Skip to main content
Home » Serce i krew » Higiena serca dla mężczyzn
Serce i krew

Higiena serca dla mężczyzn

mężczyzna higieniczny
mężczyzna higieniczny

Prof. Piotr Jankowski

Komitet Organizacyjny Kardiologii Prewencyjnej

Przez wieki postrzeganie higienicznego stylu życia mocno się zmieniało – od podstawowej higieny osobistej, przez coraz większą dbałość o wygląd aż do holistycznego podejścia uwzględniającego zdrowe wybory żywieniowe, regularną aktywność fizyczną, a nawet… dbanie o emocje. Wydaje się, że im wyższy poziom cywilizacyjny, tym bardziej higieniczny tryb życia, ale czy na pewno? Okazuje się, że mężczyźni wciąż wybierają mało higieniczny tryb życia – głównie, jeśli chodzi o serce.


Niezdrowe podejście

Co to znaczy dziś zdrowy, czy też higieniczny tryb życia dla mężczyzny? Możemy rozpatrywać go w kontekście zapobiegania chorobom przewlekłym, głównie kardiologicznym, bo wciąż to choroby serca i naczyń są główną przyczyną zgonów w Polsce, także wśród polskich mężczyzn.

Higieniczny tryb życia to tryb życia uregulowany, bez ekstremalnych i ryzykownych zachowań. A więc uwzględniający zdrowe wybory żywieniowe, regularną, czyli codzienną lub prawie codzienną aktywność fizyczną oraz pasje pozytywnie wpływające na psychikę i jakość życia. To także unikanie dymu tytoniowego i innych szkodliwych substancji. Nie można pominąć również systematycznych badań profilaktycznych i stosowania się do zaleceń terapeutycznych w wypadku pojawienia się choroby przewlekłej wylicza prof. Piotr Jankowski, Komitet Organizacyjny Kardiologii Prewencyjnej.

Warto te uwagi traktować poważnie, bowiem niehigieniczne codzienne wybory mężczyzn mają smutne odzwierciedlenie w statystykach umieralności.

Co prawda różnica w długości życia między mężczyznami a kobietami występuje w przytłaczającej większości krajów i populacji, ale ta w Polsce jest wyjątkowo duża, bo wynosi aż 8-10 lat, podczas gdy w wielu krajach zachodnich tylko 2 do 4 lat kontynuuje prof. Jankowski. Tak dużej różnicy nie można tłumaczyć jedynie różnicami hormonalnymi, wynikają one przede wszystkim z niezdrowego stylu życia mężczyzn przyznaje profesor.

Seks, suplementy i używki

Oficjalne zalecenia towarzystw naukowych zdecydowanie odradzają stosowanie suplementów diety przez zdrowe osoby stosujące urozmaiconą dietę. Niestety, mężczyźni chętnie sięgają po suplementację preparatami przyspieszającymi budowę masy mięśniowej, słodzone napoje energetyczne i… środki na erekcję.

Trzeba pamiętać, że masa mięśniowa szybko zbudowana przy użyciu środków chemicznych równie szybko zniknie, a środki o hormonalnym i im podobnym działaniu nie są zdrowe. Poza tym najczęściej ich produkcja i sprzedaż są niekontrolowane, więc ich spożywanie wiąże się z poważnym ryzykiem rozstroju zdrowia. Podobnie napoje energetyczne, ze względu na dużą zawartość cukrów prostych mają niekorzystny wpływ na gospodarkę węglowodanową i zwiększają ryzyko pojawienia się otyłości i cukrzycy, a w konsekwencji miażdżycy i jej powikłań wyjaśnia profesor. Kiedy natomiast pojawiają się problemy natury seksualnej, lepiej skonsultować się z lekarzem w zakresie zarówno diagnostyki problemu, jak i jego leczenia niż na własną rękę eksperymentować z reklamowanymi suplementami diety, które mają poprawiać sprawność seksualną dodaje prof. Jankowski.

Jak podkreśla prof. Jankowski, kawa i herbata, dzięki najnowszym badaniom, nie są już traktowane jak używki, a ich działanie może nawet wykazywać prozdrowotne działania. Naturalnie pod warunkiem, że nie dodajemy do nich cukru.


Materiał z cyklu Pacjent ze Świadomością Prewencji w Kardiologii Instytutu Świadomości w ramach Kardiologii Prewencyjnej
Next article
Home » Serce i krew » Higiena serca dla mężczyzn
Serce i krew

Dieta dla zdrowia mężczyzny

Mgr-Magda-Siuba

Mgr inż. Magdalena Siuba-Strzelińska

Dietetyk, Narodowe Centrum Edukacji Żywieniowej NIZP-PZH

W Polsce, według raportu NIZP-PZH, mężczyzn umiera więcej niż kobiet w każdej grupie wiekowej. Głównymi przyczynami zgonów mężczyzn przed 75 rokiem życia są choroby układu krążenia i nowotwory – szczególnie nowotwory układu oddechowego. Mężczyźni, również częściej niż kobiety, zmagają się z nadmierną masą ciała (68 proc. vs. 53 proc.). Prawidłowe nawyki żywieniowe i inne elementy zdrowego stylu życia tj. niepalenie, aktywność fizyczna, regularne badania kontrolne są najistotniejsze w zachowaniu zdrowia.

Regularne posiłki – prosty początek zdrowej diety

Rano tylko kawa lub ew. jakaś kanapka, później długo nic lub 2 kolejne kawy i dopiero wieczorem po pracy obiad, kolacja, deser, a czasami jeszcze piwo lub wino i przekąski. Tak wygląda schemat diety przeciętnego mężczyzny zebrany w wywiadzie żywieniowym w gabinecie dietetyka. Poza tym wieczorne spożywanie dużych posiłków, często ciężkostrawnych, może wpływać na gorszą pracę przewodu pokarmowego i obniżać jakość snu.

Najlepiej jeść 4-5 posiłków w ciągu dnia co 3-4 godziny. Można napisać sobie na kartce godziny posiłków i powiesić w widocznym miejscu lub ustawić przypomnienie w telefonie, które będzie sygnalizowało, kiedy powinniśmy coś zjeść. Każdy sposób jest dobry, który zmobilizuje nas do zmiany nawyków na prozdrowotne.

Mięso – jakie wybrać?

Wysokie spożycie mięsa czerwonego, w tym szczególnie przetworzonego (m.in. poddanego soleniu, peklowaniu, marynowaniu, wędzeniu, fermentacji) zwiększa ryzyko rozwoju takich chorób jak choroba niedokrwienna serca, niewydolność serca, udar mózgu, nowotwory (szczególnie jelita grubego, gruczołu krokowego i trzustki), cukrzyca, a także zwiększa ryzyko zgonu ogółem. Częściej wybieraj mięso białe – drób lub indyka, które zawierają mniej niekorzystnych dla organizmu nasyconych kwasów tłuszczowych i cholesterolu. Unikaj spożywania wędlin, a wybieraj mięso świeże, które możesz sam przygotować w domu z dodatkiem wielu aromatycznych ziół. Pamiętaj o spożywaniu ryb, jaj, nasion roślin strączkowych – te produkty są również źródłem białka o wysokiej wartości odżywczej.

Zdrowe przekąski na choroby układu krążenia

Orzechy są przede wszystkim źródłem niezbędnych dla naszego zdrowa tłuszczy, czyli nienasyconych kwasów tłuszczowych z rodziny omega-3, które wpływają ochronnie na serce i naczynia krwionośne. Orzechy zawierają również białko o wysokiej wartości odżywczej, błonnik, kwas foliowy, witaminy antyoksydacyjne, sterole roślinne oraz wapń, magnez i potas. Działają przeciwzakrzepowo i przeciwzapalnie obniżając stężenie cholesterolu, ciśnienie krwi i opóźniając rozwój miażdżycy. Zaleca się spożywanie niesolonych orzechów (m.in. migdałów, orzechów laskowych, włoskich, ziemnych) w ilości ok. 30 g (1 garść) każdego dnia.

Alkohol wróg wątroby

Nadużywanie alkoholu przyczynia się do uszkodzenia komórek wątroby. Nie w pełni dobrze funkcjonująca wątroba nie jest w stanie „przerobić” odpowiedniej ilości tłuszczu, zneutralizować toksyn czy zmagazynować odpowiednią ilości witamin i składników mineralnych. Osoby z podwyższonym poziomem trójglicerydów we krwi (co częściej występuje u mężczyzn i jest czynnikiem ryzyka rozwoju chorób sercowo-naczyniowych), powinny zrezygnować ze spożywania alkoholu. Poza tym alkohol jest źródłem znacznych ilości kalorii. 1 duże piwo (500 ml) to 245 kcal, 1 kieliszek półwytrawnego wina białego (100 ml) – 81 kcal, a 1 kieliszek wódki (40 ml) – 111 kcal.

Warzywa i owoce – niezbędny element każdego posiłku

To bogactwo witamin, składników mineralnych i błonnika. Powinny stanowić przynajmniej połowę każdego posiłku, że znaczną przewagą warzyw. Owoce zawieraj większe ilości cukrów prostych (glukoza, fruktoza), dlatego szczególnie u osób z podwyższonym poziomem trójglicerydów czy cukrzycą powinny być one ograniczone, ale nie wykluczone.

Do tego należy pamiętać o włączeniu do jadłospisu pełnoziarnistych produktów zbożowych, półtłustego lub chudego nabiału, olejów, natomiast należy znacznie ograniczyć sól i słone przekąski, cukier i słodycze oraz słodzone napoje.


Więcej informacji o dietach i zaleceniach żywieniowych w różnych chorobach można uzyskać na portalu Narodowego Centrum Edukacji Żywieniowej www.ncez.pl. Natomiast z bezpłatnych porad dietetycznych online realizowanych w ramach Narodowego Programu Zdrowia Ministerstwa Zdrowia można skorzystać w Centrum Dietetycznym Online NCEŻ www.poradnia.ncez.pl.
Next article