Home » Onkologia » Dlaczego w profilaktyce ważne jest wsparcie?
onkologia

Dlaczego w profilaktyce ważne jest wsparcie?

wsparcie
wsparcie

Adrianna Sobol

Fundacja OnkoCafe Razem Lepiej

Anna Kupiecka

Fundacja OnkoCafe Razem Lepiej

Z rozmów z pacjentami, którzy są podopiecznymi Fundacji OnkoCafe jasno wynika, jak duże znaczenie ma wsparcie bliskiej osoby w profilaktyce, w niezwykle trudnym momencie diagnozy oraz podczas całego leczenia onkologicznego – mówi psychoonkolog a zarazem Członek Zarządu Fundacji OnkoCafe Adrianna Sobol. Często jest to wsparcie życiowego partnera, którego troska i zainteresowanie bardzo często mobilizują do działania: do pójścia na badania, a jeżeli jest taka potrzeba – do natychmiastowego podjęcia leczenia. Profilaktyka w chorobach onkologicznych jest arcyważna – wczesna diagnoza oznacza daje ogromne szanse na całkowite wyleczenie choroby, warto zdawać sobie z tego sprawę i dopingować każdego dnia swoją dziewczynę, żonę a także męża czy partnera.

Fundacja OnkoCafe prowadzi szereg projektów i kampanii edukacyjnych zwracających uwagę na rolę i potrzebę partnerskiego wsparcia w chorobie a także w jej skutecznym zapobieganiu. Jednym z nich jest kampania BreastFit. Kobiecy biust. Męska sprawa, której celem jest edukacja w zakresie profilaktyki raka piersi.

W tym roku realizujemy kampanię Breastfit już po raz szósty, natomiast po raz siódmy na rynku pojawi się nasz kalendarz charytatywny Power of Community – mówi założycielka i Prezes Fundacji OnkoCafe Anna Kupiecka. Realizując ten projekt nie tylko mówimy o roli jaką odgrywa dla kobiety wsparcie mężczyzny ale sprawiamy, że to wsparcie jest całkowicie realne. Ambasadorami naszej kampanii są właśnie mężczyźni – polscy sportowcy, którzy poza tym, że pozują jako modele do zdjęć w naszym unikatowym kalendarzu sami podpisują się pod ideą męskiego wsparcia kobiet w profilaktyce raka piersi i aktywnie ją realizują.

W gronie ambasadorów kampanii BreastFit. Kobiecy biust. Męska sprawa są znani sportowcy: zawodnicy cross-fit, wśród nich Michał Karmowski, Bronisław Olenkowicz czy znany trener personalny: Daniel Józek Qczaj. 

Wszyscy mamy obok siebie kobiety, które są dla nas ważne: partnerki, siostry, matki przyjaciółki – mówi Qczaj. Na co dzień naszą rolą jest dopingowanie ich do profilaktyki, do tego żeby systematycznie się badały, a jeśli zachorują również musimy je wspierać: być blisko, wspierać dobrym słowem, przytulać. To bywa trudne, ze względu na ogromny stres, który zawsze towarzyszy chorobie. To trudny moment, kiedy wsparcia i pokazania kierunku – jak pomagać potrzebuje także mężczyzna. Właśnie tego uczą takie kampanie jak BreastFit – pokazują facetom jak dobrze i mądrze dbać o nasze kobiety.

Podczas warsztatów z profilaktyki raka piersi organizowanych w ramach kampanii w całej Polsce Funfacja OnkoCafe uczy kobiety jak badać piersi i na jakie sygnały wysyłane przez nasze ciało zwracać uwagę. Do udziału w warsztatach zapraszani są także panowie: mężowie i partnerzy uczestniczek szkoleń, którzy chętnie biorą udział w spotkaniach.

W koncepcji wsparcia w profilaktyce onkologicznej ważna jest wzajemność – podkreśla Adrianna Sobol. Dokładnie tak samo, jak mężczyzna powinien zachęcać kobietę do systematycznego badania piersi, ona powinna dopingować go do wykonania raz w roku badania PSA – podstawowego badania diagnostycznego pomagającego wykryć raka prostaty i do systematycznych bada kontrolnych u urologa.

Informowanie opinii publicznej o tym, że rak gruczołu krokowego jest chorobą, którą w sytuacji wczesnej diagnozy można całkowicie wyleczyć, wiedza o  nowoczesnych metodach leczenia i o tym jak ważne jest zrozumienie i wsparcie partnerki w całym procesie terapeutycznym to podstawowe założenia tegorocznej odsłony kampanii ProstaTa Historia, która w 2021 roku realizowana jest pod hasłem Mów, pytaj, działaj – nie czekaj.

Szczegółowe informacje na temat obu kampanii dostępne są na ich stronach: breastfit.onkocafe.pl i prostatahistoria.pl.

Next article