Strona główna
Zęby
Wzrok
Słuch
Serce i krew
Zdrowy Oddech
Układ trawienny
Urologia
Kości i stawy
Skóra
Immunologia
Onkologia
Neurologia
Być Zdrowym
strona główna
Zęby
Wzrok
Słuch
Serce i krew
Zdrowy Oddech
Układ trawienny
Urologia
Kości i stawy
Skóra
Immunologia
Onkologia
Neurologia
Zdrowy Oddech
Ostatni dzwonek dla zdrowia Polaków
Eksperci ostrzegają przed zagrożeniem smogowym!
Z astmą można żyć aktywnie!
Radziłbym przede wszystkim uwierzyć w siebie, zacząć działać i żyć pełnią życia!
Astma – co to jest?
Astmę oskrzelową podejrzewamy u osób, które odczuwają duszności, uczucie ucisku w klatce piersiowej, z towarzyszącymi świstami i kaszlem.
Jesteśmy w bardzo dobrych rękach!
Wczesna diagnoza i wdrożenie odpowiedniego leczenia pozwalają na prowadzenie chorym w miarę „normalnego” życia (także zawodowego).
Wpływ zanieczyszczeń powietrza na układ oddechowy
Intuicyjnie wydaje się jasne, że wpływ zanieczyszczeń powietrza na nasze zdrowie musi dotyczyć układu oddechowego.
Astma pod lupą eksperta
Astma jest przewlekłą chorobą zapalną dróg oddechowych. Nie jest ona zaraźliwa, ale na dziś nieuleczalna, choć okresy bez jej objawów mogą występować latami.
Dlaczego chorujemy na alergię?
Jest kilka obowiązujących i uzupełniających się teorii dotyczących pojawiania się tej dolegliwości.
Czym jest kserostomia?
Do występowania suchości w jamie ustnej może prowadzić szereg różnorodnych czynników zarówno ogólnoustrojowych, jak i miejscowych.
Walka o życie
Na tętnicze nadciśnienie płucne choruje w Polsce około 1500 osób, w zaawansowanym stadium choroby ratunkiem dla chorego jest tylko przeszczepienie płuca.
Chrapanie i bezdech senny bolączkami współczesnego społeczeństwa?
Nieleczone chrapanie może prowadzić do bezdechów śródsennych.
Życie po śmierci…
„Nie ma możliwości bym kolejny raz zniknął z powierzchni. Moje grzechy, mój testament chwila ziemi poezji.”
Dlaczego choroby alergiczne występują w ostatnich latach tak często ?
Do najczęstszych chorób alergicznych (atopowych) zaliczamy katar alergiczny, astmę, alergie pokarmowe...
Alergie - jak sie uchronić i jak leczyć?
Okres wiosenny i letni nie dla wszystkich jest ulubioną porą roku. Są wśród nas tacy, którzy nie czują się wtedy najlepiej. To alergicy.
Jak złagodzić ból w obrębie gardła i jamy ustnej po zabiegu?
Aby uczucie bólu i dyskomfortu po np. tonsillektomii utrzymywało się jak najkrócej, powinniśmy poznać kilka zasad dotyczących zarówno etapu przed – jak i po zabiegu. A także wiedzieć, co stosować, żeby proces gojenia przebiegł szybko i bez powikłań.
Co wiemy o przewlekłej obturacyjnej chorobie płuc?
Przewlekła obturacyjna choroba płuc w najbliższych latach najprawdopodobniej stanie się trzecią – po chorobach układu krążenia i nowotworach, przyczyną zgonów w Polsce. Jednocześnie w naszym kraju panuje bardzo niski poziom wiedzy o chorobie, na którą zapadają coraz to młodsze osoby.
Street Art to moja pasja, choroba to moje wyzwanie
W środowisku street artowców zna i ceni go każdy. Pan Wiesław „Sokole Oko” Sokołowski, pomimo choroby, już od kilkudziesięciu lat spełnia swoją wielką pasję. Jego zdjęcia murali i graffiti to spory kawałek historii polskiej (i nie tylko) sztuki street artowej.
Czy można kontrolować astmę?
O czynnikach wywołujących chorobę, lęku pacjentów przed lekami steroidowymi oraz o możliwości osiągnięcia stanu kontroli astmy.
Odetchnij z ulgą
Wiele chorób możemy leczyć przy użyciu farmakologii lub zabiegów medycznych. Często jednak leczenie przy użyciu leków wspomagane jest także opieką psychologiczną.
Jak zapobiec lub spowolnić przebieg przewlekłej obturacyjnej choroby płuc
Profilaktyka Przewlekłej Obturacyjnej Choroby Płuc obejmuje szereg wielokierunkowych działań, a na przestrzeni lat zostało opracowanych kilka potencjalnych strategii zapobiegania i spowalniania jej przebiegu.
Inteligentny oddech
Inteligentny oddech jest miarą naszego zdrowia. Co jednak oznacza bycie zdrowym? Zdrowie – stan pełnego fizycznego, umysłowego i społecznego dobrostanu, a nie tylko całkowity brak choroby.
Przewlekła obturacyjna choroba płuc – czemu jest tak groźna?
POChP w najbliższych latach najprawdopodobniej stanie się trzecią – po chorobach układu krążenia i nowotworach, przyczyną zgonów na świecie.
Jak zadbać o zdrowsze powietrze w naszym domu?
Zapadalność na alergie na całym świecie rośnie. W Polsce jest już ponad 15 mln osób cierpiących z ich powodu.
Słów kilka o alergiach
Mimo że alergie obejmują dużą część społeczeństwa i stały się już chorobami cywilizacyjnymi, wciąż nie wiemy o nich wystarczająco dużo. Co je wywołuje, czy można się ich ustrzec?
Dbajmy o płuca na każdym etapie życia
Już Cyceron mawiał
Dum spiramus, speramus
co w dosłownym tłumaczeniu oznacza
Dopóki oddychamy, mamy nadzieję
. W Polsce zwykle tę maksymę tłumaczy się
Dopóki żyjemy, mamy nadzieję
i nie jest to błąd, bo oddech i życie są tożsame.
Pytania na wagę zdrowia
POChP, czyli przewlekła obturacyjna choroba płuc jest jednym z najczęściej występujących schorzeń układu oddechowego. W Polsce choruje na nią około 2 mln osób.
Nadwrażliwość – problem z zębami
Wrażliwość zębów jest bólową reakcją odsłoniętej zębiny na różnego rodzaju nieszkodliwe bodźce termiczne, chemiczne i mechaniczne. Otwarte kanaliki zębinowe stają się miejscem dyfuzji toksyn bakteryjnych i penetracji bakterii w głąb zębiny, co może bezpośrednio zagrażać miazdze zęba.
Wirus HPV niejedną ma twarz
Najnowsze badania dostarczają niezbitych dowodów na to, że istnieje zależność pomiędzy zachorowalnością na nowotwór jamy ustnej a wirusem HPV. Dane statystyczne dowiodły, iż jednym z elementów ryzyka jest uprawianie seksu oralnego z osobami zarażonymi wirusem brodawczaka ludzkiego.
Zaszczep bezpieczeństwo
Nasza wiedza na temat infekcji pneumokokowych i ich konsekwencji jest wciąż niewystarczająca. Powinniśmy poznać wroga, by skutecznie się przed nim chronić, bo z powodu chorób, które wywołują, co roku na świecie umiera ponad milion osób.
W trosce o zdrowe płuca
W pierwszej dziesiątce najczęstszych przyczyn zgonów znalazły się aż cztery choroby układu oddechowego. Dlatego tak istotną rolę w leczeniu chorób płuc odgrywają profilaktyka i badania kontrolne.
Cieknący problem – dlaczego nie warto bagatelizować kataru
Na co dzień nie zdajemy sobie sprawy, jakie znaczenie ma dla nas możliwość oddychania przez nos. Dopiero, gdy dopadnie nas katar i musimy oddychać przez usta, czujemy dyskomfort. Jednak nasze poczucie komfortu to nie wszystko.
Mukowiscydoza, choroba nieprawidłowych genów
Liczba chorych na mukowiscydozę zarejestrowanych w Polsce wynosi ok. 1 500 osób, ponad 1/3 z nich to dorośli. Jeszcze 20 lat temu dorosły z tą chorobą był wyjątkiem.
Wspólnie w walce z mukowiscydozą
Chorzy na mukowiscydozę podobnie jak cała rzesza pacjentów cierpiących na inne choroby zmagają się na co dzień z wieloma problemami. Często najskuteczniejszym dla nich wsparciem są organizacje pacjenckie – fundacje i stowarzyszenia.
Alergia – choroba dobrobytu
Alergia to już choroba cywilizacyjna. Badania pokazują, że problem ten dotyczy całej populacji. A to oznacza, że może mieć ją każdy bez względu na wiek czy płeć.
Krępujący oddech
Przykry oddech lub – jak nazywają go stomatolodzy – halitosis, to przypadłość wstydliwa i nieakceptowana społecznie. Wszak żyjemy w czasach, kiedy zdrowie, atrakcyjny wygląd i higiena decydują o towarzyskim i zawodowym „być albo nie być”.
Infekcja – poznaj i zwalcz wroga
Infekcje dróg oddechowych to nie tylko tymczasowe niedyspozycje. Powinniśmy z pełną świadomością zadbać o ich właściwe leczenie, ponieważ wszelkie zaniedbania prowadzą do groźnych powikłań, a nawet śmierci.
Zdrowy uśmiech jest oznaką zdrowia
W ostatnich latach coraz częściej zwraca się uwagę na piękny uśmiech z zadbanymi zębami i zdrowymi dziąsłami. Jak dbać o zdrowie jamy ustnej?
Produkty przyjazne zębom
Czy wiesz że ponad 95 proc. osób w Polsce ma próchnicę? Aby do niej nie dopuścić, ważne są nie tylko odpowiednia higiena zębów i częste wizyty u stomatologa. Jeżeli pragniesz być posiadaczem pięknego, zdrowego uśmiechu, konieczne jest przestrzeganie kilku dietetycznych zasad.
Uwaga! Paradontoza
Piękny uśmiech jest obowiązkowym elementem dobrego wizerunku. Dbamy więc o kolor zębów, walczymy z próchnicą, zapominając, a może nie wiedząc, że naj większe zagrożenie dla naszych zębów czai się… w dziąsłach.
Halitoza – choroba (nie)świadoma społecznie
Gdy na poprawę świeżości oddechu nie działa „mentos the fresch maker” ani żadna guma do żucia, sprawa zaczyna robić się poważna. Przykra woń z ust z całą pewnością utrudnia interakcje z innymi ludźmi, nie tylko na gruncie prywatnym, ale i zawodowym.
Śmiercionośny dymek
Dla wielu palaczy każdy dzień to kolejna próba uwolnienia się od papierosów. Jest przecież tyle powodów, dla których warto rzucić palenie: odzyskanie zdrowia, kondycji fizycznej, smaku i zapachu, a także oszczędność pieniędzy.
Sezonowe alergie
Dla większości z nas alergia kojarzy się z wiosną i reakcją na pyłki drzew, traw i zbóż. Jest to o tyle słuszne skojarzenie, w tym czasie wokół nas widzimy wiele osób z objawy alergii nosa, oczu, a nawet z objawami astmy.
Tracąc oddech
Przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP) znajduje się na trzecim miejscu jako przyczyna umieralności ludzi na świecie. Według danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) na POChP choruje ok. 210 mln ludzi, a co roku 3 mln umiera z powodu tej choroby.
Dom dla alergika
Na zdrowie alergików wypływają nie tylko wyizolowane alergeny, ale także powietrze, którym oddychają, dym tytoniowy, opary chemikaliów, substancje lotne wydobywające się z mebli, dywanów, tapet itd.
Walczmy z chorobami płuc
Aż cztery choroby układu oddechowego znajdują się w pierwszej dziesiątce przyczyn zgonów na świecie. Wśród nich znajduje się gruźlica, rak płuca, zapalenie płuc i przewlekłą obturacyjna choroba płuc (POChP). Ponadto przewiduje się do roku 2020 i 2030 dalszy wzrost liczby zgonów z powodu chorób płuc.
Towarzystwo Zdrowiejących z Astmy
Anna Przybysz „Przybyszowa” - bizneswoman, trenerka, motywator, terapeutka, wokalistka, malarka i społecznik.Prowadzi warsztaty integracyjne POWER SING. Liderka i dyrygentka chóru gospel Be Free Gospel Family. W zespole TRIODEON kreuje postaci znanych pieśniarek. Prywatnie, Anna jest mamą Natalii i Pauliny
Przybysz znanych z zespołu Sistars. Jest także prezesem Towarzystwa Zdrowiejących z Astmy w Warszawie.
Poradnik dla chorych na astmę
Z astmą można normalnie żyć. Stosując leki i odpowiednią profilaktykę, jesteśmy w stanie odnieść sukces w walce z chorobą.
Zadbaj o kondycję płuc
Dlaczego POChP często pozostaje nierozpoznane przez długi czas? Ponieważ chorzy przeważnie zgłaszają się do lekarza dopiero, gdy objawy zakłócają normalne funkcjonowanie.
Bliski z POChP
Prawidłowo dobrane i prawidłowo stosowane leki, to podstawa sukcesu, ale chorzy z POChP po uzyskaniu poprawy często je odstawiają.
Justyna walczy razem z nami
Justyna Kowalczyk jest znakomitą sportsmenką, jest jednak przede wszystkim osobą wrażliwą na krzywdę innych. Dlatego wiedząc, że jej znane nazwisko może w jakikolwiek sposób przyczynić się do poprawy losu osób chorych, zaangażowała się w działalność Polskiego Towarzystwa Walki z Mukowiscydozą.
Stawić czoło chorobom płuc
Choroby układu oddechowego to gigantyczny problem współczesnej medycyny. Liczba osób z przewlekłymi chorobami układu oddechowego rośnie najszybciej, szybciej niż liczba pacjentów szpitali onkologicznych.
Alergiczny nieżyt nosa
Co u trzeciego Polaka po kontakcie z alergenami (np. pyłek roślin, roztocze kurzu domowego, czy alergeny zwierząt domowych) występują poważne objawy chorobowe.
Atak astmy i alergii
Dolegliwości po ekspozycji na pyłki drzew tzw. wczesnopylących różnią się od objawów infekcji wirusowej brakiem gorączki, przewlekłym charakterem, świądem podniebienia i nosa, zaczerwienieniem oczu, kaszlem związanym ze spływaniem wydzieliny po tylnej ścianie gardła.
Nebulizacja – nowoczesna forma podawania leków
Leczenie astmy przysparza najwięcej problemów, gdy dotyczy małych dzieci i pacjentów w podeszłym wieku. Powodem wielu niepowodzeń terapeutycznych jest zwykle niewłaściwe stosowanie leków wziewnych.
Immunostymulacja, czyli jak działają szczepionki
Zakażenia układu oddechowego, według oceny WHO, stanowią nadal jedną z głównych przyczyn zgonów na całym świecie. W Polsce, np. z powodu zapalenia płuc rocznie umiera około 9 tys. osób, głównie dzieci i osób w podeszłym wieku.
Trzeba mówić o TNP!
Skrót TNP oznacza Tętnicze Nadciśnienie Płucne i obejmuje cały szereg chorób prowadzących do wzrostu oporu i ciśnienia w krążeniu płucnym.
Sprawdź, czy nie grozi Ci POCHP
POChP objawia się kaszlem z odkrztuszaniem wydzieliny (występującym najczęściej rano) oraz dusznością, która początkowo ma charakter zadyszki powysiłkowej, a w zaawansowanej postaci prowadzi do nasilonej duszności nawet w spoczynku. Dochodzi do niedotlenienia całego organizmu.
POChP chorobą społeczną
Według Światowych (GOLD) i krajowych wytycznych, u pacjenta z POChP należy uwzględnić ocenę i monitorowanie choroby, ograniczenie czynników ryzyka, leczenie choroby i zaostrzeń.
Groźne powietrze
Powietrze jakim oddycha się w wielu polskich aglomeracjach jest tak zanieczyszczone, że staje się niebezpieczne dla zdrowia, będąc przyczyną wielu chorób i zgonów.
Niealergiczne nieżyty nosa
Nieżyty nosa (NN), to stany zapalne błony śluzowej jam nosowych objawiające się okresowym lub przewlekłym występowaniem kataru, świądu, kichania i zatkania nosa.
Zanieczyszczenia
Według danych Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju ponad 3,5 mln osób na świecie umiera rocznie z powodu zanieczyszczenia powietrza.
Astma wieku dziecięcego
Astma u dzieci przebiega w inny sposób niż u dorosłych, chociaż jej mechanizm – przewlekły proces zapalny jest wspólny.
A, masz, astmo! - Karolina Kopeć mistrzyni Taekwondo
Kiedy trenuje, toczy podwójną walkę: z przeciwnikiem i z chorobą. Pomagają jej w tym bliscy, zdrowy rozsądek i optymizm. Karolina Kopeć – mistrzyni taekwon-do opowiada o tym, że z astmą można żyć aktywnie.
<<
Poprzedni
Następny
>>
Być Zdrowym
//
Zęby
Wzrok
Słuch
Serce i krew
Zdrowy Oddech
Układ trawienny
Urologia
Kości i stawy
Skóra
Immunologia
Onkologia
Neurologia