Skip to main content
Home » Serce i krew » Serce potrzebuje ruchu i dobrej diety
Serce i krew

Serce potrzebuje ruchu i dobrej diety

serce
serce
Fot.: Marek Koprowski

Dorota Gardias

Prezenterka telewizyjna, promująca zdrowy styl życia

Bierze pani czynny udział w akcjach społecznych związanych ze zdrowiem, w tym z profilaktyką chorób serca. Czy ten temat jest dla pani ważny?

Temat zdrowia i zdrowego stylu życia jest dla mnie bardzo istotny. Moja świadomość, jeśli chodzi o tę tematykę, wzrosła w momencie, gdy na świecie pojawiła się moja córka, bo właśnie wtedy zaczęło mi mocno zależeć na tym, abyśmy były zdrowe. Dlatego też chętnie przyswajam materiały dotyczące różnych schorzeń, biorę udział w akcjach społecznych, a także mówię o zdrowiu na moich mediach społecznościowych. Robię to wszystko po to, by każdy miał świadomość, że często wystarczą drobne zmiany, które mogą znacznie polepszyć zdrowie, poprawić jakość życia, i co najważniejsze – wydłużyć je.

W jaki sposób dba pani o zdrowie – czy uprawia pani regularnie aktywność fizyczną?

Oczywiście, bo według mnie właśnie aktywność fizyczna jest najprostszą drogą do tego, by lepiej się czuć. I chcę podkreślić, że to nie jest tak, że dla lepszego samopoczucia spędzam codziennie kilka godzin na siłowni, do tego biegam, a dzień kończę ćwicząc na macie. To nie tak! Zauważyłam, że nawet krótki, 15-20-minutowy trening o poranku daje mi tyle energii, że mój organizm nie potrzebuje już do rozbudzenia kawy, a przez cały dzień dopisuje mi świetny humor. Do tego sport traktuję jak przygodę, więc chętnie wyjeżdżam w góry, wspinam się, dzięki czemu serce lepiej pracuje, organizm jest dotleniony, a figura lepsza.

Dorota Gardias: „Małe cele pomagają zajść na szczyt, dlatego schodząc z kanapy wystarczy zacząć od spacerów.”

Czy ma pani jakieś rady dla osób, którym jednak ciężko zejść z kanapy?

Myślę, że warto zacząć od prostej rzeczy – wyrobić sobie nawyk związany z aktywnością fizyczną. Jeśli np. chcemy biegać, to przez pierwsze 2 tygodnie warto spacerować, później spróbować marszobiegu, a na koniec biegu. Ponadto warto pamiętać, aby na początku nie stawiać sobie dużych wyzwań, bo brak ich realizacji może demotywować, a przecież nie o to chodzi! Małe cele pomagają zajść na szczyt, dlatego schodząc z kanapy wystarczy zacząć od spacerów lub krótkich, 10-15-minutowych treningów, które też przynoszą efekty.

A jeśli chodzi o zdrową dietę, to jak to wygląda u pani?

Z tym jedzeniem to zawsze u mnie był kłopot. Gdy zaczynałam dzień od śniadania, to po nim chciało mi się spać, później po kolejnych posiłkach w ciągu dnia to samo. I tak było, odkąd pamiętam, że mimo przesypiania nocy i dobrych wyników badań, byłam senna, a do tego czułam się ociężała. Tutaj mogę być wdzięczna pandemii, że w czasie izolacji przeprowadziłam pewien eksperyment: przestałam jeść mięso. I to było to!

Teraz jem je bardzo rzadko i wreszcie czuję się lepiej. Co chciałabym podkreślić to to, że moje posiłki nie są wymyślne – komponuję je z sezonowych warzyw i owoców, do tego dodaję zdrowe tłuszcze, rośliny strączkowe, produkty pełnoziarniste, pestki, nasiona i orzechy. I oczywiście podstawą jest woda lub ewentualnie zioła bądź herbata. Zaletą tego stylu życia jest to, że gotowanie nie zajmuje dużo czasu, dlatego polecam spróbować każdemu.

Jak przejść na tę zdrową stronę i tym samym uchronić się przed udarem mózgu, zawałem serca i innymi chorobami układu sercowo-naczyniowego?

Według mnie trzeba zacząć od rzucenia używek, a później zmotywować się do tego, by dbać o dietę, regularnie się ruszać, dać sobie czas na relaks i dobry sen oraz mieć dobre relacje z ludźmi. Bardzo bym chciała przekonać do tego wszystkich, ale to tak nie działa – każdy sam musi podjąć taką decyzję. Z mojej strony mogę powiedzieć, że warto! Małymi kroczkami można dojść do zdrowia i czerpać garściami z życia.

Dorota-Gardias-2
Dorota Gardias:„Małymi kroczkami można dojść do zdrowia i czerpać garściami z życia.”

Fot.: Marek Koprowski | www.marekkoprowski.com
Next article
Home » Serce i krew » Serce potrzebuje ruchu i dobrej diety
serce i krew

Serce na Nowo

Choroby serca i układu krwionośnego są powodem co drugiego zgonu w Polsce, a także poważnych konsekwencji zdrowotnych. Dlatego tak istotna jest edukacja i profilaktyka w tej kwestii.

Serce na Nowo – czego uczy nas ten program społeczny?

Serce na Nowo to akcja społeczna, która ma na celu uświadomić Polakom, jak zmienić swój styl życia na zdrowszy, chroniąc serce przed chorobami. Jest to program prowadzony już od 12 lat przez firmę Adamed, podejmujący działania edukacyjne głównie poprzez stronę internetową www.sercenanowo.pl i wspieranie w rzetelnym informowaniu pacjentów i specjalistów, na co dzień zajmujących się spektrum schorzeń sercowo-naczyniowych.

Celem programu jest realny wpływ na częstotliwość zachorowań związanych z funkcjonowaniem mięśnia sercowego i układu naczyniowego. Dzięki profilaktyce, a przede wszystkim wiedzy, pacjenci mają szansę na uniknięcie m.in.: choroby miażdżycowej i nadciśnienia tętniczego, a co za tym idzie, zawału, zatoru, a nawet udaru mózgu. Jak wskazują badania np. miażdżyca jest choroba odwracalną, dlatego warto edukować i pomagać w profilaktyce. Program pomaga również chorym, którzy już zmagają się ze schorzeniami kardiologicznymi, pokazując, że oni także mogą prowadzić życie w pełni aktywne społecznie i zawodowo.

Dla kogo dedykowany jest program Serce na Nowo?

Program skierowany jest tak naprawdę do każdego. Niezależnie od wieku możemy zadbać o nasze zdrowie poprzez regularny wysiłek fizyczny i zbilansowaną dietę. O zdrowe serce i układ krwionośny warto dbać w każdym wieku. Już u 30-letniego pacjenta z czynnikami ryzyka w postaci nadwagi, nałogów i braku ruchu może rozwinąć się miażdżyca i zaburzenia rytmu serca, które w krótkim czasie mogą doprowadzić do licznych powikłań. Warto zatem postarać się o lepszą kondycję zdrowotną zawczasu, by uniknąć komplikacji zdrowotnych, wyłączających nas z życia zawodowego i towarzyskiego niekiedy na bardzo długo.

Program pomaga też osobom już chorym. Baza wiedzy dostępna dla pacjentów na stronie www.sercenanowo.pl jest opracowywana przy zaangażowaniu wybitnych ekspertów z dziedziny. Treści edukacyjne znajdujące się na stronie programu Serce na Nowo są kompendium wiedzy wspierającym kardiologów, lekarzy pierwszego kontaktu (POZ) i dietetyków w budowaniu świadomości wśród pacjentów.

Jakie tematy obejmuje Serce na Nowo?

Serce na Nowo swoją tematyką obejmuje ruch fizyczny oraz zasady zdrowego odżywiania, które są dopasowane do wieku pacjenta i jego sprawności. W zakładce dotyczącej zdrowych nawyków można znaleźć cenne wskazówki i najnowsze zalecenia Światowej Organizacji Zdrowia. W przejrzysty sposób ukazane są zasady zdrowego odżywiania, a nawet przepisy na zbilansowane posiłki wspierające zdrowe serce. W bazie wiedzy można uzyskać wiele merytorycznych informacji na temat rozwijania się chorób serca i naczyń, w tym choroby wieńcowej, niewydolności serca i nadciśnienia tętniczego.

Na stronie internetowej można również sprawdzić wiek serca, co niezwykle trafnie obrazuje nam, jak bardzo nasze serce starzeje się w odniesieniu do naszego wieku rzeczywistego. Wszystkie informacje poparte są wiedzą naukową i wypowiedziami ekspertów – Serce na Nowo stale współpracuje z najwybitniejszymi specjalistami w dziedzinie kardiologii.

Według danych prawie 19 mln Polaków, czyli co drugi rodak ma podwyższony poziom cholesterolu, a leczy się jedynie 7-8 mln osób*. Co gorsza w przypadku 99 proc. chorych nie są oni świadomi jej obecności, przez co nie otrzymują odpowiedniego leczenia (MZ 2018).

W odpowiedzi na to zdrowotne wyzwanie Adamed w ramach programu Serce na Nowo od kilku lat prowadzi akcje bezpłatnych badań pełnych profili lipidogramowych u pacjentów w całej Polsce.

W latach 2019-2020 udało się przebadać ok. 19 tysięcy Polaków, a w bieżącym roku przekazano kolejnych 25 tysięcy bonów uprawniających do darmowych badań.

*https://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news%2C32042%2Ceksperci-co-drugi-polak-ma-zbyt-wysoki-poziom-cholesterolu.html

Dr hab. n. med. Paweł Balsam

Oddział Kliniczny Elektrokardiologii, Uniwersyteckie Centrum kliniczne WUM

Jak utrzymać cholesterol w normie i zapobiec hipercholesterolemii?

Chcesz, aby twój cholesterol nie był podwyższony? Pomocne będzie wprowadzenie zasad zdrowego stylu życia. Dowiedz się, co konkretnie warto robić, by zapobiec hipercholesterolemii oraz innym chorobom cywilizacyjnym. Co można zrobić, aby uniknąć hipercholesterolemii? Na ile wcześniej należy wdrożyć zmiany w stylu życia?

Tak naprawdę, to od kiedy skończymy 18. rok życia, czyli wkraczamy w okres dorosłości, powinniśmy mieć wpojone zasady zdrowego stylu życia. Bez nich możemy zachorować nie tylko na hipercholesterolemię, ale również na inne choroby cywilizacyjne takie jak np. cukrzyca, nadciśnienie tętnicze czy otyłość. Dlatego też warto wdrożyć zasady zdrowego stylu życia jak najwcześniej i cieszyć się zdrowiem oraz dobrym samopoczuciem. Aby to zrobić, należy przede wszystkim zadbać o dobrze zbilansowaną dietę, w której nie będzie miejsca dla produktów wysokoprzetworzonych, znacznej ilości mięsa, produktów o dużej zawartości tłuszczów i napojów gazowanych. Codzienne menu powinno być bogate w warzywa i owoce. W codziennym jadłospisie powinno znaleźć się również miejsce dla produktów bogatych w błonnik i kwasy omega-3, które skutecznie obniżają stężenie cholesterolu w organizmie. Taka dieta pomoże także utrzymać odpowiednią masę ciała – trzeba pamiętać, że nadwaga i otyłość wpływają negatywnie nie tylko na stężenie cholesterolu, ale również ciśnienie tętnicze i stężenie glukozy.

A czy aktywność fizyczna pomaga zapobiec hipercholesterolemii?

Udowodniono, że regularna aktywność fizyczna powoduje spadek stężenia cholesterolu nawet o 10-15 proc. Aby jednak tak było, według zaleceń Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) należy ćwiczyć minimum 4-5 razy w tygodniu po 45 minut. Ponadto, by zapobiec hipercholesterolemii warto zadbać o długi i dobry jakościowo sen. Właśnie podczas nocnego odpoczynku możemy regulować stężenie hormonów, a w konsekwencji także stężenie cholesterolu w organizmie.

Jak ważna jest konsekwencja w utrzymywaniu zdrowego trybu życia?

To jest maraton, więc konsekwencja jest tutaj niezbędna. Oczywiście pojedyncze występki, gdy generalnie cały miesiąc jemy zdrowo, mogą się zdarzyć. Dlatego gdy zjemy za dużo niezdrowych rzeczy na weselu czy urodzinach, to tragedii nie będzie. Kluczem jest, by te wyjątki nie zdarzały się często i żebyśmy na co dzień jedli zdrowo. Trzeba zdawać sobie sprawę, że systematyczność w zdrowych nawykach jest bardzo ważna, gdyż umożliwia minimalizować czynniki ryzyka i zapobiegać hipercholesterolemii oraz innym chorobom cywilizacyjnym.

Czy można stwierdzić, że nasze działania mają kluczowy wpływ na prewencję zaburzeń lipidologicznych?

Zdecydowanie tak. Warto podkreślić, że każdy lekarz rozpoczynający terapię hipercholesterolemii zgodnie z wytycznymi Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego powinien w większości przypadków zalecić najpierw modyfikację stylu życia i dopiero po trzech miesiącach skontrolować pacjenta i podjąć decyzje co do dalszej terapii. Jeśli modyfikacja stylu życia nie przyniosła docelowych efektów, czyli nie osiągnięto stężeń cholesterolu LDL takich jak w wytycznych, wtedy należy wdrożyć również farmakoterapię. Oczywiście są takie sytuacje, gdy wdrażamy ją od razu, są to np. pacjenci po zawale serca i wtedy od razu chory otrzymuje do stosowania statynę, przy jednoczesnej modyfikacji stylu życia. Wiemy jednak, że w Polsce ta zdolność do utrzymania zdrowego stylu życia jest bardzo mała i wynosi zaledwie 30 proc. pacjentów – tylko u tego odsetka osób udaje się wdrożyć zasady zdrowego stylu życia długoterminowo. Dlatego też trzeba wziąć pod uwagę, że farmakoterapia dosięgnie większości osób z hipercholesterolemią.

Jaką rolę pełnią regularne badania lipidogramu?

Bardzo ważną, gdyż dzięki nim możemy wychwycić moment, gdy wyniki badań są poza normą, poza granicznym stężeniem cholesterolu. Dlatego też mężczyźni po skończeniu 40. roku życia i kobiety po skończeniu 50. roku życia powinni badać się regularnie badać, najlepiej raz na 2-3 lata. Warto wtedy zrobić ocenę lipidogramu, glukozy na czczo i morfologię, by odpowiednio wcześnie wykryć zaburzenia i zareagować na nie wdrażając właściwą terapię.

Next article