Home » Urologia » Hemoroidy – wstydliwy problem. Czy można go rozwiązać?
Urologia

Hemoroidy – wstydliwy problem. Czy można go rozwiązać?

Hemoroidy-–-wstydliwy-problem
Hemoroidy-–-wstydliwy-problem

Choroba hemoroidalna to dla wielu osób nadal temat tabu, chociaż prowadzony obecnie tryb życia sprawia, że jest to najczęściej diagnozowane schorzenie odbytu. Bagatelizowana i późno zdiagnozowana może wymagać leczenia chirurgicznego.

Co trzeba wiedzieć o hemoroidach?

Hemoroidy, czyli guzki krwawnicze odbytu, to prawidłowe struktury naczyniowe znajdujące się w kanale odbytu każdego człowieka, których obecność nie wskazuje na stan chorobowy. Dopiero gdy dojdzie do ich nadmiernego przekrwienia i pojawią się objawy takie jak krwawienia, wypadanie guzków krwawniczych, a czasem także ból (z reguły w zaawansowanym stadium rozwoju lub gdy występują inne choroby odbytu np. szczelina), wskazywać to może na chorobę hemoroidalną.

Schorzenie to rozwija się etapowo i powstaje w wyniku przewlekłych zaparć, biegunek, ciężkiej pracy fizycznej lub ćwiczeń siłowych, nieprawidłowych nawyków żywieniowych oraz prowadzenia siedzącego trybu życia, a do czynników ryzyka zaliczana jest ciąża i poród.

Czy jest się czego wstydzić?

Niestety wiele osób bagatelizuje chorobę hemoroidalną, gdyż wizyta u specjalisty związana jest u nich z lękiem, wstydem i dyskomfortem. Warto jednak pamiętać, że udanie się do proktologa, chociaż może być krępujące, to jest konieczne, by skutecznie wyleczyć schorzenie. Według danych chorobę hemoroidalną może mieć nawet 85 proc. dorosłych po 20. roku życia, dlatego warto podejść do niej jak do każdej innej choroby i dać sobie szansę na zdrowie oraz komfort.

Jak leczy się chorobę hemoroidalną?

Leczenie tego schorzenia zależy od stopnia zaawansowania choroby, a także wieku chorego, ogólnego stanu zdrowia oraz trybu życia. Podstawowym elementem powinno być leczenie zachowawcze, czyli wdrożenie diety przeciwzaparciowej oraz zmiana trybu życia z siedzącego na aktywny, co umożliwi prawidłowo funkcjonować organom, układom i ogólnie organizmowi. By pozbyć się objawów choroby hemoroidalnej, stosuje się także leczenie farmakologiczne, w tym głównie środki w postaci maści i czopków, działające przeciwbólowe, przeciwzapalnie i znieczulająco.

W zaawansowanym stadium choroby konieczne może okazać się leczenie zabiegowe i chirurgiczne, w tym m.in. podwiązanie gumką, skleroterapia, metody kauteryzacyjne, wycinanie żylaków itp. Należy jednak podkreślić, że choroba hemoroidalna ma charakter nawrotowy, dlatego radykalne metody leczenia usuwają jedynie jej skutki. By skutecznie wpłynąć na jej wyleczenie, należy po zauważeniu objawów, jak najszybciej udać się do proktologa i wraz ze specjalistą znaleźć terapię, która skupi się na niwelowaniu przyczyn jej powstawania.

Next article