Home » Serce i krew » Czy grypa nie ma serca dla pacjentów kardiologicznych?
serce i krew

Czy grypa nie ma serca dla pacjentów kardiologicznych?

pacjent-kardiologiczy
pacjent-kardiologiczy

W związku z nadchodzącym sezonem grypowym zbiegającym się z drugą falą zachorowań na COVID-19 nasuwa się wiele pytań dotyczących profilaktyki. Grypa to wirusowa, zaraźliwa choroba dróg oddechowych, której niebezpieczeństwo polega na możliwości wystąpienia groźnych powikłań. Dla pacjentów kardiologicznych, może to oznaczać większe ryzyko zawału lub ostrą niewydolność krążenia. Istnieje jednak skuteczna metoda zapobiegania – szczepienia przeciw grypie.

Adam-Antczak

Prof. dr hab. n. med. Adam Antczak

Przewodniczący Rady Naukowej Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy, Kierownik Kliniki Pulmonologii Ogólnej i Onkologicznej, Uniwersytet Medyczny w Łodzi

Kto jest szczególnie narażony na powikłania zakażenia wirusem grypy?

Osoby z grup ryzyka m.in. seniorzy i osoby z chorobami przewlekłymi, w tym z chorobami układu sercowo-naczyniowego są szczególnie narażone na niebezpieczne powikłania zakażenia wirusem grypy. Według danych NIZP-PZH w sezonie grypowym 2019/2020 na grypę zachorowało 3 898 530 Polaków, a hospitalizowanych z jej powodu było aż 17 418 pacjentów, w tym 508 skierowanych do szpitala ze względu na objawy ze strony układu krążenia. Najczęstszymi powikłaniami kardiologicznymi grypy są: choroba wieńcowa, przewlekła niewydolność serca, a nawet wirusowe zapalenie serca i/lub osierdzia.

Jak ustrzec się przed groźnym wirusem grypy?

Istotne jest regularne wzmacnianie układu odpornościowego i stosowanie się do zasad higieny osobistej – to czynności, które chronią przed zachorowaniem, jednak najlepszą ochronę zapewniają szczepienia. Są one najskuteczniejszą i najtańszą metodą zapobiegania zachorowaniom na grypę. Szczepionka przeciw grypie redukuje ryzyko nagłego zatrzymania krążenia i kolejnego zawału serca o odpowiednio – 49 proc.¹ i 67 proc.². Dla pacjentów z grup ryzyka, pozytywnym efektem szczepienia jest także zmniejszenie o 87 proc. liczby hospitalizacji z powodu chorób dróg oddechowych i układu krążenia. Wiele osób zastanawia się czy aplikowanie szczepienia w czasie pandemii jest bezpieczne, jednak nie ma przeciwwskazań do ich wykonywania w tym czasie – trzeba tylko zachować szczególne środki ostrożności, takie jak zachowanie bezpiecznej odległości od innych pacjentów oraz zakrywanie nosa i ust.

Kiedy się szczepić?

Ze względu na zmienność wirusów grypy, szczepienia należy wykonywać każdego roku. Szczepionkę można zaaplikować w dowolnym momencie sezonu grypowego, jednak warto zrobić to przed szczytem zachorowań, który przypada zwykle na czas między styczniem a marcem. Zazwyczaj zaleca się wykonanie szczepienia na jesieni np. pod koniec września lub na początku października. Warto się zaszczepić przeciw grypie, ponieważ jeśli pomimo szczepienia choroba wystąpi, to z pewnością jej przebieg będzie łagodniejszy, a ryzyko wystąpienia powikłań będzie minimalne.

Rola personelu medycznego w zapobieganiu zachorowaniom

Wiedza przekazywana pacjentowi przez personel medyczny może okazać się niezastąpiona. Wiele pytań, które zadają sobie pacjenci przed podjęciem decyzji o wykonaniu szczepienia może zostać rozwiana dzięki wiedzy i doświadczeniu personelu medycznego. Kluczowe mogą okazać się także wszelkie materiały merytoryczne, wyjaśniające istotę i korzyści płynące ze szczepień. Zaangażowanie personelu medycznego, ale także farmaceutów w edukację społeczeństwa w zakresie profilaktyki, jak i zwiększania poziomu wyszczepialności jest kluczowe. Pielęgniarki, lekarze rodzinni i farmaceuci – to osoby, które na co dzień są najbliżej pacjenta. To właśnie oni edukują i informują osoby z grup ryzyka o konieczności wykonywania regularnych szczepień.


¹ Siscovick DS., Raghunathan TE, Lin D, et al. Influenza vaccination and the risk of primary cardiac arrest. Am J Epidemiol 2000;152.
² Naghavi M, Barlas Z, Siadaty S, et al. Association of influenza vaccination and reduced risk of recurrent myocardial infarction. Circulation, 2000; 33.
 
Kontakt dla mediów:
Katarzyna Mąkólska | [email protected] | tel. 604 774 138
Next article