Skip to main content
Home » Urologia » Hemoroidy – wstydliwy problem. Czy można go rozwiązać?
Urologia

Hemoroidy – wstydliwy problem. Czy można go rozwiązać?

Hemoroidy-–-wstydliwy-problem
Hemoroidy-–-wstydliwy-problem

Choroba hemoroidalna to dla wielu osób nadal temat tabu, chociaż prowadzony obecnie tryb życia sprawia, że jest to najczęściej diagnozowane schorzenie odbytu. Bagatelizowana i późno zdiagnozowana może wymagać leczenia chirurgicznego.

Co trzeba wiedzieć o hemoroidach?

Hemoroidy, czyli guzki krwawnicze odbytu, to prawidłowe struktury naczyniowe znajdujące się w kanale odbytu każdego człowieka, których obecność nie wskazuje na stan chorobowy. Dopiero gdy dojdzie do ich nadmiernego przekrwienia i pojawią się objawy takie jak krwawienia, wypadanie guzków krwawniczych, a czasem także ból (z reguły w zaawansowanym stadium rozwoju lub gdy występują inne choroby odbytu np. szczelina), wskazywać to może na chorobę hemoroidalną.

Schorzenie to rozwija się etapowo i powstaje w wyniku przewlekłych zaparć, biegunek, ciężkiej pracy fizycznej lub ćwiczeń siłowych, nieprawidłowych nawyków żywieniowych oraz prowadzenia siedzącego trybu życia, a do czynników ryzyka zaliczana jest ciąża i poród.

Czy jest się czego wstydzić?

Niestety wiele osób bagatelizuje chorobę hemoroidalną, gdyż wizyta u specjalisty związana jest u nich z lękiem, wstydem i dyskomfortem. Warto jednak pamiętać, że udanie się do proktologa, chociaż może być krępujące, to jest konieczne, by skutecznie wyleczyć schorzenie. Według danych chorobę hemoroidalną może mieć nawet 85 proc. dorosłych po 20. roku życia, dlatego warto podejść do niej jak do każdej innej choroby i dać sobie szansę na zdrowie oraz komfort.

Jak leczy się chorobę hemoroidalną?

Leczenie tego schorzenia zależy od stopnia zaawansowania choroby, a także wieku chorego, ogólnego stanu zdrowia oraz trybu życia. Podstawowym elementem powinno być leczenie zachowawcze, czyli wdrożenie diety przeciwzaparciowej oraz zmiana trybu życia z siedzącego na aktywny, co umożliwi prawidłowo funkcjonować organom, układom i ogólnie organizmowi. By pozbyć się objawów choroby hemoroidalnej, stosuje się także leczenie farmakologiczne, w tym głównie środki w postaci maści i czopków, działające przeciwbólowe, przeciwzapalnie i znieczulająco.

W zaawansowanym stadium choroby konieczne może okazać się leczenie zabiegowe i chirurgiczne, w tym m.in. podwiązanie gumką, skleroterapia, metody kauteryzacyjne, wycinanie żylaków itp. Należy jednak podkreślić, że choroba hemoroidalna ma charakter nawrotowy, dlatego radykalne metody leczenia usuwają jedynie jej skutki. By skutecznie wpłynąć na jej wyleczenie, należy po zauważeniu objawów, jak najszybciej udać się do proktologa i wraz ze specjalistą znaleźć terapię, która skupi się na niwelowaniu przyczyn jej powstawania.

Next article
Home » Urologia » Hemoroidy – wstydliwy problem. Czy można go rozwiązać?
Urologia

Hemoroidy – wstydliwy problem mężczyzn

Dr nad. med. Dariusz Stepień

Chirurg, proktolog

Praca siedząca, nieprawidłowa dieta, spożywanie alkoholu i palenie papierosów sprzyjają powstawaniu choroby hemoroidalnej. Jest to przypadłość, której nie powinniśmy się wstydzić – trzeba ją leczyć.

Czym są hemoroidy?

Hemoroidy to potoczne określenie choroby hemoroidalnej. Natura wyposażyła każdego z nas w hemoroidy, czyli guzki krwawnicze, będące normalną strukturą anatomiczną. U części ludzi dochodzi jednak do ich przerostu i pojawienia się stanu chorobowego.

Na hemoroidy chorują zarówno mężczyźni jak i kobiety, u mężczyzn jest to jednak bardzo częsta przypadłość.

Jakie są pierwsze objawy choroby?

Wczesne objawy choroby są zazwyczaj dla pacjenta niezauważalne. Zwykle dolegliwości trwają latami, początkowo nie są ani zbyt nasilone, ani nazbyt dokuczliwe, dlatego pacjenci często je ignorują. U lekarza pojawiamy się dopiero, kiedy guzki wysuną się na zewnątrz i pojawi się powikłanie nie pozwalające siedzieć ani spać. W momencie pojawienia się objawów należy skontaktować się z lekarzem pierwszego kontaktu lub z chirurgiem. Nie wolno bagatelizować objawów, bowiem mogą być one wywołane przez wiele chorób, z nowotworem włącznie. Nie próbujmy leczyć się samemu, ani nie zwlekajmy z potwierdzeniem właściwego rozpoznania.

Gdzie szukać pomocy i jak diagnozować hemoroidy?

Jeśli pojawi się u nas problem krwawienia powinniśmy jak najszybciej udać się do lekarza, nie wolno nam leczyć się na własną rękę. Diagnostyka choroby hemoroidalnej polega na przeprowadzeniu badania palcem tzw. „per rectum” oraz za pomocą wziernika zwanego anoskopem. W każdym przypadku krwawienia trzeba poszerzyć diagnostykę o rektoskopię lub kolonoskopię. Należy podkreślić, że wszystkie te badania są całkowicie bezbolesne, a kolonoskopia może być wykonywana w pełnym znieczuleniu.

 

Next article