Home » Serce i krew » Higiena serca dla mężczyzn
Serce i krew

Higiena serca dla mężczyzn

mężczyzna higieniczny
mężczyzna higieniczny

Prof. Piotr Jankowski

Komitet Organizacyjny Kardiologii Prewencyjnej

Przez wieki postrzeganie higienicznego stylu życia mocno się zmieniało – od podstawowej higieny osobistej, przez coraz większą dbałość o wygląd aż do holistycznego podejścia uwzględniającego zdrowe wybory żywieniowe, regularną aktywność fizyczną, a nawet… dbanie o emocje. Wydaje się, że im wyższy poziom cywilizacyjny, tym bardziej higieniczny tryb życia, ale czy na pewno? Okazuje się, że mężczyźni wciąż wybierają mało higieniczny tryb życia – głównie, jeśli chodzi o serce.


Niezdrowe podejście

Co to znaczy dziś zdrowy, czy też higieniczny tryb życia dla mężczyzny? Możemy rozpatrywać go w kontekście zapobiegania chorobom przewlekłym, głównie kardiologicznym, bo wciąż to choroby serca i naczyń są główną przyczyną zgonów w Polsce, także wśród polskich mężczyzn.

Higieniczny tryb życia to tryb życia uregulowany, bez ekstremalnych i ryzykownych zachowań. A więc uwzględniający zdrowe wybory żywieniowe, regularną, czyli codzienną lub prawie codzienną aktywność fizyczną oraz pasje pozytywnie wpływające na psychikę i jakość życia. To także unikanie dymu tytoniowego i innych szkodliwych substancji. Nie można pominąć również systematycznych badań profilaktycznych i stosowania się do zaleceń terapeutycznych w wypadku pojawienia się choroby przewlekłej wylicza prof. Piotr Jankowski, Komitet Organizacyjny Kardiologii Prewencyjnej.

Warto te uwagi traktować poważnie, bowiem niehigieniczne codzienne wybory mężczyzn mają smutne odzwierciedlenie w statystykach umieralności.

Co prawda różnica w długości życia między mężczyznami a kobietami występuje w przytłaczającej większości krajów i populacji, ale ta w Polsce jest wyjątkowo duża, bo wynosi aż 8-10 lat, podczas gdy w wielu krajach zachodnich tylko 2 do 4 lat kontynuuje prof. Jankowski. Tak dużej różnicy nie można tłumaczyć jedynie różnicami hormonalnymi, wynikają one przede wszystkim z niezdrowego stylu życia mężczyzn przyznaje profesor.

Seks, suplementy i używki

Oficjalne zalecenia towarzystw naukowych zdecydowanie odradzają stosowanie suplementów diety przez zdrowe osoby stosujące urozmaiconą dietę. Niestety, mężczyźni chętnie sięgają po suplementację preparatami przyspieszającymi budowę masy mięśniowej, słodzone napoje energetyczne i… środki na erekcję.

Trzeba pamiętać, że masa mięśniowa szybko zbudowana przy użyciu środków chemicznych równie szybko zniknie, a środki o hormonalnym i im podobnym działaniu nie są zdrowe. Poza tym najczęściej ich produkcja i sprzedaż są niekontrolowane, więc ich spożywanie wiąże się z poważnym ryzykiem rozstroju zdrowia. Podobnie napoje energetyczne, ze względu na dużą zawartość cukrów prostych mają niekorzystny wpływ na gospodarkę węglowodanową i zwiększają ryzyko pojawienia się otyłości i cukrzycy, a w konsekwencji miażdżycy i jej powikłań wyjaśnia profesor. Kiedy natomiast pojawiają się problemy natury seksualnej, lepiej skonsultować się z lekarzem w zakresie zarówno diagnostyki problemu, jak i jego leczenia niż na własną rękę eksperymentować z reklamowanymi suplementami diety, które mają poprawiać sprawność seksualną dodaje prof. Jankowski.

Jak podkreśla prof. Jankowski, kawa i herbata, dzięki najnowszym badaniom, nie są już traktowane jak używki, a ich działanie może nawet wykazywać prozdrowotne działania. Naturalnie pod warunkiem, że nie dodajemy do nich cukru.


Materiał z cyklu Pacjent ze Świadomością Prewencji w Kardiologii Instytutu Świadomości w ramach Kardiologii Prewencyjnej
Next article