie ich do profilaktyki, do tego żeby systematycznie się badały, a jeśli zachorują również musimy je wspierać: być blisko, wspierać dobrym słowem, przytulać. To bywa trudne, ze względu na ogromny stres, który zawsze towarzyszy chorobie. To trudny moment, kiedy wsparcia i pokazania kierunku – jak pomagać potrzebuje także mężczyzna. Właśnie tego uczą takie kampanie jak BreastFit – pokazują facetom jak dobrze i mądrze dbać o nasze kobiety.

Podczas warsztatów z profilaktyki raka piersi organizowanych w ramach kampanii w całej Polsce Funfacja OnkoCafe uczy kobiety jak badać piersi i na jakie sygnały wysyłane przez nasze ciało zwracać uwagę. Do udziału w warsztatach zapraszani są także panowie: mężowie i partnerzy uczestniczek szkoleń, którzy chętnie biorą udział w spotkaniach.

W koncepcji wsparcia w profilaktyce onkologicznej ważna jest wzajemność – podkreśla Adrianna Sobol. Dokładnie tak samo, jak mężczyzna powinien zachęcać kobietę do systematycznego badania piersi, ona powinna dopingować go do wykonania raz w roku badania PSA – podstawowego badania diagnostycznego pomagającego wykryć raka prostaty i do systematycznych bada kontrolnych u urologa.

Informowanie opinii publicznej o tym, że rak gruczołu krokowego jest chorobą, którą w sytuacji wczesnej diagnozy można całkowicie wyleczyć, wiedza o  nowoczesnych metodach leczenia i o tym jak ważne jest zrozumienie i wsparcie partnerki w całym procesie terapeutycznym to podstawowe założenia tegorocznej odsłony kampanii ProstaTa Historia, która w 2021 roku realizowana jest pod hasłem Mów, pytaj, działaj – nie czekaj.

Szczegółowe informacje na temat obu kampanii dostępne są na ich stronach: breastfit.onkocafe.pl i prostatahistoria.pl.

Next article
Home » Onkologia » Dlaczego w profilaktyce ważne jest wsparcie?
onkologia

Leczenie czerniaka zaawansowanego w Polsce jest na bardzo dobrym poziomie

W ciągu ostatnich 10 lat mamy do czynienia z prawdziwą rewolucją w leczeniu zaawansowanego czerniaka. Polscy pacjenci mają dostęp do wielu rozwiązań terapeutycznych, które nie tylko ratują ich życie, ale również poprawiają jego jakość.

Prof.-dr-hab.-med.-Piotr-Rutkowski

Prof. dr hab. n. med. Piotr Rutkowski

Kierownik Kliniki Nowotworów Tkanek Miękkich, Kości i Czerniaków, Pełnomocnik Dyrektora ds. Narodowej Strategii Onkologicznej i Badań Klinicznych, Narodowy Instytut Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie – Państwowy Instytut Badawczy w Warszawie, Przewodniczący Zespołu Ministra Zdrowia ds. Narodowej Strategii Onkologicznej, Przewodniczący Polskiego Towarzystwa Onkologicznego

Jak kształtuje się sytuacja pacjenta w Polsce w porównaniu ze światowymi standardami w kontekście leczenia zaawansowanego czerniaka? Czy mamy obecnie dostęp do najnowszych terapii?

Leczenie zaawansowanego czerniaka w Polsce jest na bardzo dobrym poziomie. Program lekowy jest elastyczny i obejmuje różne metody leczenia, w tym immunoterapię czy leczenie ukierunkowane molekularnie (leczenie celowane). W przypadku immunoterapii możemy zastosować immunoterapię w monoterapii (z zastosowaniem jednego leku) lub immunoterapię skojarzoną (z zastosowaniem dwóch leków). Leczenie ukierunkowane molekularnie stosujemy w przypadku stwierdzenia obecności mutacji w genie BRAF u pacjenta. Jak już wcześniej wspomniałem, program lekowy w Polsce jest na tyle elastyczny, że umożliwia w razie konieczności sprawne reagowanie i zamianę terapii lub jej ponowne włączenie. Kluczową informacją jest również fakt, że pacjenci mają dostęp do tego typu leczenia w 33 specjalistycznych ośrodkach, które są doświadczone w prowadzeniu takich terapii.

O czym świadczy obecność mutacji w genie BRAF? Czym charakteryzuje się leczenie pacjentów z tą mutacją?

Mutacja w genie BRAF występuje u około 50 proc. pacjentów z zaawansowanym czerniakiem. Efektem mutacji genu jest powstanie nieprawidłowego białka BRAF, które jest ważnym elementem szlaku sygnałowego w komórce, dającym sygnał do dzielenia i namnażania się komórek. Jeśli białko to jest nieprawidłowe, szlak sygnałowy jest zaburzony i komórka dzieli się nieustannie.

Obecność mutacji w genie BRAF najczęściej jest związana z czerniakami, które są zlokalizowane w miejscach nieuszkodzonych przez przewlekłe działanie promieniowania UV. Częściej występują u osób w młodszym wieku. Jest to mutacja, która powoduje bardziej agresywny przebieg czerniaka, natomiast jej obecność umożliwia wprowadzenie leczenia celowanego blokującego aktywność nieprawidłowego białka BRAF (lek anty-BRAF). W celu jeszcze skuteczniejszego zablokowania szlaku związanego z nieprawidłowym białkiem BRAF, stosujemy dodatkowo lek blokujący inne białko na tym szlaku – białko MEK. Mówimy wtedy o terapii celowanej anty-BRAF i anty-MEK.

Od września 2020 roku w leczeniu pacjentów stosowana jest terapia skojarzona anty-BRAF/anty-MEK enkorafenib z binimetynibem. Jak wygląda efektywność tej terapii i jakie korzyści niesie chorym?

Terapia skojarzona enkorafenibem z binimetynibem ma najlepszą tolerancję wśród trzech dostępnych w Polsce metod leczenia ukierunkowanego molekularnie. Mediana przeżycia chorych przyjmujących leczenie enkorafenibem z binimetynibem wyjściowo przekracza 33 miesiące, co jest naprawdę bardzo dobrym wynikiem jak na chorobę przerzutową.

Terapia ta ma wysoką tolerancję – wykazuje mniej przypadków występowania np. gorączek wśród pacjentów w porównaniu do innych rozwiązań terapeutycznych. Dzięki temu pacjenci mają lepszy compliance, czyli zgodność, w przyjmowaniu leków bez przerw. Co więcej, ten rodzaj leczenia jest obecnie badany w kontekście innych przypadków. Wiemy już, że jest ono aktywne przy np. przerzutach do ośrodkowego układu nerwowego. To wszystko sprawia, że już niedługo będzie więcej wskazań do zastosowania tej skutecznej kombinacji lekowej.

Co dla pacjentów oznaczało rozszerzenie dostępu do terapii czerniaka zaawansowanego? Jak to wpłynęło na ich komfort życia?

Rozszerzenie dostępu do terapii leczenia czerniaka zaawansowanego wpłynęło głównie na poprawę przeżyć pacjentów z tym nowotworem. Jeszcze 10 lat temu tylko 3-5 proc. pacjentów z przerzutowym czerniakiem żyło dłużej niż 5 lat, obecnie jest to 40-50 proc., co stanowi niewiarygodną różnicę. Wiedząc jak dokładnie stosować te leki, mamy również coraz lepsze profile tolerancji oraz coraz sprawniej możemy zarządzać zdarzeniami niepożądanymi. Mamy bardzo dobre algorytmy postępowania zapewniające bezpieczeństwo pacjentom. Większość chorych może normalnie funkcjonować, a nawet pracować podczas leczenia. Mamy też możliwość tzw. wakacji terapeutycznych w immunoterapii, ponieważ w większości przypadków udokumentowano, że terapia ta nadal działa, mimo odstawienia aktywnego leczenia.

Next article