Home » Onkologia » Refundacja terapii leczenia raka jelita grubego
Onkologia

Refundacja terapii leczenia raka jelita grubego

refundacja
refundacja

W onkologii wciąż pojawiają się nowe terapie, które zwiększają szanse na skuteczne leczenie raka. Jednak dane z portalu Oncoindex wskazują, że prawie połowa z nich nie jest dostępna dla polskich pacjentów.

Agata Polińska

Wiceprezes Fundacji Alivia

W raku jelita grubego 3 z 6 rekomendowanych leków nie są refundowane. To oznacza, że NFZ nie zapłaci za terapie pomimo tego, że ich stosowanie jest zalecane zgodnie z aktualną wiedzą medyczną. Pozostałe 3 terapie są refundowane, ale z poważnymi ograniczeniami. Wynikają one z restrykcyjnych kryteriów dostępu do leków, zatwierdzanych przez Ministerstwo Zdrowia. Brak skutecznych terapii to mniejsza szansa na opanowanie tej choroby, która jest jednym z najbardziej śmiertelnych nowotworów wśród Polaków.

Postęp medycyny w wielu przypadkach pozwala zmienić raka jelita grubego w chorobę przewlekłą, która pozwala na normalne funkcjonowanie. Niestety, wciąż wiele osób czasowo lub na stałe musi zrezygnować z aktywności zawodowej z powodu leczenia, a osoby, które starają się godzić pracę i długotrwałe terapie, na własnej skórze doświadczają zmian w relacjach z kolegami, negatywnego nastawienia, niezrozumienia, lęku i odrzucenia. Dlatego tak ważne jest zerwanie z rakiem jako tematem tabu i edukacja społeczeństwa. W tym celu angażujemy się w kampanie społeczne, takie jak „Choroba? Pracuję z nią”. Chcemy zwiększać świadomości społeczną na temat osób, które pomimo chorób przewlekłych nie chcą korzystać z rent i zwolnień lekarskich, ale chcą prowadzić normalne, aktywne życie rodzinne i zawodowe.

Musimy pamiętać, że choroba nowotworowa to również wyzwanie finansowe, a koszty leczenia raka w Polsce są ogromne. Regularne dojazdy na terapie, konsultacje, badania wykonywane prywatnie, by ominąć kilkumiesięczne kolejki, a przede wszystkim koszty nierefundowanych leków i nowoczesnych zabiegów. Leczenie raka może pochłonąć nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych miesięcznie.

Wśród Podopiecznych Fundacji mamy obecnie ponad 30 osób walczących z rakiem jelita grubego, którzy proszą o wsparcie w swoich zmaganiach. Na leki przeznaczają po kilka tysięcy złotych miesięcznie. Pan Paweł z Dąbrowy za jedną dawkę nierefundowanego leku płaci 15 tysięcy złotych, a pan Dariusz ze Starachowic musiał dwukrotnie zapłacić 32 tys. zł za zabieg HIPEC, na który w ramach NFZ czeka się wiele miesięcy. Pani Maria z Kamienic do niedawna płaciła 11 tys. złotych za lek, który na szczęście od 1 listopada pojawił się na liście refundacyjnej. Są to sumy nieosiągalne dla większości chorych. Bez wsparcia Darczyńców nasi podopieczni byliby pozbawieni szansy na powrót do zdrowia.

Dlatego w ramach programu Skarbonka pomagamy gromadzić środki finansowe na pokrycie kosztów nierefundowanych wydatków. W walce z rakiem chorzy mierzą się z problemami finansowymi, strachem i poczuciem niesprawiedliwości w obliczu braku skutecznych leków. Dlatego Alivia daje chorym konkretne narzędzia do walki z rakiem i podpowiada sposoby ułatwiające dotarcie do informacji. Dzięki naszym portalom chorzy mogą znaleźć informacje o terapiach celowanych, dowiedzieć się, które terapie rekomendują naukowcy w poszczególnych rodzajach raka i które z nich są refundowane w Polsce. Mogą również wybrać najlepiej oceniany ośrodek onkologiczny w okolicy, przyjaznego lekarza, a także wyszukać najkrótszą kolejkę do bezpłatnych badań diagnostycznych.

Next article