Skip to main content
Home » Wzrok i słuch » Sprawdź jak odpowiednio dobrać soczewki
Wzrok i słuch

Sprawdź jak odpowiednio dobrać soczewki

Sprawdź jak odpowiednio dobrać soczewki
Sprawdź jak odpowiednio dobrać soczewki

Wokół noszenia soczewek kontaktowych krąży wiele mitów, dlatego warto samemu przekonać się, jak wygodne jest ich noszenie.

Soczewki kontaktowe to na pewno wygodne rozwiązanie, ale czy każdy może je nosić?

Soczewki kontaktowe może nosić każda osoba, która odbyła wizytę u specjalisty zajmującego się doborem soczewek i została zakwalifikowana jako dobry kandydat/kandydatka do ich noszenia. Można je nosić niezależnie od wieku, wady wzroku czy też płci. Soczewki kontaktowe mogą nosić niemowlęta, dzieci, jak również osoby starsze. Podobnie z wadami wzroku: również nie stanowią one ograniczeń w przypadku soczewek kontaktowych, mogą je nosić osoby mające „plusy”, „minusy”, astygmatyzm oraz potrzebujące dwóch par okularów, innych do chodzenia i innych do czytania. Alergia również nie jest przeciwwskazaniem do noszenia soczewek, ponieważ tutaj z pomocą przychodzą soczewki jednodniowe, które wraz z alergenami gromadzącymi się na nich w ciągu dnia wyrzucane są do kosza po ich zdjęciu. Bezwzględnym przeciwwskazaniem do noszenia soczewek kontaktowych są stany zapalne gałki ocznej, takie jak np. zapalenie spojówek czy też zapalenie rogówki.

A czy są specjalne wskazania do noszenia soczewek?

Wskazaniem do korekcji wad wzroku za pomocą soczewek kontaktowych jest różnowzroczność, czyli różnica w wielkości wady wzroku między prawym a lewym okiem, większa niż 2,5 dioptrii. Soczewki kontaktowe zaleca się także jako bezpieczną formę korekcji u osób pracujących na wysokościach oraz uprawiających sport. Wskazaniem do stosowania soczewek kontaktowych są także względy estetyczne – chęć zamaskowania np. bielma lub blizny oka. Również osoby z dużymi wadami wzroku powinny rozważyć korekcję soczewkami kontaktowymi ze względu na brak powiększenia/pomniejszenia widzianego obrazu, jak ma to miejsce w przypadku korekcji okularami o mocy odpowiednio dodatniej/ujemnej. Soczewki kontaktowe mogą być również stosowane jako opatrunek izolujący rogówkę od otoczenia.

O czym należy pamiętać, korzystając z soczewek?

Higiena. Najważniejsze to utrzymywanie odpowiedniej higieny, czyli przede wszystkim mycie rąk przed zakładaniem i ściąganiem soczewek, jak również stosowanie się do zaleceń specjalisty w kwestii czasu noszenia i trybu wymiany soczewek. Dodatkowo należy pamiętać, że najpierw zakładamy soczewki, a dopiero potem robimy makijaż, inaczej drobinki kosmetyków mogą dostać się pod soczewkę i wywoływać dyskomfort. Większość problemów związanych z soczewkami bierze się właśnie z braku higieny albo z faktu niewłaściwego używania produktów.

Termin przydatności. Jeśli producent wskazuje, że soczewkę można używać dobę po otwarciu pudełka, to należy ją po tym terminie wyrzucić, niezależnie od tego, ile czasu była na oku. Podobnie z soczewkami miesięcznymi czy rocznymi, używamy ich przez taki okres, jaki zalecił specjalista lub w przypadku braku rekomendacji specjalisty według rekomendacji producenta. Dodatkowo należy pamiętać, aby czyścić i przechowywać soczewki w płynie do ich pielęgnacji oraz w przeznaczonych do tego pojemnikach. Płyn pielęgnacyjny również ma swój okres przydatności po jego otwarciu, o czym także należy pamiętać.

Jakie zalety mają soczewki kontaktowe?

Olbrzymią zaletą soczewek kontaktowych jest przede wszystkim wolność, jaką dają w kontekście pola widzenia oraz braku okularów podczas uprawiania sportu, różnego rodzaju ważnych okoliczności, jak ślub, wieczór sylwestrowy, studniówka czy wyjście do klubu, kina lub na imprezę. Dodatkową zaletą jest to, że obraz widziany przez soczewki kontaktowe jest naturalnej wielkości tak jak oczy osoby je noszącej, podczas gdy okulary minusowe lub plusowe odpowiednio pomniejszają lub powiększają obraz oraz oczy „okularnika”. Kolejną zaletą jest to, że nawet w mroźne lub deszczowe dni soczewki kontaktowe nie parują przy wejściu do pomieszczenia ani nie osadzają się na nich krople deszczu. To również idealne rozwiązanie dla osób chcących ukryć swoją wadę wzroku. W przypadku soczewek kontaktowych również noszenie okularów przeciwsłonecznych nie stanowi problemu. Soczewki pozytywnie wpływają też na życie intymne i powodzenie u płci przeciwnej.

Jak dobrać odpowiednie soczewki?

Soczewki kontaktowe zawsze powinny być dobrane przez wykwalifikowanego specjalistę w gabinecie zarówno pod kątem ich biokompatybilności z okiem, jak również parametrów geometrycznych oraz mocy. Do wyboru mamy dwa rozwiązania – soczewki jednodniowe i wielokrotnego użytku. Ich wybór zależy przede wszystkim od tego, jak często będą one używane. Z naszych badań wynika, że 43 proc. osób, które używa soczewek robi to codziennie, a 39 proc. konsumentów zakłada soczewki 3-4 dni w tygodniu lub rzadziej.

Osobiście uważam, że wszystkie te osoby powinny wybierać soczewki jednodniowe, bo są one najzdrowsze i najwygodniejsze w użyciu. W przypadku soczewek wielokrotnego użytku do ich pielęgnacji należy używać specjalnych płynów służących do przetrzymywania i czyszczenia soczewek, jak również pojemników, w których są one przetrzymywane. Dlatego z reguły polecam swoim pacjentom, jako soczewki pierwszego wyboru, soczewki jednodniowe. Niezmiernie rzadko, ale jednak zdarzają się takie sytuacji, że w przypadku bardzo dużych wad wzroku jedyną opcją ze względu na niedostępności soczewek jednodniowych o danej mocy do wyboru pozostają tylko soczewki wielokrotnego użytku.

Jak znaleźć optometrystę?

Next article
Home » Wzrok i słuch » Sprawdź jak odpowiednio dobrać soczewki
Wzrok i słuch

Miejmy nasze oczy pod kontrolą

Wzrok to zmysł szczególnie ważny, a w epoce wszechobecnych monitorów, ekranów i telewizji, urasta chyba do najważniejszego „wprowadzacza danych” ze świata do mózgu.

Maciej Karczewski

Optometria Karczewski Toruń

Miejsce, rekomendacja, opinia

To sposoby stare jak świat, ale nadal jakże trafne. Zawsze warto zasięgnąć opinii u znajomych okularników, kogoś z rodziny czy pracy, gdzie robił ostatnie swoje okulary czy soczewki kontaktowe. Warto zapytać, dlaczego właśnie w tym, a nie w innym salonie. W tak intymnej sprawie, jak korekcja jakiejś naszej wady, ułomności – a taką jest ponad wszelką wątpliwość wada wzroku – decyzje takie były najczęściej przemyślane. Myślę, że warto zaufać firmom z ugruntowaną opinią na lokalnym rynku, które widać i o których słychać w naszym środowisku. Wybierajmy raczej znane i sprawdzone zakłady optyczne. Unikajmy sklepów, gdzie okulary są sprzedawane obok torebek, podrabianych kosmetyków, czy kuponów totolotka. To najczęściej nie wróży, ani wygranej, ani dobrego widzenia.

Badanie wzroku i dobór szkieł okularowych

To chyba najważniejsze kryterium wyboru miejsca, w którym nabędziemy nasze nowe okulary. Tylko zakup w salonach, gdzie możemy zbadać wzrok, gdzie czekają na nas okuliści lub optometryści da nam pewność, że zostaniemy obsłużeni kompleksowo. Bardzo trudno jest znaleźć rozwiązanie problemu, kiedy badamy się w jednym miejscu, kupujemy oprawy w innym, czy w internecie, a same szkła zlecamy zamontować jeszcze komuś innemu. Rozmyta odpowiedzialność to kłopoty z serwisem, ponownym badaniem i jakże często naraża nas to na „spychologię” w ustaleniu właściwej diagnozy. Pamiętajmy, że nowoczesne technologie optyczne, które dają wielki komfort widzenia, wymagają równie wysokich kwalifikacji i zwyczajnej kompetencji. Trudno o nie w internetowych e-sklepach, punkcikach obok recepcji w przychodni czy na bazarku. Nigdy nie dopasowujmy samym sobie okularów grzebiąc w koszach w supermarketach, czy na stacji benzynowej. Owe „gotowce”, to masowo produkowane pseudosoczewki – wytłaczanki z plexi. A kiedy sami dobieramy sobie moce szkieł, najczęściej wybieramy za duże i możemy trwale uszkodzić sobie wzrok. Nigdy nie kupujmy okularów bez poprzedniego badania, bez dopasowania opraw i bez świadomości, do czego mają być używane. Większość tzw. „dobrych salonów optycznych” oferuje takie badania, warto więc zaufać i powierzyć swoje oczy specjalistom.

Certyfikaty i karty gwarancyjne

Wszystkie wielkie firmy optyczne produkujące soczewki okularowe, do każdej pary swoich soczewek dodają tzw. paszporty okularowe. To podobne do kart kredytowych certyfikaty, zawierające nazwę soczewek, parametry, moce, numery seryjne i opisy uszlachetnień szkieł. Pytajmy o takie certyfikaty i stanowczo domagajmy się ich wydania wraz z zakupionymi okularami. To nie tylko potwierdzenie naszych praw gwarancyjnych, ale także potwierdzenie „oryginalności” produktów. Niestety, szczególnie w e-sklepach, bardzo często zostajemy zwyczajnie oszukani. Zamiast soczewek czy opraw pokazanych na stronach www, dostajemy podróbki z dalekiej Azji, oprawy z jedną sprytnie zamieniona literką w nazwie, które nigdy obok oryginału nawet nie leżały. Bezimienny i schowany za monitorem laptopa sprzedawca internetowy, bardzo często wykorzystuje naszą łatwowierność. Bądźmy ostrożni.

Podsumowując

Ufajmy naszym subiektywnym odczuciom, słuchajmy rekomendacji „okularników”, wybierajmy sprawdzone miejsca i specjalistów, ale przede wszystkim… kierujmy się, jak we wszystkim, zdrowym rozsądkiem. Nasze oczy są tego warte.

Next article