Home » Onkologia » Rak piersi a sytuacja polskich pacjentek i dostęp do nowoczesnego leczenia
onkologia

Rak piersi a sytuacja polskich pacjentek i dostęp do nowoczesnego leczenia

piersi rak
piersi rak
Agnieszka Jagiełło-Gruszfeld

Dr n. med. Agnieszka Jagiełło-Gruszfeld

Onkolog kliniczny, kieruje Oddziałem Zachowawczym w Klinice Nowotworów Piersi i Chirurgii Rekonstrukcyjnej w Narodowym Instytucie Onkologii, zawodowo koncentruje się na leczeniu chorych raka piersi, od ponad 12 lat jest członkiem SIOG (International Society of Geriatric Oncology, jest także aktywnym członkiem PTO, PTOK, ESMO, ASCO

Sukces terapeutyczny w leczeniu raka piersi jest zależny od wielu kwestii. Kluczowym czynnikiem w całym procesie jest odpowiednio dobrane leczenie. Czy polskie pacjentki mają dostęp do najnowocześniejszych metod terapii? Czy mogą one zwiększyć swoje szanse na wyleczenie?

O co powinnyśmy zapytać lekarza onkologa, jeśli zdiagnozowany zostanie u nas rak piersi?

Pacjentka musi przede wszystkim dowiedzieć się, z jakim podtypem biologicznym nowotworu musi się zmierzyć, czyli jakie ma on receptory. Na tej podstawie planowane jest leczenie. Kluczowa jest także informacja na temat stopnia zaawansowania nowotworu, co również determinuje postępowanie terapeutyczne. Warto również ustalić, czy ośrodek, w którym chcemy się leczyć, ma wdrożony system Breast Cancer Unit, czyli czy jest to placówka referencyjna przystosowana do leczenia raka piersi. Wiele ośrodków, do których zgłaszają się pacjentki z nowotworami piersi, niestety nie jest przygotowanych na interdyscyplinarne leczenie, przez co wyniki są gorsze. Dlatego też zalecam pacjentkom, by leczyły się w tych ośrodkach, w których możliwe są wielodyscyplinarne konsultacje.

Jakie szpitale specjalizują się w leczeniu raka piersi?

Wszystkie ośrodki specjalizujące się w leczeniu raka piersi, typu Breast Cancer Unit są wypisane na stronie Ministerstwa Zdrowia. Są to wcześniej wspomniane ośrodki referencyjne Breast Cancer Unit, w tym Centra Leczenia Chorób Piersi, jak te przy Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie. Małopolskie Centrum wzorowane jest na metodach stosowanych w placówkach zachodnich, działających na podstawie tego systemu.

Podobnie jest we Wrocławiu, gdzie Breast Cancer Unit działa przy Dolnośląskim Centrum Onkologii. Ośrodek leczenia raka piersi typu Breast Cancer Unit otwarto również w Wielkopolskim, ale też Beskidzkim i Zachodniopomorskim Centrum Onkologii. Tego typu jednostek jest o wiele więcej. Warto zatem słysząc diagnozę udać się do wyspecjalizowanego ośrodka, by otrzymać jak najlepszą opiekę i dostęp do nowoczesnego leczenia.

Jak przygotować się na czas leczenia? O czym powinna pamiętać?

Postępowanie w trakcie terapii jest kwestią niezwykle indywidualną. W dużej mierze jest to zależne od wyboru metody leczenia. Jeśli będzie to operacja, pacjentka powinna przygotować się odpowiednio do zabiegu chirurgicznego. Gdy jednak specjalista dobiera intensywną chemioterapię – pacjentka musi mieć świadomość, że jej stan psychiczny i fizyczny, ulegnie zmianie.

Czy najczęściej występujący rak piersi hormonozależny HER2 ujemny, jest w Polsce nowocześnie leczony? Czy we wszystkich szpitalach pacjentki mogą być leczone tzw. cyklibami (palbocyklibem, rybocyklibem)?

Leczenie cyklibami jest determinowane rodzajem raka. Zależy, czy jest to nowotwór we wczesnym stadium, czy też jest to nowotwór rozsiany. Cykliby są stosowane u kobiet z rakiem hormonozależnym. Oczywiście forma tego typu leczenia jest uwarunkowana możliwościami ośrodka – dlatego należy leczyć się tylko w tych wyspecjalizowanych.

Next article