Home » Serce i krew » Serce potrzebuje ruchu i dobrej diety
Serce i krew

Serce potrzebuje ruchu i dobrej diety

serce
serce
Fot.: Marek Koprowski

Dorota Gardias

Prezenterka telewizyjna, promująca zdrowy styl życia

Bierze pani czynny udział w akcjach społecznych związanych ze zdrowiem, w tym z profilaktyką chorób serca. Czy ten temat jest dla pani ważny?

Temat zdrowia i zdrowego stylu życia jest dla mnie bardzo istotny. Moja świadomość, jeśli chodzi o tę tematykę, wzrosła w momencie, gdy na świecie pojawiła się moja córka, bo właśnie wtedy zaczęło mi mocno zależeć na tym, abyśmy były zdrowe. Dlatego też chętnie przyswajam materiały dotyczące różnych schorzeń, biorę udział w akcjach społecznych, a także mówię o zdrowiu na moich mediach społecznościowych. Robię to wszystko po to, by każdy miał świadomość, że często wystarczą drobne zmiany, które mogą znacznie polepszyć zdrowie, poprawić jakość życia, i co najważniejsze – wydłużyć je.

W jaki sposób dba pani o zdrowie – czy uprawia pani regularnie aktywność fizyczną?

Oczywiście, bo według mnie właśnie aktywność fizyczna jest najprostszą drogą do tego, by lepiej się czuć. I chcę podkreślić, że to nie jest tak, że dla lepszego samopoczucia spędzam codziennie kilka godzin na siłowni, do tego biegam, a dzień kończę ćwicząc na macie. To nie tak! Zauważyłam, że nawet krótki, 15-20-minutowy trening o poranku daje mi tyle energii, że mój organizm nie potrzebuje już do rozbudzenia kawy, a przez cały dzień dopisuje mi świetny humor. Do tego sport traktuję jak przygodę, więc chętnie wyjeżdżam w góry, wspinam się, dzięki czemu serce lepiej pracuje, organizm jest dotleniony, a figura lepsza.

Dorota Gardias: „Małe cele pomagają zajść na szczyt, dlatego schodząc z kanapy wystarczy zacząć od spacerów.”

Czy ma pani jakieś rady dla osób, którym jednak ciężko zejść z kanapy?

Myślę, że warto zacząć od prostej rzeczy – wyrobić sobie nawyk związany z aktywnością fizyczną. Jeśli np. chcemy biegać, to przez pierwsze 2 tygodnie warto spacerować, później spróbować marszobiegu, a na koniec biegu. Ponadto warto pamiętać, aby na początku nie stawiać sobie dużych wyzwań, bo brak ich realizacji może demotywować, a przecież nie o to chodzi! Małe cele pomagają zajść na szczyt, dlatego schodząc z kanapy wystarczy zacząć od spacerów lub krótkich, 10-15-minutowych treningów, które też przynoszą efekty.

A jeśli chodzi o zdrową dietę, to jak to wygląda u pani?

Z tym jedzeniem to zawsze u mnie był kłopot. Gdy zaczynałam dzień od śniadania, to po nim chciało mi się spać, później po kolejnych posiłkach w ciągu dnia to samo. I tak było, odkąd pamiętam, że mimo przesypiania nocy i dobrych wyników badań, byłam senna, a do tego czułam się ociężała. Tutaj mogę być wdzięczna pandemii, że w czasie izolacji przeprowadziłam pewien eksperyment: przestałam jeść mięso. I to było to!

Teraz jem je bardzo rzadko i wreszcie czuję się lepiej. Co chciałabym podkreślić to to, że moje posiłki nie są wymyślne – komponuję je z sezonowych warzyw i owoców, do tego dodaję zdrowe tłuszcze, rośliny strączkowe, produkty pełnoziarniste, pestki, nasiona i orzechy. I oczywiście podstawą jest woda lub ewentualnie zioła bądź herbata. Zaletą tego stylu życia jest to, że gotowanie nie zajmuje dużo czasu, dlatego polecam spróbować każdemu.

Jak przejść na tę zdrową stronę i tym samym uchronić się przed udarem mózgu, zawałem serca i innymi chorobami układu sercowo-naczyniowego?

Według mnie trzeba zacząć od rzucenia używek, a później zmotywować się do tego, by dbać o dietę, regularnie się ruszać, dać sobie czas na relaks i dobry sen oraz mieć dobre relacje z ludźmi. Bardzo bym chciała przekonać do tego wszystkich, ale to tak nie działa – każdy sam musi podjąć taką decyzję. Z mojej strony mogę powiedzieć, że warto! Małymi kroczkami można dojść do zdrowia i czerpać garściami z życia.

Dorota-Gardias-2
Dorota Gardias:„Małymi kroczkami można dojść do zdrowia i czerpać garściami z życia.”

Fot.: Marek Koprowski | www.marekkoprowski.com
Next article