płuca

TOPICS

Stawić czoło chorobom płuc

Choroby układu oddechowego to gigantyczny problem współczesnej medycyny. Liczba osób z przewlekłymi chorobami układu oddechowego rośnie najszybciej, szybciej niż liczba pacjentów szpitali onkologicznych.

Co wiemy o przewlekłej obturacyjnej chorobie płuc?

Przewlekła obturacyjna choroba płuc w najbliższych latach najprawdopodobniej stanie się trzecią – po chorobach układu krążenia i nowotworach, przyczyną zgonów w Polsce. Jednocześnie w naszym kraju panuje bardzo niski poziom wiedzy o chorobie, na którą zapadają coraz to młodsze osoby.

Street Art to moja pasja, choroba to moje wyzwanie

W środowisku street artowców zna i ceni go każdy. Pan Wiesław „Sokole Oko” Sokołowski, pomimo choroby, już od kilkudziesięciu lat spełnia swoją wielką pasję. Jego zdjęcia murali i graffiti to spory kawałek historii polskiej (i nie tylko) sztuki street artowej.

Inteligentny oddech

Inteligentny oddech jest miarą naszego zdrowia. Co jednak oznacza bycie zdrowym? Zdrowie – stan pełnego fizycznego, umysłowego i społecznego dobrostanu, a nie tylko całkowity brak choroby.

Dbajmy o płuca na każdym etapie życia

Już Cyceron mawiał Dum spiramus, speramus co w dosłownym tłumaczeniu oznacza Dopóki oddychamy, mamy nadzieję. W Polsce zwykle tę maksymę tłumaczy się Dopóki żyjemy, mamy nadzieję i nie jest to błąd, bo oddech i życie są tożsame.

Walka o życie

Na tętnicze nadciśnienie płucne choruje w Polsce około 1500 osób, w zaawansowanym stadium choroby ratunkiem dla chorego jest tylko przeszczepienie płuca.

Zadbaj o kondycję płuc

Dlaczego POChP często pozostaje nierozpoznane przez długi czas? Ponieważ chorzy przeważnie zgłaszają się do lekarza dopiero, gdy objawy zakłócają normalne funkcjonowanie.

Bliski z POChP

Prawidłowo dobrane i prawidłowo stosowane leki, to podstawa sukcesu, ale chorzy z POChP po uzyskaniu poprawy często je odstawiają.

Trzeba mówić o TNP!

Skrót TNP oznacza Tętnicze Nadciśnienie Płucne i obejmuje cały szereg chorób prowadzących do wzrostu oporu i ciśnienia w krążeniu płucnym.

Sprawdź, czy nie grozi Ci POCHP

POChP objawia się kaszlem z odkrztuszaniem wydzieliny (występującym najczęściej rano) oraz dusznością, która początkowo ma charakter zadyszki powysiłkowej, 
a w zaawansowanej postaci prowadzi do nasilonej duszności nawet 
w spoczynku.  Dochodzi do niedotlenienia całego organizmu.

POChP chorobą społeczną

Według Światowych (GOLD) i krajowych wytycznych, u pacjenta 
z POChP należy uwzględnić ocenę i monitorowanie choroby, ograniczenie czynników ryzyka, leczenie choroby i zaostrzeń.

Pytania na wagę zdrowia

POChP, czyli przewlekła obturacyjna choroba płuc jest jednym z najczęściej występujących schorzeń układu oddechowego. W Polsce choruje na nią około 2 mln osób.

W trosce o zdrowe płuca

W pierwszej dziesiątce najczęstszych przyczyn zgonów znalazły się aż cztery choroby układu oddechowego. Dlatego tak istotną rolę w leczeniu chorób płuc odgrywają profilaktyka i badania kontrolne.

Walczmy z chorobami płuc

Aż cztery choroby układu  oddechowego znajdują się w pierwszej dziesiątce  przyczyn zgonów na świecie. Wśród nich znajduje się gruźlica, rak płuca, zapalenie płuc i przewlekłą obturacyjna choroba płuc (POChP).  Ponadto przewiduje się do roku 2020 i 2030 dalszy wzrost liczby zgonów z powodu chorób płuc.

 

Śmiercionośny dymek

Dla wielu palaczy każdy dzień to kolejna próba uwolnienia się od papierosów. Jest przecież tyle powodów, dla których warto rzucić palenie: odzyskanie zdrowia, kondycji fizycznej, smaku i zapachu, a także oszczędność pieniędzy.

Tracąc oddech

Przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP) znajduje się na trzecim miejscu jako przyczyna umieralności ludzi na świecie. Według danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) na POChP choruje ok. 210 mln ludzi, a co roku 3 mln umiera z powodu tej choroby.

Groźne powietrze

Powietrze jakim oddycha się w wielu polskich aglomeracjach jest tak zanieczyszczone, że staje się niebezpieczne dla zdrowia, będąc przyczyną wielu chorób i zgonów.

Zanieczyszczenia

Według danych Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju ponad 3,5 mln osób na świecie umiera rocznie z powodu zanieczyszczenia powietrza.